Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Informacje z Gminy

02-04-2020

Gmina pomaga szpitalowi. Lekarze będą nocować w Domu Seniora

Ilustracja do informacji: Gmina pomaga szpitalowi. Lekarze będą nocować w Domu Seniora
Burmistrz Remigiusz Lorenz i prezes szpitala Waldemar Taborski ustalili, że personel medyczny będzie mógł nocować w Domu Seniora, zamiast wracać do domów i narażać najbliższych na ewentualne zakażenie koronawirusem.
 
Wielu pracowników naszego szpitala dojeżdża do Międzyrzecza z innych miast. Niektórzy z nich nie chcą wracać po pracy do domów, żeby nie narażać rodzin na ewentualne zakażenie koronawirusem. Pomocną dłoń wyciągnął do nich burmistrz Remigiusz Lorenz. Zaproponował prezesowi szpitala Waldemarowi Taborskiemu, żeby pracownicy lecznicy nocowali w Domu Seniora, czyli w dawnym Ognisku Muzycznym przy ul. Mieszka I.

Szczegóły uzgodniono dziś przed południem podczas spotkania w siedzibie międzyrzeckich seniorów. Oprócz prezesa i burmistrza uczestniczyła w nim też dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Maria Górna.

- Obiekt stoi pusty, gdyż seniorzy przebywają w domach. Kiedy się dowiedziałem, że szpital szuka miejsca na noclegi dla pracowników, od razu zaproponowałem ten budynek prezesowi. Oczywiście przekazujemy ten budynek za darmo. Zapłacimy za prąd i wodę – zaznacza burmistrz.

Prezesa przekonał m.in. standard placówki, która otwarta została pod koniec 2018 r. Przypominamy, że obiekt został wyremontowany i zagospodarowany dzięki dotacji, którą gmina dostała z rządowego programu Senior Plus.

– Kolejnym atutem jest lokalizacja budynku. Medycy będą mieli stąd zaledwie kilkaset metrów do szpitala – dodaje R. Lorenz.
Przypominamy, że burmistrz przygotował też projekt uchwały w sprawie przekazania szpitalowi 75 tys. zł. na maseczki i inne środki ochronne w związku z epidemią koronawirusa, o czym informowaliśmy już na naszej stronie. Projekt zostanie rozpatrzony podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej.
 
 
Gmina wspiera też szpital psychiatryczny w Międzyrzeczu-Obrzycach. Ostatnio przekazała tej placówce ponad 4,8 tys. zł na doposażenie jednego z pawilonów, który otwarto właśnie dla nowych pacjentów. 
02-04-2020

UWAGA! Dodatkowe telefony do przychodni Pro Vita

Ilustracja do informacji: UWAGA! Dodatkowe telefony do przychodni Pro Vita
Przychodnia Pro Vita przy ul. Konstytucji 3 Maja uruchomiła dwa dodatkowe telefony dla pacjentów. Telefoniczne zgłoszenia przyjmowane są w godz. od 8.15 do 17.30.

Dla dzieci: Oprócz dotychczasowego numeru 95 741 20 70 uruchomiono dodatkowy 95 306 70 70.
 
Dla dorosłych: Oprócz dotychczasowego numeru 95 741 22 04 uruchomiono dodatkowy 95 306 72 04.
01-04-2020

Cała gmina walczy z pandemią

Ilustracja do informacji: Cała gmina walczy z pandemią
Wielu mieszkańców naszej gminy zjednoczyło się w walce z koronawirusem. Poświęcają swój czas i prywatne pieniądze na środki ochronne. W wielu miejscach powstają maseczki ochronne, harcerze robią zakupy dla samotnych osób w podeszłym wieku, a w jednym z mieszkań powstają przyłbice ochronne.
 
Koronawirus uderzył w wiele dziedzin życia gospodarczego w całej Europie. Obostrzenia związane z epidemią odczuli też mieszkańcy naszej gminy. Przysłowiowym sercem walki z nadchodzącą pandemią jest szpital, a także przychodnie lekarskie i laboratoria, natomiast podstawowym orężem medyków okazały się środki dezynfekujące i maseczki ochronne. W sukurs pospieszyli im mieszkańcy. Przede wszystkim panie. M.in. pracownice firmy Szyk, które jako jedne z pierwszych zaczęły produkować maseczki ochronne dla szpitala.
 
Szycie maseczek szybko okazało się specjalnością naszego miasta.  W wielu miejscach otwarto miniaturowe szwalnie, w których wytwarzane są środki ochronne dla służby zdrowia. Jedna z nich powstała w pracowni plastycznej Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury.
 
- Zaczęliśmy od jednej maszyny, teraz pracujemy już na czterech – mówi dyrektor placówki Ewelina Izydorczyk-Lewy. – Szyjemy maseczki dla szpitala i laboratoriów.
 
Pracownice MOK same kupują materiały na maseczki. We wtorek zabrakło troczków, których nie ma już w miejscowych sklepach. Z pomocą pośpieszył im burmistrz Remigiusz Lorenz, który przekazał im potrzebny do dalszej pracy materiał.
 
- Te przykłady społecznej solidarności są bardzo budujące. Epidemia udowodniła, że mieszkańcy naszego miasta mają wielkie serca i chętnie pomagają innym – komentuje samorządowiec.
 
Maseczki szyją też harcerze z Hufca ZHP. Na swoje barki wzięli też robienie zakupów dla samotnych osób w podeszłym wieku. – Współpracujemy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej – zaznacza Agnieszka Maik, komendantka Hufca.
 
