Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiNajbliższe wydarzenia

18-06-2019

Unijne pieniądze na parki przemysłowe. Umowa już podpisana!

Ilustracja do informacji: Unijne pieniądze na parki przemysłowe. Umowa już podpisana!

Prawie 10 mln zł. dostaną władze Międzyrzecza, Skwierzyny i Przytocznej na uzbrojenie terenów w parkach przemysłowych!  To już pewne. W międzyrzeckim ratuszu podpisano dziś umowę o unijnych dotacjach dla trzech gmin.
 

W imieniu władz samorządowych województwa umowę podpisał członek zarządu województwa Marcin Jabłoński. Samorządowców z naszego powiatu reprezentował Remigiusz Lorenz – burmistrz Międzyrzecza, który jest liderem projektu po stronie gmin. Burmistrz dziękował władzom województwa, natomiast M. Jabłoński wychwalał nasze samorządy za ich aktywność w walce o rządowe i unijne dotacje.

Unijna dotacja wynosi 9 mln. 802 tys. zł, z czego Międzyrzecz dostanie 4 mln. 893 tys. zł, Skwierzyna 4 mln. 229 tys. zł, a Przytoczna 700 tys. zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na uzbrojenie Parków Przemysłowych w tych miejscowościach.

- Dotację przeznaczymy na uzbrojenie Międzyrzeckiego Parku Przemysłowego Numer Dwa, który powstaje przy ulicy Rokitniańskiej. Dzięki tym pieniądzom doprowadzimy tam wodę, sieć kanalizacyjną i prąd oraz wybudujemy drogę z oświetleniem i ścieżką pieszo-rowerowej – wylicza R. Lorenz.

Skwierzyna przeznaczy dotację na rozbudowę infrastruktury w Parku Przemysłowym przy ul. Międzyrzeckiej,  w którym działają dwa zakłady i powstają dwa kolejne. W Przytocznej Park Przemysłowy powstaje przy drodze krajowej nr 24, przed jej skrzyżowaniem z drogą do Goraja.

– Mamy tam do zagospodarowania 30 hektarów. Teren jest już uzbrojony, dlatego dotację przeznaczymy na drogi. Podpisaliśmy też trzy umowy intencyjne z przedsiębiorcami, którzy chcą zainwestować w naszej gminie – dodaje wójt Przytocznej Bartłomiej Kuchark,

Tutaj przeczytasz o obchodach Dnia Pioniera w Międzyrzeczu 

W przypadku Międzyrzecza całkowity koszt inwestycji wyniesie 6 mln. 796 tys. zł. Pod koniec br. miasto ogłosi przetarg, prace mają się zakończyć w 2022 r.

Drugi Międzyrzecki Park Przemysłowy ma być kolejnym filarem rozwoju gospodarczego miasta i gminy. Na inwestorów czekają tam działki o łącznej powierzchni ponad 100 ha. Przedsiębiorcy będą mogli inwestować na gruntach gminy oraz na otaczających je działkach należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. 

Po zakończeniu tej jakże ważnej dla miasta inwestycji będzie możliwa budowa ścieżki-pieszo rowerowej wzdłuż ul. Zakaszewskiego, która jest główną osią Międzyrzeckiego Parku Przemysłowego nr 1. Burmistrz zapowiada, że ścieżka wybudowana zostanie w pasie technicznym wzdłuż tej drogi.

– Wcześniej wybudujemy na tym odcinku kolektor tłoczny, który połączy oczyszczalnię ścieków z Parkiem Przemysłowym Numer Dwa. Z budową ścieżki musimy więc wstrzymać się aż do zakończenia tej inwestycji – mówi samorządowiec.

18-06-2019

Oni odbudowali Międzyrzecz

Ilustracja do informacji: Oni odbudowali Międzyrzecz
Ponad 30 osób wzięło udział w obchodach Pnia Pioniera, które odbyły się w sobotę w ratuszu. Wspominali m.in. nieżyjących już międzyrzeczan, którzy po zakończeniu drugiej wojny światowej przywrócili miastu polskość oraz odbudowali je ze zgliszcz pozostawionych przez Niemców i Rosjan.
 
