Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Międzyrzecz Solidarny z Ukrainą

03-03-2023

Rozpoczynają się kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy

Ilustracja do informacji: Rozpoczynają się kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy
Pierwsze zajęcia odbędą się 7 marca o godz. 16.00 w Bibliotece Publicznej na os. Centrum 8.
20-09-2022

Informacja dla uchodźców z Ukrainy zainteresowanych nauką języka polskiego

Ilustracja do informacji: Informacja dla uchodźców z Ukrainy zainteresowanych nauką języka polskiego
Informujemy, że we wtorek, 20 września, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy na os. Centrum wznowione zostaną kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy, którzy uczestniczyli w zajęciach wiosną br.
 
 
Spotkania organizacyjne w sprawie kursów odbędą się o godz. 10.00 (lektorka Irena Buzarewicz) i o 16.00 (lektorka Anna Kuźmińska Świder) w bibliotece na os. Centrum.
07-09-2022

Informacja dla uchodźców z Ukrainy

Ilustracja do informacji: Informacja dla uchodźców z Ukrainy
W związku ze zbrojną napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, schronienie w Polsce znalazło wielu obywateli Ukrainy. Wiele z tych osób nie miało ze sobą paszportów lub innych dokumentów, które zgodnie z prawem RP mogłyby potwierdzać ich tożsamość i legalność pobytu w naszym kraju. Rząd Rzeczpospolitej Polskiej od samego początku wojny podejmuje działania mające na celu ułatwienie obywatelom Ukrainy ich funkcjonowania w naszym kraju.
 
 
Jednym z takich przedsięwzięć było uruchomienie w ramach aplikacji mObywatel cyfrowego dokumentu tożsamości dla ukraińskich uchodźców: Diia.pl. Jest to elektroniczny dokument potwierdzający tożsamość wydawany osobom, które przekroczyły granicę polsko-ukraińską po 24 lutego b.r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy
 
 
29-04-2022

W bibliotece rozpoczęły się kursy języka polskiego dla Ukraińców

Ilustracja do informacji: W bibliotece rozpoczęły się kursy języka polskiego dla Ukraińców
Kursy nauki języka polskiego odbywają się trzy razy w tygodniu – w środy, czwartki i piątki – w salce na pierwszym piętrze międzyrzeckiej książnicy. Zapisało się na nie ponad stu Ukraińców. – To świetny pomysł – komentuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
W środę, 27 kwietnia, jedna z grup wzięła udział w pierwszych zajęciach. Ufundowane przez burmistrza zeszyty i długopisy przekazała im Sylwia Najderek, kierowniczka Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim.
 
Zajęcia prowadzą Irena Buzarewicz i Irena Buzarewicz Anna Świder. - Naszymi pomocami dydaktycznymi są między innymi lokalne gazety – mówiła dziś A. Świder.
 
Zajęcia prowadzone są z inicjatywy I. Buzarewcz. – Uznaliśmy, że to świetny pomysł, dlatego chętnie pomogliśmy w organizacji kursów. Przy okazji chciałbym podziękować stowarzyszeniom, instytucjom i mieszkańcom, którzy pomagają uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainą – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
20-04-2022

Uwaga, ważny komunikat dla uchodźców z Ukrainy

Ilustracja do informacji: Uwaga, ważny komunikat dla uchodźców z Ukrainy
Komunikat dotyczy handlu ludźmi (w języku ukraińskim)
 
 
 
 
14-04-2022

Przewodnik dla uchodźców z Ukrainy poszukujących pracy

Ilustracja do informacji: Przewodnik dla uchodźców z Ukrainy poszukujących pracy
Jesteś uchodźcą z Ukrainy i szukasz pracy? Skorzystaj z przewodnika poszukiwania pracy przez obywatela Ukrainy zamieszkującego województwo Lubuskie, w wersji polskiej i ukraińskiej (Посібник із пошуку роботи  для громадян україни, котрі проживають у воєвудстві любуським).
 
 
11-04-2022

Punkt Informacyjny dla uchodźców z Ukrainy Інформаційний пункт для біженців з України

Ilustracja do informacji: Punkt Informacyjny dla uchodźców z Ukrainy Інформаційний пункт для біженців з України
Пункт працює з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 12.00 у Ратуші (вул. Ринек 1). Телефон: +48 730 332 050 (з 9.00 до 12.00).
 
 
 
Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 12.00 w Urzędzie Miejskim (ul. Rynek 1). Nr tel. +48 730 332 050 (w godz. od 9.00 do 12.00).
05-04-2022

Akademia Jakuba z Paradyża zaprasza studentów z Ukrainy

Ilustracja do informacji: Akademia Jakuba z Paradyża zaprasza studentów z Ukrainy
Informacja dla studentów uchodźców z Ukrainy chcących kontynuować studia
w Akademii im. Jakuba z Paradyża
 
