Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

06-11-2015

Lokalizacja

Po reformie administracyjnej, która miała miejsce w 1999 r. Międzyrzecz – siedziba gminy i powiatu znalazł się w granicach województwa lubuskiego. Miasto położone jest u ujścia Paklicy do Obry na wysokości 50-52 m n.p.m., miedzy 52°24’ a 52°32’ szerokości geograficznej północnej i 15°24’ a 15°46’ długości geograficznej wschodniej Obecnie gmina liczy niespełna 25 tys. mieszkańców, obejmuje 315 km² powierzchni i 18 sołectw. Od północy graniczymy z gminą Przytoczna, od wschodu z gminami Trzciel i Pszczew, od zachodu z gminami Bledzew i Sulęcin, a od południa z gminami Lubrza i Świebodzin.
 
Okolice Międzyrzecza obfitują w liczne jeziora. Największe ich skupiska są niedaleko wsi Bobowicko, Nietoperek i Kursko. Dominują jeziora rynnowe i "oczka". Szuwary nadjeziorne zamieszkują kolonie dzikiego ptactwa. Spotyka się tu wiele odmian kaczek, z krzyżówką i cyranką na czele, łyski, kurki wodne i perkozy. Wśród trzcin można spotkać czaplę siwą.
Największym w okolicy jest jezioro Głębokie (112 ha) leżące przy międzynarodowej trasie E-65, 4 km od Międzyrzecza. Stwarza ono świetne warunki pobytu nad wodą i stanowi szczególną atrakcję dla płetwonurków. Niezwykle malownicze jest Jezioro Kurskie (77 ha), które wraz z jeziorami: Długim i Chycińskim tworzy malowniczy szlak wodny, oraz Jezioro Bobowickie położone wraz z dwoma mniejszymi - Rozdrożnym i Tylnym - w pięknym kompleksie leśnym obfitującym w owoce runa leśnego i faunę.
Jeziorami, które ze względu na swe niezaprzeczalne walory należy koniecznie poznać, są:
  • Jezioro Bukowieckie (5 km od Międzyrzecza w kierunku na Wolsztyn),
  • Paklicko Małe (15 km w kier. na Świebodzin),
  • Żółwin (7 km w kier. wsi Kuligowo) oraz
  • Jezioro Wyszanowskie (10 km w kier. Wolsztyna).
Ciąg jezior obrzańskich na wschód od Międzyrzecza to prawdziwy raj dla wędkarzy. Ciekawym szlakiem wodnym, ciągnącym się od jezior zbąszyńskich do Zalewu Bledzewskiego, jest również Obra. Przepływa ona także przez Międzyrzecz, będącym starym miastem historycznym. Urozmaicony krajobraz, ciekawa budowa geologiczna tego terenu wraz z dużymi obszarami lasów, wytwarzających wspaniałe czyste powietrze i licznymi akwenami czekają na pragnących wypocząć turystów.