Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych w powiecie międzyrzeckim

22-12-2023

Nowy park przemysłowy już otwarty!

Ilustracja do informacji: Nowy park przemysłowy już otwarty!
Otwarto Międzyrzecki Park Przemysłowy nr 2. - Nowy park przemysłowy będzie kolejnym kołem zamachowym dalszego rozwoju gospodarczego miasta i gminy - podkreślał burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Podczas otwarcia parku burmistrz Remigiusz Lorenz wyliczał, że gmina zapłaciła wykonawcy  9 milionów 122 tys. zł. - Na realizację tej inwestycji Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego przyznał nam dotację w wysokości 5 mln. 800 tys. zł  - mówił R. Lorenz.
 
Burmistrz podziękował za finansowe wsparcie obecnemu na uroczystości marszałkowi województwa lubuskiego Marcinowi Jabłońskiemu  i zaprosił go do przecięcia symbolicznej wstęgi. Marszałek podsumował współpracę kierowanego przez niego urzędu z lubuskimi samorządami i zapowiedział kolejne projekty, z których będą mogły korzystać lubuskie gminy i powiaty.
 
Nowy park wybudowany został po obu stronach ul. Rokitniańskiej (w kierunku Rokitna i Przytocznej) na wysokości osady Lubosinek. Na inwestorów czekają tam działki o łącznej powierzchni blisko 112 hektarów. Do gminy należą niespełna trzy hektary, reszta jest natomiast własnością Skarbu Państwa, a zarządza  nimi Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. – Kilka ze znajdujących się tam działek zostało sprzedanych już w trakcie budowy parku. Jedną z nich kupiła Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Inwestycję zrealizowała firma Gorem, która wybudowała tam drogi o łącznej długości ponad 700 m., chodniki dla pieszych i ścieżkę rowerową, oświetlenie, sieć kanalizacyjną i wodociągową oraz trzy przepompownie. – W należącym do gminy parku numer jeden przy ulicy Zakaszewskiego  nie mamy już działek umożliwiających budowę średnich i dużych zakładów, dlatego musieliśmy przygotować tereny dla kolejnych przedsiębiorców, zainteresowanych zainwestowaniem u nas swoich pieniędzy i utworzeniem nowych miejsc pracy – dodaje burmistrz.
 
Z inwestycji skorzystają też mieszkańcy pobliskiego Lubosinka. – Budując park doprowadziliśmy kanalizację do granic tej osady, dzięki czemu będziemy mogli przyłączyć ją do sieci sanitarnej – dodaje burmistrz.
 
Pierwszy odcinek drogi do parku będzie jednocześnie fragmentem planowanej przez władze miejskie obwodnicy. – Niebawem ogłosimy przetarg na rozpoczęcie tej ważnej dla mieszkańców inwestycji – zapowiada R. Lorenz. 
20-04-2023

Ruszają prace budowlane w nowym parku przemysłowym

Ilustracja do informacji: Ruszają prace budowlane w nowym parku przemysłowym
Do 18 grudnia br. firma Gorem wybuduje drogi i chodniki, kanalizację, wodociągi i sieć energetyczną w nowym parku przemysłowym między Lubosinkiem i ul. Rokitniańską. Wybudowane w ramach tej inwestycji skrzyżowanie będzie jednym z elementów planowanej przez władze  wschodniej obwodnicy miasta.
 
Międzyrzecki Park Przemysłowy nr 2 powstaje na polach między drogą do Kalska i wsią Lubosinek. – Będzie kolejnym kołem zamachowym rozwoju gospodarczego Międzyrzecza – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Przed uruchomieniem kolejnej strefy przemysłowej i rozpoczęciem budowy nowych zakładów pracy, miasto musi wybudować tam drogi, kanalizację deszczową i sanitarną, wodociągi i oświetlenie. Przetarg wygrała firma Gorem, która ma wywiązać się z tego zadania do 18 grudnia br. Dziś przedstawiciele gminy – m.in. zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg – przekazali wykonawcy plac budowy. 
Pierwszym akordem inwestycji będzie przebudowa drogi łączącej ul. Rokitniańską z Lubosinkiem. – Pracę rozpoczną się już w czwartek, 20 kwietnia. Droga zostanie zablokowana, a dojazd do Lubosinka odbywać się będzie drogą między tą miejscowością i osiedlem Piastowskim. Przepraszamy Mieszkańców za związane z tym utrudnienia  – zapowiada kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji Sylwester Suchowski.
 
Burmistrz podkreśla, że wybudowane w ramach tej inwestycji skrzyżowanie będzie jednym z elementów planowanej przez władze wschodniej obwodnicy miasta. Z rozpoczętej właśnie inwestycji skorzystają też pracownicy firm z Międzyrzeckiego Parku Przemysłowego nr 1. W jaki sposób? Ścieki z nowego parku mają popłynąć do oczyszczalni rurami ułożonymi wzdłuż  ul. Zakaszewskiego, która przecina „stary” park przemysłowy. – Po zakończeniu tej inwestycji, będziemy mogli wybudować chodnik dla pieszych i rowerzystów wzdłuż ulicy Zakaszewskiego w parku numer jeden, o co pracownicy prosili burmistrza  – wyjaśnia A. Śnieg. 
 
Gmina zapłaci wykonawcy 8 mln. 699 tys. 267 zł. Jak podkreśla A. Śnieg, realizacja tej ważnej dla mieszkańców inwestycji jest możliwa dzięki unijnej dotacji w wysokości 4. mln. 943 tys. zł.
 
W nowym parku na inwestorów czekają działki o łącznej powierzchni ponad 100 ha. Do gminy należą niespełna trzy hektary, reszta jest natomiast własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który zarządza tymi terenami w imieniu Skarbu Państwa.  – Prowadzimy już rozmowy z ewentualnymi inwestorami – informuje R. Lorenz.
 
Dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
24-07-2019

Kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych w powiecie międzyrzeckim - podstawowe informacje o projekcie

Plakat informacyjny

Plakat informujący o realizacji projektu pn. "Kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych w powiecie międzyrzeckim". Projekt dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Regionalnego Lubuskie 2020 w kwocie 10732382,31 zł.
 

Informacje o projekcie

Cel projektu: poprawa warunków do rozwoju MŚP oraz aktywności gospodarczej w Gminach Powiatu Międzyrzeckiego poprzez przygotowanie pod inwestycje 11,33 ha w pełni uzbrojonych terenow inwestycyjnych.
Dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej: 10732382,31 PLN
Lider projektu: Gmina Międzyrzecz
Partnerzy projektu: Gmina Skwierzyna, Gmina Przytoczna