Jeśli jesteś studentem uczelni działającej na terytorium Ukrainy i przybyłeś do Polski od 24 lutego 2022 roku oraz chcesz kontynuować naukę w Akademii im. Jakuba z Paradyża, to powinieneś:
 1. zapoznać się z ofertą kształcenia w AJP, wybrać studia w dyscyplinie, którą studiujesz
  na Ukrainie;
 2. zebrać wszystkie możliwe dokumenty na temat swojego wykształcenia (świadectwo maturalne, dyplomy, zaświadczenia, indeks, inne dokumenty poświadczające okresy studiów, zdane egzaminy, zaliczenia lub praktyki zawodowe) oraz swój paszport;
 3. skontaktować się z Działem Współpracy Międzynarodowej w celu ustalenia indywidualnej ścieżki postępowania - ul. Teatralna 25, pokój 109, telefon 95 721-60-70, e-mail: e-mail;
 4. złożyć w Dziale Współpracy Międzynarodowej wniosek o przyjęcie na studia z uczelni zagranicznej;
 5. jeżeli jesteś studentem uczelni na Ukrainie, ale nie posiadasz dokumentów poświadczających ten stan i chcesz kontynuować naukę w AJP, zgłoś się do Działu Współpracy Międzynarodowej w celu ustalenia indywidualnej ścieżki postępowania.
Twój wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu 14 dni przez właściwą Komisję powołaną przez Rektora,
o decyzji zostaniesz powiadomiony na adres podany do korespondencji.
 
Jeżeli jesteś uchodźcą z Ukrainy, korzystasz z ochrony czasowej lub uzupełniającej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, masz Kartę Polaka, jesteś małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela RP mieszkającego na terytorium RP – jesteś zwolniony z opłat za kształcenie na studiach stacjonarnych w języku polskim.
 
 
 
Informacja dla uchodźców z Ukrainy – kandydatów na studia
w Akademii im. Jakuba z Paradyża
 
Jeśli przybyłeś do Polski z Ukrainy od 24 lutego 2022 roku i chcesz rozpocząć studia na pierwszym roku w Akademii im. Jakuba z Paradyża, to powinieneś:
 1. zapoznać się z ofertą kształcenia w AJP na rok akademicki 2022/2023 na stronie www.ajp.edu.pl/Kandydaci, wybrać kierunek studiów;
 2. wypełnić podanie na studia dostępne na stronie internetowej www.ajp.edu.pl w systemie e-rekrutacja, który będzie uruchomiony w czerwcu 2022;
 3. wydrukowane podanie wraz z wymaganymi dokumentami złożyć w Dziale Współpracy Międzynarodowej ul. Teatralna 25, pokój 109.
Szczegółowych informacji udziela mgr Aleksandra Piotrowiak, Dział Współpracy Międzynarodowej –
 ul. Teatralna 25, pokój 109, telefon 95 721-60-70, e-mail: e-mail
Jeżeli jesteś  uchodźcą z Ukrainy, korzystasz z ochrony czasowej lub uzupełniającej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, masz Kartę Polaka, jesteś małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela RP mieszkającego na terytorium RP – jesteś zwolniony z opłat za kształcenie na studiach stacjonarnych w języku polskim.
25-03-2022

Świadczenie wychowawcze 500+ dla obywateli Ukrainy

Ilustracja do informacji: Świadczenie wychowawcze 500+ dla obywateli Ukrainy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Biuro Terenowe w Międzyrzeczu informuje, że rozpoczyna się składanie wniosków na świadczenia wychowawcze 500+ dla obywateli Ukrainy.
 
 
 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Biuro Terenowe w Międzyrzeczu
ul.Przemysłowa 2
66-300 Międzyrzecz
tel. 95 742-13-19
kom. 502 007 620
 
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Wtorek: 8.00 - 18.00
Środa - Piątek: 8.00 - 15.00
23-03-2022

Film instruktażowy dla obywateli Ukrainy

Ilustracja do informacji: Film instruktażowy dla obywateli Ukrainy
Szanowni Państwo,
oddajemy w Państwa ręce film instruktażowy dotyczący procesu nadania numeru PESEL,informacji o Profilu Zaufanym oraz aplikacji mObywatel dla obywatela Ukrainy, który wjechał legalnie na terytorium Polski z terytorium Ukrainy od 24 lutego 2022 r. i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski.
 
Przygotowany materiał ma stanowić pomoc dla obywateli Ukrainy w wyjaśnieniu kroków związanych z nadaniem numeru PESEL, informacji dotyczących aplikacji mObywatel oraz czym jest Profil Zaufany, w związku z wejściem w życie ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
 
Film znajduje się na platformie szkoleniowej szkolenia.obywatel.gov.pl, w punkcie „12. Film instruktażowy dla Obywateli Ukrainy”, pod nazwą „Proces rejestracji obywatela Ukrainy,który przybył do Polski po 24 lutego 2022r. z terytorium Ukrainy”.
 
Tutorial został podzielony na trzy części.
 
Pierwsza z nich pokazuje kroki związane z nadaniem numeru PESEL:
- Kto może uzyskać?
- Gdzie dostać numer PESEL?
- Co musisz przygotować?
- Jak dostać numer PESEL?
- Ile będziesz czekać?
- Ile zapłacisz?
 
Druga część dotyczy objaśnienia czym jest Profil Zaufany oraz jak go uzyskać.
 
Trzecia część filmu dotyczy niezbędnych informacji związanych z aplikacją mObywatel i dokumentu Diia.pl, przygotowaną dla obywateli Ukrainy.
 
Tutorial został przygotowany w języku ukraińskim, z polskimi oraz ukraińskimi napisami.
1 2