Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

03-02-2020

Gmina stawia na rozwój

Ilustracja do informacji: Gmina stawia na rozwój
Budowa wschodniej obwodnicy miasta i mostu drogowego na Obrze to jedna z ponad 30 inwestycji, zgłoszonych przez samorządowców z północnej części regionu do Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Burmistrz Remigiusz Lorenz złożył także kilkanaście innych propozycji. Najważniejsze z nich dotyczą uznania gminy za Miejski Obszar Funkcjonalny oraz objęcia jez. Głębokiego programami, które mogą zapobiec spadkowi poziomu wody w tym akwenie.
 
 
Trwają pracę nas Strategią Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. – To bardzo ważny dokument. Wyznacza kierunki rozwoju regionu na dziesięć najbliższych lat. Ujęte w nim inwestycje będą miały większe szanse na dotacje z Unii Europejskiej, bądź budżetu państwa. Dlatego bardzo ważne jest, żeby wprowadzić do niego zadania o strategicznym znaczeniu dla naszego miasta i mieszkańców – mówi Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
W pracach nad projektem strategii brał udział m.in. burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz, który przez dwa tygodnie jeździł do Słubic, Gorzowa Wlkp. i Świebodzina, gdzie szukał poparcia dla utworzenia tzw. Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego w Międzyrzeczu . Zgłosił to w trakcie konsultacji w Gorzowie Wlkp. 
 
– Uznanie gminy Międzyrzecz wraz z gminą Świebodzin jako wspólnego subregionu ułatwi nam między innymi starania o pozyskanie nowych inwestorów i utworzenie centrów logistyczno-przemysłowych. Za utworzeniem subregionu przemawia położenie naszych gmin na skrzyżowaniu najważniejszych arterii komunikacyjnych regionu  – zaznacza Remigiusz Lorenz.
 
 
Bumistrz zgłosił 12 innych propozycji do projektu strategii. Jedna z nich dotyczy utworzenia Muzeum Pożarnictwa. Podkreśla, że strażacy z międzyrzeckiej gminny zgromadzili wiele cennych eksponatów. - Muzeum zajęłoby się ochroną i opracowaniem dziedzictwa narodowego z zakresu historii techniki, ale także działalnością społeczną i kulturalną, które zawsze była ściśle powiązana z działalnością głównie ochotniczych straży pożarnych. Jest to jedyne tego typu przedsięwzięcie w Zachodniej Polsce i znacząco podniosłoby rangę woj. lubuskiego - uzasadnia swój postulat.
 
Samorządowiec wnioskuje także o remont, przebudowę i modernizację  Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu, które podlega wprawdzie władzom powiatu, ale – jak zaznacza burmistrz – zespół muzealno-parkowy jest ważnym ośrodkiem turystyki kulturowej oraz miejscem wypoczynku mieszkańców.
 
- Muzeum nie jest przystosowane do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. Największy z muzealnych budynków, budynek zabytkowej karczmy, od lat jest wyłączony z użytkowania i wymaga pilnego remontu konserwatorskiego i przebudowy wnętrz w celu utworzenia w nim centrum obsługi turystów oraz przystosowania do działalności muzealnej – postuluje R. Lorenz.
 
W czwartek, 30 stycznia, prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki oraz zainteresowani burmistrzowie i wójtowie gmin z północnej części województwa zgłosili do projektu strategii ponad 30 inwestycji. Na wniosek R. Lorenza we wniosku ujęto m.in. budowę wschodniej obwodnicy miasta i mostu drogowego.
 
- Obwodnica ma odciążyć ruch kołowy w centrum miasta. Ułatwić przejazd przez Międzyrzecz oraz dojazd do zakładów pracy, które powstaną w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym nr 2 – zapowiada burmistrz.
Najważniejszym ogniwem objazdu ma być drugi most drogowy na Obrze, który zostanie wybudowany podczas pierwszego etapu inwestycji – razem z fragmentem obwodnicy od ul. Poznańskiej do Piastowskiej. Koszt inwestycji przekracza jednak możliwości finansowe gminy. Dlatego urzędnicy liczą na dotację z rządowego programu Mosty Dla Regionów. – W marcu złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu. Wciąż czekamy na decyzję – dodaje K. Szadkowska.
W stanowisku samorządowców ujęto również kilka innych inwestycji ważnych dla gminy i rozwoju regionu. M.in. modernizację linii kolejowych z Międzyrzecza do Międzychodu, ze Skwierzyny do Międzychodu, z Międzyrzecza do Toporowa oraz z Gorzowa Wlkp. przez Skwierzynę i Międzyrzecz do Zbąszynka.
 
