Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

30-06-2022

Punkt Informacji Turystycznej już działa

Ilustracja do informacji: Punkt Informacji Turystycznej już działa
W biurze PTTK otwarto sezonowy Punkt Informacji Turystycznej. Mieszkańcy i nasi goście mogą tam uzyskać informacje o największych atrakcjach Ziemi Międzyrzeckiej oraz zakupić rozmaite gadżety – od kubków po pocztówki i magnesy.

Punkt Informacji Turystycznej znajduje się w biurze Oddziału Ziemi Międzyrzeckiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, które mieści się w kamienicy na rogu rynku i ul. Lipowej (w pobliżu fontanny). Podobnie jak w poprzednich latach, otwarty został dzięki finansowemu wsparciu gminy.

- Działamy przez siedem dni w tygodniu, od poniedziałku do niedzieli włącznie, w godzinach od 9.00 do 17.00.  Zapraszamy i turystów i mieszkańców - zaprasza Mateusz Mikołajczak z PTTK.
 
Turyści mogą tam uzyskać informacje na temat największych atrakcji Ziemi Międzyrzeckiej. – Największym zainteresowaniem cieszą się bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego i muzeum fortyfikacji w Pniewie, zamek w Międzyrzeczu, spływy kajakowe, a w ostatnich latach prawdziwą furorę robi kolejka ogrodowa w Nietoperku – informuje M. Mikołajczak.
 
Dużym zainteresowaniem turystów i mieszkańców cieszą się materiały promocyjne. Np. kubki z herbem miasta, magnesy, widokówki i mapy. - Punkt będzie czynny do 18 września – dodaje M. Mikołajczak.
31-12-2021

Dodatkowe pieniądze dla muzeum

Ilustracja do informacji: Dodatkowe pieniądze dla muzeum
Dostaliśmy ponad 1 mln zł na rozbudowę turystycznego przeboju naszej gminy, czyli Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że międzyrzeckie bunkry są przebojem i turystyczną wizytówką nie tylko gminy i powiatu, ale całego regionu.
 
W Pniewie pod Międzyrzeczem dobiega końca rozbudowa Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy, którego największą atrakcją są trasy turystyczne wytyczone w podziemiach bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Pierwszą dobrą informacją jest to, że mimo prac budowlanych i obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, podziemia fortyfikacji zwiedziło w tym roku prawie 37 tys. turystów z całego świata. Mamy też dla mieszkańców drugą świetną wiadomość.
 
– Na złożony przez na wniosek międzynarodowi eksperci przyznali ponad milion złotych na ukończenie tej inwestycji. Lepszego prezentu pod choinkę nawet sobie nie wyobrażałem. Wcześniej dostaliśmy na ten cel ponad 3 mln. 200 tys. zł, a teraz zwiększono dotację do 4 mln. 270 tys. zł – wylicza burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz. – Pieniądze otrzymaliśmy z międzynarodowego programu Interreg VA. Prace budowlane są bowiem realizowane w ramach polsko-niemieckiego projektu „Na Szlaku Wspólnej Historii”. Naszym partnerem w tym programie jest muzeum w Seelow w Niemczech.
 
Dzięki zwiększeniu dotacji, finansowy udział muzeum w realizacji tej inwestycji zmniejszy się o milion siedemdziesiąt tysięcy złotych. - To dla nas bardzo korzystne  – podkreśla informuje dyrektor muzeum Leszek Lisiecki. 
 
Rozbudowa muzeum dobiega już końca, obecnie trwa wykańczanie jego wnętrz. Ostatnim etapem inwestycji będzie uruchomienie w podziemiach kolejki wąskotorowej, która ma kursować między bunkrem nr 716 i korytarzem łączącym bunkier 717 z podziemnym dworcem kolejowym Henrich. – Będzie dodatkową atrakcją dla naszych gości. Zamontujemy ją dopiero po 15 kwietnia, kiedy podziemia opuszczą hibernujące w nich nietoperze – informuje L. Lisiecki.
 