Dzień Pioniera to gminne święto, ustanowione przez kilkoma laty przez radę miejską na wniosek radnego Andrzeja Chmielewskiego. W sobotnich obchodach wzięło udział ponad 30 osób, które osiedliły się w Międzyrzeczu i pobliskich wioskach po zakończeniu drugiej wojny światowej.
 
– Ich pierwsze lata na Ziemi Międzyrzeckiej były bardzo trudne. Brakowało wszystkiego. Mieli jednak ogromną energię i wiarę w lepszą przyszłość. Przywrócili miastu polskość i odbudowali je z wojennych zgliszcz – mówi A. Chmielewski.
 
Uroczystość poprzedziła msza święta, odprawiona w południe w kościele pw. Św. Wojciecha. Po zakończeniu nabożeństwa jego uczestnicy przeszli do ratusza, gdzie przywitani zostali przez burmistrza Remigiusza Lorenza. Samorządowiec podkreślał ich zasługi dla miasta i gminy. Podziękował im za wiele lat pracy i odbudowę miasta z ruin, pozostawionych przez Niemców i Rosjan w 1945 r.
 
Przy kawie, ciastach i owocach osadnicy wspominali pierwsze powojenne lata oraz nieżyjące już osoby, które przywróciły miastu polskość (Ziemia Międzyrzecka należała bowiem do Polski od średniowiecza do drugiego rozbioru w 1793 r.).
 
Głos zabrali m.in. Ireneusz Jarnut, Kazimierz Kulas i Wacław Nycz. Opowiadali o zasłużonych dla Międzyrzecza osobach. M.in. byłym nauczycielu i regionaliście Stefanie Cyraniaku, społeczniku i wynalazcy preparatów leczniczych TP1 i TP2 Tadeuszu Podbielskim i twórcy muzeum Alfie Kowalskim. Do wspólnych śpiewów zachęcała ich 85-letnia Helena Bury, która drugą wojnę spędziła z rodzicami na Syberii.
 
Artystycznych akordem imprezy był koncert Chóru Piccolo i Międzyrzeckiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Wojciecha Witkowskiego i przy akompaniamencie Ewy Witkowskiej.
 
Burmistrz podkreślał znaczenie takich spotkań. Zaznaczał, że mimo ciężkich powojennych lat osadnicy potrafili się wspaniale bawić. – Jesteście skarbnicą wiedzy o mieście i drogowskazem dla następnych pokoleń – mówi.
17-06-2019

Koło jeziora pod Nietoperkiem błąka się piesek! Może Twój?

Ilustracja do informacji: Koło jeziora pod Nietoperkiem błąka się piesek! Może Twój?
Właściciela prosimy o kontakt. 
Urząd Miejski w Międzyrzeczu; tel. 95 742 69 85
17-06-2019

List Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka

Ilustracja do informacji: List Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka
List Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka z okazji jubileuszu 20-lecia samorządu wojewódzkiego
                                                           
                         
 
Gorzów Wielkopolski, dnia 13 czerwca  2019 r.
 
WOJEWODA LUBUSKI
Władysław Dajczak
                                                                               
                                                                               
 
 
                                                                                                                                                  Szanowni Państwo
                                                                                                                                                  Wójtowie, Burmistrzowie,
                                                                                                                                                  w województwie lubuskim
 
 
 
Szanowni Państwo !
 
Rok 2019, to czas który wspólnie świętujemy 20-lecie istnienia województwa lubuskiego. Ten wspaniały jubileusz to doskonała okazja do złożenia gratulacji i podziękowań za zaangażowanie  i budowanie tożsamości regionalnej i wzmacniania poczucia wspólnoty. 20 lat temu, na mapie Polski pojawiło się województwo lubuskie. Przez ten czas województwo lubuskie stworzyło bogaty dorobek, jeśli chodzi o rozwój regionalnej społeczności i umacnianie patriotyzmu regionalnego. Dzięki aktywności władz samorządowych pełniej uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy nie tylko Polakami i Europejczykami, ale również Lubuszanami.
 