Burmistrz wskazał na problem stepowienia regionu, czego namacalnym dowodem jest spadek poziomu wody w jez. Głębokie oraz w wielu innych akwenach regionu. – Liczymy, że uda się zapobiec degradacji tego akwenu. Potrzebne są jednak wspólne działania wielu różnych instytucji i przysłowiowe „zielone światło” z Warszawy. Lekarstwem mogą być zapisy w strategii, które umożliwią przeciwdziałanie temu zjawisku poprzez budowę obiektów hydrotechnicznych, melioracyjnych i retencyjnym – mówi R. Lorenz.
03-02-2020

Elektrownia odkryła wiele tajemnic

Ilustracja do informacji: Elektrownia odkryła wiele tajemnic
Bardzo ciekawe, nieznane wątki z historii gminy i powiatu odkrył regionalista Grzegorz Urbanek. Opisał je w swojej książce „Elektrownia wodna w Bledzewie i elektryfikacja Ziemi Międzyrzeckiej 1906-1990”, która wydana została przez władze gminy.
 
Książka ma ponad 180 stron, ilustruje ja wiele archiwalnych zdjęć, pocztówek i map. To prawdziwy biały kruk dla miłośników historii i techniki. Autor dotarł do wielu ciekawych materiałów. M.in. na temat elektrowni i głębinowej kopalni węgla brunatnego w Kęszycy. Co równie ważne, historię elektrowni i elektryfikacji Ziemi Międzyrzeckiej opisał w bardzo przystępny sposób, zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego.
 
Promocja książki odbyła się w piątkowe popołudnie, 31 stycznia, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Międzyrzecz. Słowo wstępne wygłosił znawca historii Ziemi Międzyrzeckiej i autor licznych publikacji na ten temat prof. Marceli Tureczek z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który jest prezesem Towarzystwa Historycznego Ziemi Międzyrzeckiej. Podkreślał, że G. Urbanek robi właśnie doktorat na zielonogórskiej uczelni.
 
Autor przekazał jeden symboliczny egzemplarz swojej książki kierownikowi Wydziału Spraw Społecznych w międzyrzeckim magistracie Łukaszowi Rucie. Podkreślił przy tym, że książkę wydały władze gminy.
 
Prelekcji G. Urbanka wysłuchało ponad 60 osób. – Budowa elektrowni i elektryfikacja były przełomem w rozwoju gospodarczym trzech ówczesnych powiatów, międzyrzeckiego, międzychodzkiego i skwierzyńskiego – zaznaczał autor.
 
Po prelekcji jej uczestnicy mieli okazję porozmawiać z autorem i oraz zdobyć jego autograf na książce, która wydana została w bardzo niskim, kolekcjonerskim wręcz nakładzie.
03-02-2020

Konkurs Kolęd i Pastorałek w przedszkolu „Jutrzenka”

Ilustracja do informacji: Konkurs Kolęd i Pastorałek w przedszkolu „Jutrzenka”
Niepubliczne przedszkole „Jutrzenka” zaprasza na VI Konkurs Kolęd i Pastorałek, który odbędzie się w tej placówce 12 lutego o godz. 10.00. Patronat nad imprezą objął burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
03-02-2020

Dyżur Przewodniczącej Rady Miejskiej Katarzyny Budych

Ilustracja do informacji: Dyżur Przewodniczącej Rady Miejskiej Katarzyny Budych
Przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Budych zaprasza zainteresowane osoby na dyżur w Urzędzie Miejskim. 
 
Dyżur przewodniczącej odbędzie się w poniedziałek, 3 lutego, w godz. od 16.00 do 17.00 w biurze Rady Miejskiej w Urzędzie Miejskim.
31-01-2020

Uwaga, informacja dla właścicieli kotów

Ilustracja do informacji: Uwaga, informacja dla właścicieli kotów
W Urzędzie Miejskim przyjmowane są wnioski do dofinansowanie zabiegów sterylizacji, bądź kastracji kotów
 
Dofinansowania realizowane będą po przyjęciu „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Międzyrzecz na rok 2020”, który uruchomiony zostanie najpóźniej do końca marcu br. Wnioski można składać już dziś w sekretariacie Urzędu Miejskiego przy ul. Rynek 1.
 