Muzeum zostanie otwarte na przełomie maja i czerwca 2022 r, czyli jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. Burmistrz zaznacza, że potężne bunkry, labirynt łączących je podziemnych korytarzy i legendy o ukrytych tam przez Niemców skarbach przyciągają do Pniewa turystów i miłośników fortyfikacji z całego świata.
 
- Muzeum i bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są największą atrakcją turystyczną nie tylko gminy, ale także całego regionu. Są marką doskonale znaną i rozpoznawalną w całym kraju i poza jego granicami – dodaje R. Lorenz.
21-07-2021

Międzyrzecz przyciąga turystów

Ilustracja do informacji: Międzyrzecz przyciąga turystów
W biurze PTTK otwarto Punkt Informacji Turystycznej, który finansowany jest z budżetu gminy. Turyści mogą w nim kupić lub otrzymać materiały promujące Ziemię Międzyrzecką oraz uzyskać informacje o jej największych atrakcjach turystycznych.
 
 
 
Punkt Informacji Turystycznej otwarto w biurze międzyrzeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, które mieści się w kamienicy nr 9 przy skrzyżowaniu Rynku z ul. Lipową – niedaleko uruchomionej ostatnio fontanny. Czynne jest od godz. 9.00 do 17.00 przez okrągły tydzień od poniedziałku do niedzieli włącznie. Prowadzą go działacze PTTK. – Podobnie jak w poprzednich latach, mogliśmy go otworzyć dzięki dotacji z Urzędu Gminy – zaznacza prezes PTTK Przemysław Mikołajczak.
Punkt będzie czynny do 24 września. Turyści mogą w nim kupić lub otrzymać materiały promocyjne gminy – np. kubki i magnesy - oraz mapy i foldery z trasami turystycznymi i lokalnymi atrakcjami. Część z nich działaczom PTTK przekazał Urząd Miejski.  
- Ruch turystyczny jest w tym sezonie większy, niż przed rokiem. Naszym gościom polecamy przede wszystkim bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. To absolutny przebój turystyczny nie tylko gminy, ale i całego regionu – mówi Martyna Osadnik, którą zastaliśmy w poniedziałkowe popołudnie w Punkcie Informacji Turystycznej. – Turystycznych atrakcji jest u nas oczywiście znacznie więcej. Turystom polecamy między innymi kąpielisko nad jeziorem Głębokie, kolejkę ogrodową w Nietoperku oraz muzeum i średniowieczny zamek w Międzyrzeczu.
Jak podkreśla P. Mikołaczak, coraz większą popularnością cieszy się tzw. aktywna turystyka. Przede wszystkim rowerowa i kajakowa. – Turyści dopytują o trasy rowerowe,  wypożyczalnie sprzętu pływającego, przystanie kajakowe i pobliskie atrakcje – wylicza.
Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że turystyka jest jedną z gałęzi lokalnej gospodarki. – Ze względu na pandemię koronawirusa, ostatnie miesiące były trudne. Obecnie widać znaczne ożywienie ruchu turystycznego w naszej gminie  – mówi samorządowiec.
Na zdjęciu:
Razem z Martyną Osadnik zapraszamy naszych gości do Punktu Informacji Turystycznej. 
24-05-2021

Międzyrzeckie bunkry turystycznym przebojem woj. lubuskiego

Ilustracja do informacji: Międzyrzeckie bunkry turystycznym przebojem woj. lubuskiego
#JestTyleDoOdkrycia – lubuskie atrakcje wyróżnione na interaktywnej mapie National Geographic.
 
Międzyrzecki Rejon Umocniony i Park Mużakowski w Łęknicy zostały wyróżnione na interaktywnej mapie Polski #JestTyleDoOdkrycia National Geographic. Mapa, stworzona z pomocą ekspertów, podróżników i lokalnych odkrywców, wskazuje lokalizacje zaskakujących i często nieoczywistych punktów wartych odwiedzenia. Wśród nich znajdziemy również te, rekomendowane m.in. przez Roberta Makłowicza oraz duet Huyen Pham i Marcina Nguyena z Emce Kwadrat. Zobacz, co czeka do odkrycia tuż za rogiem w tę majówkę!
 