Jako przedstawiciel Rządu Premiera Mateusza Morawieckiego w województwie lubuskim, głęboko wierze, że dotychczasowa współpraca z Państwem w zakresie realizacji różnorodnych programów rządowych wpływa dla dobra całego naszego województwa. Jestem wdzięczny za dobrą współpracę z samorządami lokalnymi, która jest najlepiej widoczna na przykładzie programów społecznych, takich jak Rodzina 500 Plus, Maluch Plus, Senior Plus czy Dobry Start, ale także w przypadku rozwoju infrastruktury komunikacyjnej.
 
Przekazuję na Państwa ręce gratulacje i wyrazy uznania za dotychczasowe osiągnięcia, życzę jednocześnie władzom gmin i miast oraz jego mieszkańcom, aby kolejne lata przyniosły udaną realizację nowych przedsięwzięć i projektów, dzięki którym województwo lubuskie będzie się rozwijać.
 
Raz jeszcze w tym jubileuszowym roku składam Państwu serdeczne życzenia wiele zdrowia, pomyślności, nieustającej satysfakcji z pracy i dumy z bycia Lubuszaninem.
 
 
14-06-2019

Znaleziono psa

Znaleziono psa

Ilustracja do informacji: Znaleziono psa
W okolicach Nietoperka znaleziono psa. Piesek ma na szyi obrożę - beżowy pasek z ozdobną klamrą. Pies znajduje się obecnie w schronisku w Młodolinie. W razie pytań prosimy o kontakt z Wydziałem Gospodarki Mieniem: (095) 742 - 69 - 85
 
13-06-2019

Premie za uzdolnienia

Ilustracja do informacji: Premie za uzdolnienia
Wolontariusze z koła  Wspieramy Młode Talenty przyznali i wręczyli stypendia 12 uczniom, którzy wyróżniają się w nauce oraz mogą się pochwalić sukcesami sportowymi i artystycznymi.
 
Uroczystość odbyła się w środę po południu w sali narad międzyrzeckiego ratusza. Jednorazowe stypendia w wysokości 500 zł otrzymało 12 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Przewodnicząca koła Wspieramy Młode Talenty Zofia Plewa zaznaczała, że stypendyści wyróżniają się w nauce, ale mają też sukcesy sportowe i artystyczne – tańczą, fotografują, grają na różnych instrumentach.

Burmistrz Remigiusz Lorenz nazwał ich „młodymi gwiazdami” i zaznaczał, że są przyszłością miasta i gminy. Życzył im również kolejnych sukcesów i udanych wakacji.
 
 
W części artystycznej wystąpiły stypendystki i zespół z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Międzyrzeczu.
Koło Wspieramy Młode  Talenty powstało w 1997 r. Wspiera utalentowanych uczniów i studentów z gminy Międzyrzecz. Funduje im jednorazowe stypendia, przyznawane na wniosek szkół. Pieniądze pochodzą ze składek członków, a także darowizn mieszkańców, firm i instytucji.
Koło wchodzi w skład Lubuskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Obecnie kieruje nim wicestarosta Zofia Plewa.
13-06-2019

Do Międzyrzecza przyjadą zabytkowe parowozy

Ilustracja do informacji: Do Międzyrzecza przyjadą zabytkowe parowozy
W następną niedzielę, 23 czerwca, w Międzyrzeczu odbędzie się 6. Parada Lokomotyw. Na trzy pociągi wszystkie bilety zostały już sprzedane, a na pozostałe można je rezerwować do poniedziałku.
 
Parada będzie wielkim świętem miłośników kolei. Do Międzyrzecza przyjedzie dziewięć zabytkowych parowozów oraz lokomotyw spalinowych. Poprzednie edycje imprezy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem turystów i mieszkańców, dlatego organizatorzy spodziewają się rekordowej frekwencji.
 
- Parada będzie wielką promocją miasta oraz jego walorów turystyczno-krajoznawczych – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Impreza odbędzie się w następną niedzielę, 23 czerwca, o godz. 10.00, a jej kulminacyjnym punktem ma być planowana na godz. 13.30 parada zabytkowych parowozów i lokomotyw. 
 