29-01-2020

Rozstrzygnięcie otwartego konkursu

Ilustracja do informacji: Rozstrzygnięcie otwartego konkursu
Rozstrzygniecie
otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych sprzyjających rozwojowi sportu
w 2020 r.
 
 
28-01-2020

Szukamy właściciela psa

Ilustracja do informacji: Szukamy właściciela psa
Pies przebywa obecnie koło Kęszycy Leśnej. Prosimy właściciela o kontakt z Urzędem Miejskim; Nr tel. 95 742 69 85, lub kom. 511 199 924.
27-01-2020

Harcerze rozśpiewali Międzyrzecz!

Ilustracja do informacji: Harcerze rozśpiewali Międzyrzecz!
Prawie 260 harcerzy i zuchów wzięło udział w XI Festiwalu Piosenki Harcerskiej Siorba 2020. Imprezę otworzył m.in. burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.
 
 
Festiwal odbył się w sobotę, 25 stycznia, w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Uczestników przywitali ze sceny organizatorzy - komendantka Hufca Międzyrzecz ZHP Agnieszka Maik i jej zastępca Adrian Portała, którzy życzyli gościom i publiczności udanej zabawy.
Pierwszym akordem artystycznego wydarzenia było siorbanie kisielu, do którego organizatorzy zaprosili swoich przyjaciół – m.in. burmistrza Remigiusza Lorenza, dyrektorkę MOK Ewelina Izydorczyk-Lewy i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Andrzej Chmielewski. Burmistrzowi pomagał roczny synek Ignaś, któremu najwyraźniej kisiel bardzo zasmakował.
 
Harcerski festiwal w Międzyrzeczu jest największą taką impreza na lubusko-wielkopolskim pograniczu. W tym roku na scenie wystąpi 21 zespołów. – W imprezie bierze udział rekordowa liczba 260 zuchów i harcerzy – zaznacza A. Maik.
27-01-2020

Piknik militarno-historyczny w Pniewie

Ilustracja do informacji: Piknik militarno-historyczny w Pniewie
W Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy odbył się piknik militarno-historyczny Brama Lubuska. Najbardziej widowiskowymi odsłonami imprezy były inscenizacje batalistyczne.
 
Piknik zorganizowany został w 75. rocznicę sforsowania przez Rosjan fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Jego celem była także promocja Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy oraz bunkrów MRU, które są jedną z największych atrakcji turystycznych Ziemi Lubuskiej.
 
 
Organizatorzy przygotowali prelekcje historyczne i dwie inscenizacje, w których uczestniczyło 250 rekonstruktorów, wspieranych przez działa, zabytkowe samochody opancerzone i czołg T 34-85. Scenariusz pierwszej z nich oparto na walkach o umocnienia Wału Pomorskiego, a drugiej o bunkry MRU.
 
27-01-2020

Brygada WOT otrzymała sztandar

Ilustracja do informacji: Brygada WOT otrzymała sztandar
Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz uczestniczył w uroczystej przysiędze i wręczeniu sztandaru dla 12. Brygady Obrony Terytorialnej. Jej dowódca płk Rafał Miernik jest mieszkańcem Międzyrzecza, w przeszłości służył w stacjonującej w tym mieście 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.
 
Uroczystość odbyła się w niedzielę na Placu Wolności. Jednym z honorowych gości był burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz. Samorządowiec złożył gratulacje żołnierzom i ich dowódcy płk Rafałowi Miernikowi
 
- Składam Panu serdeczne gratulacje z okazji Święta  12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Taczaka oraz wręczenia jej sztandaru, który od dziś jest znakiem 12. WBOT oraz symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Dowodzona przez Pana Brygada jest jednym z ważnych ogniw. Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wzmacnia potencjał obronny Naszego Kraju oraz kultywuje chlubne tradycje organizacji konspiracyjnych, jednostek wojskowych  i pododdziałów partyzanckich zbrojnego podziemia niepodległościowego. Dziękuję Panu za profesjonalizm, zaangażowanie i chlubną służbę Rzeczypospolitej oraz życzę Panu dalszych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym – czytamy w liście gratulacyjnym, który burmistrz wręczył dowódcy brygady.
 
Dowódca 12. BOT odebrał sztandar z rąk Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.
 
 Płk R. Miernik jest międzyrzeczaninem. W przeszłości służył w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej. Jeden z pododdziałów dowodzonej przez niego 12. BOT stacjonuje w Skwierzynie.