Odkrywanie jest ważną częścią życia dla 81% Polaków – wskazują badania ”Jak odkrywamy” przeprowadzone przez kanał National Geographic Polska. Okazuje się też, że pomimo powszechnego zamiłowania do egzotycznych akcentów, nasze dwa ulubione obszary odkryć to nowe miejsca w Polsce (39%) i środowisko naturalne (33%).
 
Jednak nawet ci, którzy nie należą do grona miłośników lokalnego odkrywania, za sprawą  interaktywnej mapy Polski jesttyledoodkrycia.pl poczują chęć ruszenia w drogę. Mapa powstała w ramach akcji #JestTyleDoOdkrycia kanału National Geographic, który wspólnie z ekspertami, odkrywcami i podróżnikami wyselekcjonował i dokładnie oznaczył lokalizacje, stanowiące często ukryte atrakcje spoza utartych szlaków turystycznych na terenie naszego kraju.
 
Wśród nich znalazły się też lubuskie „perełki”: Międzyrzecki Rejon Umocniony i Park Mużakowski w Łęknicy. Zobacz, jakie miejsca zostały wyróżnione przez kanał National Geographic w Twojej okolicy.
 
Międzyrzecki Rejon Umocniony
 
 
Kategoria: Historia/Technologia
 
Adres/Lokalizacja: Pniewo 1, 66-300 Międzyrzecz
 
Opis miejsca: Międzyrzecki Rejon Umocniony to fortyfikacje budowane przez Niemców w latach 1925-1941 o powierzchni ok. 6 tys. km2. Ich podstawą było 30 bunkrów bojowych połączonych siecią tuneli. Pod schronami znajdowała się kompleksowa przestrzeń z magazynami amunicji, szpitalami, maszynowniami, wentylacją itp. Obiekt można zwiedzać z przewodnikiem.   
 
Park Mużakowski w Łęknicy
 
 
Kategoria: Przyroda/Historia
 
Adres/Lokalizacja: 68-208 Łęknica, ul. Wybrzeżna 25
 
Opis miejsca: Park zlokalizowany w Polsce i częściowo w Niemczech wzdłuż Nysy Łużyckiej. Założony w 1815 r. przez księcia Hermanna von Pückler. Po odziedziczeniu tutejszego zamku zaczął prace nad stworzeniem parku krajobrazowego wpasowanego w naturalne wnętrze doliny rzeki Nysy. To jeden z najrozleglejszych parków angielskich w Europie i jednocześnie jedno z wybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej.
 
Więcej inspiracji do eksplorowania każdego zakątka Polski czeka na stronie jesttyledoodkrycia.pl. Interaktywna mapa umożliwia również oznaczanie własnych odkryć!
 
Jednym z odkrywców zaangażowanych w akcję jest Robert Makłowicz, który nie tylko zamieścił swoje rekomendacje na mapie, ale i w swoim najnowszym odcinku oprowadził widzów po miejscach, wybranych w ramach akcji #JestTyleDoOdkrycia.
 
Poza popularnym podróżnikiem kulinarnym swoimi rekomendacjami dzielą się również Piotr Horzela, Radosław Gajda i Natalia Szcześniak (znani jako internetowy duet Architecture is a good idea) oraz Huyen Pham i Marcin Nguyen (z kanału Emce Kwadrat). Każdy z zaangażowanych w akcję odkrywców, podobnie jak Robert Makłowicz podzieli się kulisami wybranych odkryć na swoich kanałach.
 
National Geographic poprzez lokalną kampanię #JestTyleDoOdkrycia pragnie inspirować do poznawania świata po swojemu, odkrywania lokalnie
i pielęgnowania w sobie ciekawości. Na antenie kanału ten cel realizowany jest poprzez fascynujące premiery m.in. serię „Pomysł na miasto”, nowy sezon „Przygód z Bearem Gryllsem” oraz produkcję „DNA maszyn”. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.
 