Kolejną linią frontu w walce z epidemią okazał się Klub Wojskowy, Jego pracownice natychmiast przystąpiły do szycia maseczek dla żołnierzy stacjonującej w miaście 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, którzy zostali oddelegowani do ochrony granic. To jednak nie wszystko. St. chor. sztab Przemysław Lisiecki razem z żoną Anną w ich mieszkaniu przy pomocy prywatnych drukarek 3D codziennie drukują dla żołnierzy i służb medycznych przyłbice i maski ochronne.
 
- Moce przerobowe nie są może imponujące, ale nasze przyłbice zdobyły aprobatę lokalnego szpitala. Dziennie produkujemy około 25 przyłbic i w razie potrzeby kilka masek. Każda pomoc w dobie pandemii jest na wagę złota, więc pomagamy, jak tylko potrafimy najlepiej – zgodnie  komentują.
01-04-2020

Koronawirus: Zamknięte plaże, bulwary i parki.

Ilustracja do informacji: Koronawirus: Zamknięte plaże, bulwary i parki.
Przypominamy, że od dziś, 1 kwietnia, obowiązują nowe, zaostrzone przepisy związane z epidemią koronawirusa. Zamknięte zostały parki, bulwary, czy plaże. To nie żart! Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.
01-04-2020

Apel policji i burmistrza: Zostańcie w domach!

Ilustracja do informacji: Apel policji i burmistrza: Zostańcie w domach!
Władze gminy przyłączyły się do apelu policji i proszą mieszkańców o pozostanie w domach.
 
 
Od minionego tygodnia cztery razy dziennie w trzygodzinnych odstępach czasu – o godz. 8.10, 11.10, 14.10 i 17.10 – z wieży ratusza rozlega się apel policji o pozostanie w domach. Razem ze stróżami prawa prosimy mieszkańców, żeby nie wychodzili z domów bez wyraźnej potrzeby.
 
Z inicjatywy burmistrza Remigiusza Lorenza w mieście rozwieszone zostały banery z tym apelem: #ZostańWDomu
 
Szanowni Państwo!
 
W związku z ogłoszoną w Polsce epidemią koronawirusa prosimy aby dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domach. Jeżeli niezbędne jest opuszczenie miejsca zamieszkania, należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami zachowując dystans co najmniej dwóch metrów. Prosimy o niegrupowanie się, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Apelujemy, zostańcie w domach. To od odpowiedzialnej postawy każdego z nas, nie tylko dziś i jutro, ale przez cały czas trwania epidemii, zależy zdrowie i życie nasze oraz najbliższych.
31-03-2020

Darmowy audiobook dla dzieci o tematyce ekologicznej

Ilustracja do informacji:  Darmowy audiobook dla dzieci o tematyce ekologicznej
Nudzicie się  w domach z dziećmi? Mamy dla Was ciekawa propozycję Teatru Kultureska.
 
 
W związku z wyjątkową sytuacją w kraju, chcielibyśmy podzielić się z Państwem darmowym autorskim audiobookiem o tematyce ekologicznej pt. „Owca Ola Bohaterką Pola”. Audiobook porusza temat dzikich wysypisk śmieci, ochrony lasów, a także szeroko pojętej ekologii.
 
Zdajemy sobie sprawę, że możliwości prowadzenia edukacji ekologicznej dzieci w obecnej sytuacji są utrudnione. Wychodzimy więc temu naprzeciw. Napisaliśmy i nagraliśmy oryginalną bajkę i chcielibyśmy, aby pomogła kształtować świadomość ekologiczną młodego pokolenia. Jest to też doskonała rozrywka dla dzieci na obecny trudny czas pozostawania w domu. 
 
30-03-2020

Koronawirus: Czym jest izolacja w warunkach domowych

Ilustracja do informacji: Koronawirus: Czym jest izolacja w warunkach domowych
 
Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego
 
29-03-2020

Jak wspierać dziecko podczas epidemii?

Ilustracja do informacji: Jak wspierać dziecko podczas epidemii?
Ministerstwo Zdrowia radzi:
 
 
 
- rozmawiaj z nim o jego emocjach
- zapewnij mu bezpieczeństwo
- chroń je przed niepokojącymi informacjami
- zaplanuj mu dzień z uwzględnieniem nauki i zabawy
- zapewnij mu kontakt z rówieśnikami
Dowiedz się więcej ➡ bit.ly/Ochrona_Zdrowia_Psychicznego
 
27-03-2020

Koronawirus: Informacje i zalecenia Ministerstwa Zdrowia

Ilustracja do informacji: Koronawirus: Informacje i zalecenia Ministerstwa Zdrowia
Koronawirus: Informacje i zalecenia Ministerstwa Zdrowia
 
 
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące koronawirusa.
27-03-2020

Gmina chce pomóc szpitalowi powiatowemu

Ilustracja do informacji: Gmina chce pomóc szpitalowi powiatowemu
Burmistrz Remigiusz Lorenz złożył w biurze Rady Miejskiej projekt uchwały w sprawie tzw. pomocy celowej dla władz powiatu. Chce przekazać 75 tys. zł na środki sanitarne i higieniczne dla szpitala.
 
Po rozmowie z prezesem szpitala w Międzyrzeczu Waldemarem Taborskim burmistrz Remigiusz Lorenz postanowił pomóc placówce oraz jej personelowi i pacjentom w walce z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa.
 
– Szpital nie podlega wprawdzie gminie, ale przecież pracują w nim i leczą się jej mieszkańcy. Dlatego natychmiast przygotowałem projekt uchwały w sprawie przekazania szpitalowi 75 tys. zł na maseczki i prześcieradła. Złożyłem go w biurze rady. – informuje R. Lorenz.
 
Ze względów formalnych uchwała dotyczy pomocy dla powiatu, który jest właścicielem szpitala. Projekt czeka na zatwierdzenie przez Radę Miejską.
1 2 3 4 5