Mieszkańcy i turyści będą mogli dojechać specjalnymi pociągami m.in. do Skwierzyny, Sulęcina, Wierzbna i Pszczewa, a także do Nietoperka, gdzie dodatkową atrakcją będzie dla nich kolejka ogrodowa Jerzego Jóźwiaka.
 
Organizatorem imprezy jest TurKol.pl. Podobnie jak w ub.r., jej współorganizatorem będzie Urząd Miejski w Międzyrzeczu i Międzyrzecki Ośrodek Kultury.
 
 
Bilety można rezerwować na stronie internetowej organizatora: www.turkol.pl do poniedziałku 17 czerwca godz. 23:59. Po tym terminie zakupy biletów będą możliwe tylko w namiocie reklamowym TurKol.pl w dniu imprezy w Międzyrzeczu - do wyczerpania wolnych miejsc. Informujemy także, że według stanu na 12 czerwca zarezerwowane zostały wszystkie bilety na pociągi Nietoperz do Nietoperka, Wiórek do Skwierzyny i Wojak do Sulęcina.
 
Podczas parady na Placu Dworcowym odbywać się będzie Festiwal Smaków - zlot food trucków z kulinarnymi specjałami z różnych państw i kontynentów. 
 
Rozkład jazdy i ceny biletów na plakacie.
13-06-2019

Imienne wyniki głosowań podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej

Ilustracja do informacji: Imienne wyniki głosowań podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej
Podczas ostatniej sesji, 11 czerwca, radni podjęli kilka ważnych uchwał. M.in. udzielili burmistrzowi Remigiuszowi Lorenzowi wotum zaufania i absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu, a także zdecydowali o zaciągnięciu przez gminę kredytu w wysokości 3 mln. zł, który ma być przeznaczony na inwestycje.
 
Jak głosowali poszczególni radni nad projektami tych uchwał?
 
12-06-2019

Powstanie schronisko dla zwierząt

Ilustracja do informacji: Powstanie schronisko dla zwierząt
 
Przyjaciele czworonogów złożyli w ratuszu petycję w sprawie utworzenia w gminie schroniska dla bezpańskich czworonogów. Burmistrz Remigiusz Lorenz popiera pomysł.
 
- Spotkanie z autorami petycji miało bardzo konstruktywny przebieg, upłynęło w miłej atmosferze. W lipcu spotkamy się ponownie i będziemy rozmawiać między innymi o ewentualnej lokalizacji – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Samorządowiec zaznacza, że procedury związane z utworzeniem schroniska będą bardzo czasochłonne. - To ważny społecznie problem. Musimy jednak znaleźć co najmniej trzy miejsca i przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami. Liczymy się bowiem z ewentualnymi protestami. Po wybraniu odpowiedniego miejsca będziemy musieli uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, lub uwzględnić schronisko w planie zagospodarowania przestrzennego – wylicza.
 
W ubr. na wyłapywanie bezpańskich czworonogów, ich transport i pobyt w schronisku miasto wydało około 165 tys. zł.
Od lutego br. bezpańskie psy trafiają do schroniska w Młodolinie koło Dobiegniewa. Obecnie przebywa tam 32 czworonogów z gminy Międzyrzecz. Dzienny koszt utrzymania jednego wynosi 18 zł. Władze zachęcają mieszkańców do adoptowania przebywających tam zwierzaków.
 
– W tym roku mieliśmy już kilka adopcji – zaznacza Dorota Nowak, kierownik Wydziału Gospodarki  Mieniem w międzyrzeckim ratuszu.
 
 
 
Zdaniem D. Nowak, najlepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie i prowadzenie schroniska przez kilka gmin. – Koszt prowadzenia obiektu byłby wtedy znacznie niższy – dodaje.
12-06-2019

Informacja dla mieszkańców: Zmiana godzin pracy Urzędu Miejskiego

Ilustracja do informacji: Informacja dla mieszkańców: Zmiana godzin pracy Urzędu Miejskiego
Zgodnie z zarządzeniem burmistrza, w środę, 12 czerwca, Urząd Miejski czynny będzie do godz. 13.00.
1 2 3 4 5 6 ... 136