Materiały prasowe dostępne TUTAJ:
 
Interaktywna mapa #JestTyleDoOdkrycia
https://jesttyledoodkrycia.pl
Zdjęcia:
 
 
National Geographic skłania widzów, by dowiedzieli się więcej. Poprzez pasjonujące dokumenty i reportaże oraz programy rozrywkowe wzbogaca naszą wiedzę o otaczającym świecie. National Geographic angażuje i stawia wyzwania, by poznać głębiej, na nowo. Dzięki współpracy z Towarzystwem National Geographic, znanymi na całym świecie badaczami oraz fotografowani, nasze programy są interesujące, wiarygodne, pokazują zapierające dech w piersiach ujęcia i pozostają na długo w pamięci. National Geographic oferuje dostęp do unikalnych ludzi, miejsc i zdarzeń na całym świecie. Pokazuje i przybliża świat poprzez programy dotyczące różnych dziedzin naszego życia: naukę i technikę, historię oraz psychologię. Programy na antenie National Geographic to mądra, oparta na faktach rozrywka. Pokazujemy prawdziwe historie, wielkie przedsięwzięcia i wyjątkowe odkrycia.
 
Więcej informacji na witrynie: www.natgeotv.com/pl
08-03-2021

Nasz turystyczny hit z betonu i stali

Ilustracja do informacji: Nasz turystyczny hit z betonu i stali
Budowa nowej siedziby Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie pod Międzyrzeczem wkroczyła w kolejny, ostatni już etap. - Budynek w stanie surowym już stoi. Pozostały nam tylko prace wykończeniowe i instalacyjne oraz wyposażenie wnętrz. Ostatnią odsłoną inwestycji będzie uruchomienie w podziemiach kolejki wąskotorowej – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Budynek zastąpił barak, w którym znajdowała się wystawa eksponatów związanych z międzyrzeckimi bunkrami. – Po rozbudowie jest znacznie większy, a w dodatku bardziej funkcjonalny. Oprócz stałej wystawy poświęconej bunkrom Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego znajdować się w nim będą pomieszczenia socjalne, magazyny, biura, salka multimedialna, toalety i kasa – wylicza Leszek Lisiecki, dyrektor muzeum w Pniewie.
 
Muzeum nawiązuje kształtem do schronów bojowych z czasów Drugiej Wojny Światowej. Rozbudowa ruszyła latem ub.r., obecnie wkroczyła w ostatnią już fazę. – Budynek w stanie surowym już stoi. Pozostała nam stolarka okienna i drzwiowa, prace instalacyjne i wykończeniowe, a na koniec wyposażenie  wnętrz – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
Prace mają potrwać do końca br. Wykonawca zamierza jednak jak najszybciej ukończyć inwestycję oraz oddać budynek do użytkowania przez pracowników muzeum i turystów. - Termin zakończenia robót budowlanych zależy i od pogody i od pandemii koronawirusa – zastrzega dyrektor muzeum.
Ostatnią odsłoną inwestycji ma być uruchomienie kolejki wąskotorowej, która będzie kursować w jednym z podziemnych korytarzy – między bunkrem nr 716 i skrzyżowaniem z tunelem łączącym bunkier 717 z podziemnym dworcem kolejowym Heinrich.
 
Budowa nowej siedziby muzeum oraz zakup i montaż podziemnej kolejki mają kosztować prawie 4,2 mln. zł. Burmistrz zaznacza, że muzeum otrzymało na inwestycje ponad 3 mln. 200 tys. zł unijnej dotacji z programu Interreg VA. Prace budowlane są realizowane w ramach polsko-niemieckiego projektu „Na Szlaku Wspólnej Historii”. Naszym partnerem w tym programie jest muzeum w Seelow w Niemczech.
 
Mimo prac budowlanych i pandemii koronawirusa, muzeum jest otwarte od poniedziałku do niedzieli i każdego dnia gości turystów. Potężne bunkry, labirynt łączących je podziemnych korytarzy i legendy o ukrytych tam przez Niemców skarbach przyciągają turystów i miłośników fortyfikacji z całego świata. 
 
