Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

PROGRAM OPERACYJNY POLSKA CYFROWA

Informacja o realizacji projektu "Utworzenie Gminnej Pracowni Multimedialnej VR w Bibliotece Publicznej w Międzyrzeczu"

Gmina stawia na rozwój

Ilustracja do informacji: Gmina stawia na rozwój
Budowa wschodniej obwodnicy miasta i mostu drogowego na Obrze to jedna z ponad 30 inwestycji, zgłoszonych przez samorządowców z północnej części regionu do Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Burmistrz Remigiusz Lorenz złożył także kilkanaście innych propozycji. Najważniejsze z nich dotyczą uznania gminy za Miejski Obszar Funkcjonalny oraz objęcia jez. Głębokiego programami, które mogą zapobiec spadkowi poziomu wody w tym akwenie.
 
 
Trwają pracę nas Strategią Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. – To bardzo ważny dokument. Wyznacza kierunki rozwoju regionu na dziesięć najbliższych lat. Ujęte w nim inwestycje będą miały większe szanse na dotacje z Unii Europejskiej, bądź budżetu państwa. Dlatego bardzo ważne jest, żeby wprowadzić do niego zadania o strategicznym znaczeniu dla naszego miasta i mieszkańców – mówi Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
W pracach nad projektem strategii brał udział m.in. burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz, który przez dwa tygodnie jeździł do Słubic, Gorzowa Wlkp. i Świebodzina, gdzie szukał poparcia dla utworzenia tzw. Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego w Międzyrzeczu . Zgłosił to w trakcie konsultacji w Gorzowie Wlkp. 
 
– Uznanie gminy Międzyrzecz wraz z gminą Świebodzin jako wspólnego subregionu ułatwi nam między innymi starania o pozyskanie nowych inwestorów i utworzenie centrów logistyczno-przemysłowych. Za utworzeniem subregionu przemawia położenie naszych gmin na skrzyżowaniu najważniejszych arterii komunikacyjnych regionu  – zaznacza Remigiusz Lorenz.
 
 
Bumistrz zgłosił 12 innych propozycji do projektu strategii. Jedna z nich dotyczy utworzenia Muzeum Pożarnictwa. Podkreśla, że strażacy z międzyrzeckiej gminny zgromadzili wiele cennych eksponatów. - Muzeum zajęłoby się ochroną i opracowaniem dziedzictwa narodowego z zakresu historii techniki, ale także działalnością społeczną i kulturalną, które zawsze była ściśle powiązana z działalnością głównie ochotniczych straży pożarnych. Jest to jedyne tego typu przedsięwzięcie w Zachodniej Polsce i znacząco podniosłoby rangę woj. lubuskiego - uzasadnia swój postulat.
 
Samorządowiec wnioskuje także o remont, przebudowę i modernizację  Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu, które podlega wprawdzie władzom powiatu, ale – jak zaznacza burmistrz – zespół muzealno-parkowy jest ważnym ośrodkiem turystyki kulturowej oraz miejscem wypoczynku mieszkańców.
 
- Muzeum nie jest przystosowane do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. Największy z muzealnych budynków, budynek zabytkowej karczmy, od lat jest wyłączony z użytkowania i wymaga pilnego remontu konserwatorskiego i przebudowy wnętrz w celu utworzenia w nim centrum obsługi turystów oraz przystosowania do działalności muzealnej – postuluje R. Lorenz.
 
W czwartek, 30 stycznia, prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki oraz zainteresowani burmistrzowie i wójtowie gmin z północnej części województwa zgłosili do projektu strategii ponad 30 inwestycji. Na wniosek R. Lorenza we wniosku ujęto m.in. budowę wschodniej obwodnicy miasta i mostu drogowego.
 
- Obwodnica ma odciążyć ruch kołowy w centrum miasta. Ułatwić przejazd przez Międzyrzecz oraz dojazd do zakładów pracy, które powstaną w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym nr 2 – zapowiada burmistrz.
Najważniejszym ogniwem objazdu ma być drugi most drogowy na Obrze, który zostanie wybudowany podczas pierwszego etapu inwestycji – razem z fragmentem obwodnicy od ul. Poznańskiej do Piastowskiej. Koszt inwestycji przekracza jednak możliwości finansowe gminy. Dlatego urzędnicy liczą na dotację z rządowego programu Mosty Dla Regionów. – W marcu złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu. Wciąż czekamy na decyzję – dodaje K. Szadkowska.
W stanowisku samorządowców ujęto również kilka innych inwestycji ważnych dla gminy i rozwoju regionu. M.in. modernizację linii kolejowych z Międzyrzecza do Międzychodu, ze Skwierzyny do Międzychodu, z Międzyrzecza do Toporowa oraz z Gorzowa Wlkp. przez Skwierzynę i Międzyrzecz do Zbąszynka.
 
Burmistrz wskazał na problem stepowienia regionu, czego namacalnym dowodem jest spadek poziomu wody w jez. Głębokie oraz w wielu innych akwenach regionu. – Liczymy, że uda się zapobiec degradacji tego akwenu. Potrzebne są jednak wspólne działania wielu różnych instytucji i przysłowiowe „zielone światło” z Warszawy. Lekarstwem mogą być zapisy w strategii, które umożliwią przeciwdziałanie temu zjawisku poprzez budowę obiektów hydrotechnicznych, melioracyjnych i retencyjnym – mówi R. Lorenz.

Projekt "E-aktywni mieszkańcy województwa Dolnośląskiego i Lubuskiego"

Cyfrowa Gmina

Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym –„Granty PPGR”

Zdalna Szkoła + w Gminie Międzyrzecz

Zdalna szkoła w Gminie Międzyrzecz

Ilustracja do informacji: Zdalna szkoła w Gminie Międzyrzecz
Gmina Międzyrzecz otrzymała dofinansowanie w wysokości 80.000 zł ze środków zewnętrznych na realizację grantu pn. „Zdalna Szkoła w Gminie Międzyrzecz” w ramach projektu „Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” realizowanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
 
 
Środki pochodzą z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś I Powszechny dostęp do szybkiego internetu, Działanie 1.1 Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach.
 
Celem projektu jest zapewnienie dostępu do sprzętu umożliwiającego realizację podstawy programowej dla potrzebujących uczniów z Gminy Międzyrzecz. Dzięki otrzymanej dotacji zostały zakupione laptopy z zestawami słuchawkowymi, które zostaną przekazane do wszystkich szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Międzyrzecz. Następnie sprzęt trafi do uczniów, którzy nie mają warunków technicznych do uczestnictwa w kształceniu zdalnym.
 
Efektem realizacji projektu będzie umożliwienie zdalnej edukacji uczniom i aktywne włączenie się w codzienne zajęcia szkolne. Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych. Uczniowie zamiast w szkolnych ławach zasiadają przed monitorami komputerów. Niestety wielu z nich nie posiada sprzętu, na którym może realizować podstawy programowe.
 
Grant „Zdalna Szkoła w Gminie Międzyrzecz” jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020.

Zdalna Szkoła: Dotacja dla Międzyrzecza