- Muzeum i bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są największą atrakcją turystyczną nie tylko gminy, ale także całego regionu. Są marką doskonale znaną i rozpoznawalną w całym kraju i poza jego granicami. Musimy w pełni wykorzystać ich ogromny potencjał turystyczny. Zwłaszcza, że goście napędzają koniunkturę w całej gminie. Często zatrzymują się w pobliskich gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach i domkach letniskowych oraz wydają swoje pieniądze nie tylko w muzeum, ale także międzyrzeckich sklepach i restauracjach  – dodaje burmistrz.
 
Burmistrz zwraca także uwagę na fakt, że muzeum i bunkry często goszczą na łamach regionalnych i ogólnopolskich czasopism oraz w programach radiowych i telewizyjnych. – To ogromna, darmowa promocja Międzyrzecza i okolic – akcentuje R. Lorenz.
01-02-2021

Zapraszamy do Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie

Ilustracja do informacji: Zapraszamy do Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie
Po zniesieniu przez rząd części obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, w poniedziałek, 1 lutego, otwarte zostało
 
Trasę turystyczną w podziemiach MRU będzie można zwiedzać od godz. 8.00 do 15.00, ale w zaostrzonych warunkach sanitarnych. Przedtem trzeba jednak umówić się telefonicznie.
 
- Mamy pierwsze telefonicznych zgłoszenia  – mówił nam w poniedziałek dyrektor muzeum Leszek Lisiecki. – Zwiedzanie odbywa się w reżimie sanitarnym.
 
Bunkry MRU to największy przebój turystyczny nie tylko gminy Międzyrzecz, ale także całego regionu. Przypominamy, że w Pniewie trwa budowa nowej siedziby muzeum. Kolejną atrakcją dla turystów ma być podziemna kolejka, która uruchomiono zostanie do końca br.
 
Regulamin dla zwiedzających
 
1.Muzeum jest czynne dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli od godziny 8.00 do 15.00 ( odstępach między wycieczkami wynoszącymi minimum 30 minut).
2. Zwiedzanie będzie się odbywało w kilkuosobowych (grupach maksymalnie 10 osobowych).
3.W celu usprawnienia ruchu turystycznego wprowadzona jest rezerwacja telefoniczna pod numerem 509868965 lub 957419999
4.Zwiedzający muszą poruszać się po terenie muzeum w środkach ochrony indywidualnej(maseczki, przyłbice).
5.Unikamy się w gromadzenia się w grupach.
6.Muzeum udostępnia trasy :
- krótką ( do 1,5 godziny),
- długa ( do 2,5 godziny )
7.Niezależnie od wariantu, trasy pobierana będzie opłata przewodnicka.
8.Przy kasie mogą przebywać, maksymalnie 2 osoby.
9.Przy wejściu do obiektów zwiedzającym udostępnione będą pojemniki ze środkiem do dezynfekcji rąk.
10.Podczas zwiedzania należy stosować się uwag i poleceń pracowników Muzeum.
11.Podczas zwiedzania należy zachować określony przepisami odstęp w stosunku do innych osób.
12.Jeżeli zostaną naruszone przez zwiedzających nakazy i zakazy wprowadzone w związku z COVID-19 lub postanowienia niniejszego regulaminu pracownik ma prawo do przerwania wycieczki bez zwrotu pieniędzy.
 
Rekomendujemy korzystanie z kart płatniczych. Osoby, których stan zdrowia mógłby narazić na niebezpieczeństwo zachorowania innych zwiedzających prosimy o pozostanie w domu.
16-07-2020

Wojenna pułapka czeka na turystów

Ilustracja do informacji: Wojenna pułapka czeka na turystów
W podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego otwarto nową trasę turystyczną. Szlak kończy się w bunkrze nr 719, gdzie turyści mogą zobaczyć i przetestować zapadnię, która blokowała dostęp do schronu. – To jedyna czynna zapadnia tego typu nie tylko w bunkrach MRU,  ale w całym kraju – mówi Leszek Lisiecki, dyrektor Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie.
 
Bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są turystycznym przebojem gminy i całego regionu. W ub.r. ich międzyrzecki odcinek zwiedziło ponad 40 tys. turystów z całego świata.  Największą popularnością cieszą się podziemne trasy w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Na zwiedzających czeka tam wiele atrakcji. Na powierzchni zobaczą m.in. ekspozycję sprzętu bojowego z czasów II wojny światowej. Po wejściu do bunkra  wyobraźnię turystów rozpalają pomieszczenia dla załogi i pancerne kopuły, a w podziemiach adrenalinę podnoszą im koszary, magazyny i labirynt korytarzy.

- Z myślą o naszych gościach otworzyliśmy kolejną trasę. Wycieczka trwa trzy godziny, a jej ostatnim akordem jest zwiedzanie bunkra 719, który był jednym z dwóch bojowych ogniw grupy warownej Gneisenau. Turyści mogą tam zobaczyć czynną zapadnię, która broniła dostępu do tego obiektu – mówi Leszek Lisiecki, dyrektor Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie pod Międzyrzeczem.
 
Zapadnia została ostatnio uruchomiona przez pracowników muzeum i miłośników fortyfikacji. Dyrektor placówki zaznacza, że to jedyna sprawna zapadnia tego typu nie tylko w międzyrzeckich bunkrach, ale w całym kraju. Znajduje się przy wejściu do bunkra.
 
- Gdyby żołnierze nieprzyjaciela jakimś cudem sforsowali pancerne drzwi, obrońcy podnosili zapadnię, która po ustawieniu w pozycję pionową blokowała korytarz prowadzący do pomieszczeń. Odsłaniała jednocześnie pułapkę w postaci szybu o głębokości około czterech metrów. W dodatku obrońcy mogli masakrować atakujących ogniem z karabinu maszynowego, gdyż na wprost wejścia znajduje się strzelnica – dodaje znawca fortyfikacji Andrzej Chmielewski, który jest autorem wielu książek o przyrodzie i historii Ziemi Międzyrzeckiej.
 
Nowa trasa jest odpowiedzią muzealników na epidemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia. – Możemy w ten sposób rozproszyć turystów, którzy zwiedzają podziemia. Dzięki niej poszczególne grupy nie mijają się ze sobą podczas eskapady w podziemiach – dodaje L. Lisiecki.
 
Więcej informacji na temat bunkrów i możliwości ich zwiedzania na stronie www.bunkry.pl.
 
13-07-2020

Mamy nowe fotościanki

Ilustracja do informacji: Mamy nowe fotościanki
W dwóch miejscach w naszej gminie zamontowano tzw. fotościanki. Zachęcamy mieszkańców i turystów do robienia przy nich pamiątkowych zdjęć.
 
Pierwszą fotościankę ustawiono przy placu zabaw dla dzieci między Bulwarem Jana Pawła II i ul. Ogrodową. Autor projektu uwiecznił na niej kilka najbardziej charakterystycznych budowli naszego miasta – m.in. zamek i ratusz. Drugą przedstawia jeden z naszych turystycznych przebojów, czyli kąpielisko nad jez. Głębokie i zamontowano została przy placu zabaw nad tym malowniczym akwenem.
 
Autorem projektu jest znany ilustrator książek z Zielonej Góry Robert M. Jurga, który specjalizuje się wprawdzie w rysunkach bunkrów i zamków, ale doskonale sobie radzi także z pejzażami i karykaturami. Znawcy fortyfikacji znają go jako autora licznych publikacji na temat Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Zaprojektowana przez niego fotościanka jest jedną z atrakcji Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie.
 
Fotościanki są ostatnim projektem, który został zrealizowanym w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. Gmina zapłaciła za nie 11 tys. zł.
 
10-07-2020

Podziemna eskapada z ministrem

Ilustracja do informacji: Podziemna eskapada z ministrem
 
Podczas pobytu w woj. lubuskim minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwiedziła podziemia międzyrzeckich bunkrów w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Była zachwycona. Wcześniej rozmawiała z burmistrzem Remigiuszem Lorenzem o planowanych przez gminę inwestycjach.
 
Przed przyjazdem do Pniewa minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak spotkała się w Gorzowie Wlkp. z wojewodą Władysławem Dajczakiem i lubuskimi samorządowcami. M.in. z burmistrzem Międzyrzecza Remigiuszem Lorenzem. – Rozmawialiśmy między innymi o dotacjach dla samorządów – mówi R. Lorenz.
 
Szansą na kolejne unijne dotacje dla naszej gminy jest tzw. nowa perspektywa finansowa, czyli projektowany właśnie modelu wsparcia dla samorządów i przedsiębiorców, który ma uwzględnić ich oczekiwania i wyzwania związane z epidemią koronawirusa.
 
W br. jedną z największych inwestycji realizowanych w naszej gminie jest rozbudowa Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie i montaż w podziemiach bunkrów kolejki wąskotorowej. Koszt obu zadań to prawie 4 mln. 200 tys. zł.
 
- Realizacja tych inwestycji jest możliwa dzięki unijnej dotacji w wysokości ponad 3 mln. 200 tys. zł, którą przyznało nam Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Podczas wizyty w muzeum w Pniewie pani minister mogła zobaczyć, w jaki sposób zamierzamy wydać te pieniądze – dodaje burmistrz.
 
Pani minister zwiedziła trasę turystyczną w podziemiach MRU. W czasie eskapady podziemnymi korytarzami towarzyszyli jej wicewojewoda Wojciech Perczak, R. Lorenz i dyrektor muzeum Leszek Lisiecki. - Rozmawialiśmy też o planowanych i realizowanych w naszej gminie innych inwestycjach oraz o źródłach ich finansowania. Liczymy bowiem na kolejne dotacje z ministerstwa. Przede wszystkim na fundusze europejskie – zaznacza R. Lorenz.
 
02-07-2020

Biuro Informacji Turystycznej już działa

Ilustracja do informacji: Biuro Informacji Turystycznej już działa
Szukasz informacji, lub materiałów promujących walory turystyczno-rekreacyjne naszej gminy?  Zapraszamy do Biura Informacji Turystycznej, które otwarto dziś w kamienicy przy Rynku.

Gmina Międzyrzecz kusi turystów licznymi atrakcjami; od  średniowiecznego zamku i poniemieckich bunkrów w Pniewie, po kąpielisko nad jez. Głębokie oraz spływy kajakowe Obrą, Paklicą i Strugą Jeziorną. Szczegółowe informacje na ich temat mieszkańcy i turyści mogą uzyskać w Biurze Informacji Turystycznej, które otwarto dziś, 1 lipca, w siedzibie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przy ul. Rynek 9 (przy skrzyżowaniu Rynku z ul. Lipową – zaledwie kilkadziesiąt metrów od ratusza). Dowiedzą się tam m.in., jak dojechać w wybrane miejsce, gdzie zaparkować samochód i ile kosztują bilety.

- Największym przebojem jest bez wątpienia podziemna trasa turystyczna w bunkrach Międzyrzeckiego Rejony Umocnionego, czyli Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Polecamy również inne atrakcje. Z międzyrzeckim zamkiem i kąpieliskiem nad jeziorem Głębokie na czele – informuje Martyna Osadnik z BIT.

Biuro jest czynne przez okrągły tydzień, od poniedziałku do niedzieli włącznie, od godz. 9.00 do 17.00. Będzie otwarte do 20 września. Zainteresowani mogą w nim nabyć materiały promujące atrakcje miasta i gminy – m.in. mapy, pocztówki i magnesy. Część jest darmowa, gdyż wydane zostały przez władze miasta z myślą o turystach wypoczywających w naszej malowniczej gminie. Za kilka dni ich asortyment powiększy się o kolejne gadżety promocyjne. 
 
Ze względu na epidemię koronawirusa, w biurze musimy mieć założone maseczki.
 
- Życzymy wszystkim udanego, bezpiecznego wypoczynku i niezapomnianych wrażeń – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
1 2 3