Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

21-09-2020

Lucy szuka domu!

Ilustracja do informacji: Lucy szuka domu!
Lucy to młoda, bardzo energiczna i samodzielna kotka. Obecnie przebywa w domu tymczasowym. Szukamy dla niej kochającego opiekuna - takiego na zawsze!
 
 
Wszelkich informacji udzielamy pod nr tel. 95 742 69 85, lub 511 199 924
21-09-2020

Wkrótce zagramy w golfa

Ilustracja do informacji: Wkrótce zagramy w golfa
Nie uwierzycie! Przy boisku Orlik powstaje pole do minigolfa! To jednak nie koniec niespodzianek…
 
Pole do mini-golfa powstaje na łące koło plenerowej siłowni i boiska Orlik między ulicami Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich i Komisji Edukacji Narodowej. – Powstanie tam dziewięć stanowisk do gry w minigolfa – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Inwestycja ma się zakończyć do 30 października br. Realizowana jest przez miasto w ramach programu rozwoju zieleni i miejsc rekreacji. – Z pola będą mogły korzystać całe rodziny. To świetna, rodzinna zabawa. Już dziś zapraszam mieszkańców – mówi burmistrz.
 
Zieloną metamorfozę przechodzą też tereny między obwodnicą i ul. Pięciu Pierwszych Braci Międzyrzeckich. Między zasadzonymi wcześniej drzewami wytyczono alejki spacerowe, na rowie powstaje też drewniany mostek. Burmistrz planuje kolejną inwestycję koło znajdującego się tam parkingu. – Zapewniam, że ucieszy naszą młodzież. Wkrótce będziemy mogli podać więcej szczegółów na ten temat – zapowiada.
21-09-2020

Fontanna doczeka się liftingu

Ilustracja do informacji: Fontanna doczeka się liftingu
Modernizacja fontanny na rynku będzie ostatnią odsłoną kończącego się już programu rewitalizacji zieleni i miejsc rekreacji w naszym mieście.
 
 
Fontanna wybudowana została blisko 20 lat temu. Od kilku lat jest nieczynna, gdyż zatarły się tłoczące wodę urządzenia, a koszt ich remontu przekracza wartość całej budowli. Nieczynna i niezbyt estetyczna instalacja budzi kontrowersje wśród mieszkańców, którzy mają różne pomysły na zagospodarowanie tego miejsca; od wyburzenia  fontanny i wybudowania w jej miejscu nowej, po posadzenie tam choinki. Co na to władze?
 
– Rzeczywiście, fontanna nie jest żadną ozdobą, którą moglibyśmy się chwalić. Dlatego postanowiliśmy ją zmodernizować – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Modernizacja zostanie przeprowadzona w ramach kończącego się już programu rewitalizacji zieleni i miejsc rekreacji. Projekt zakłada, że obecny wodotrysk zastąpi fontanna posadzkowa (podobną wybudowano kilka lat temu koło ratusza w Skwierzynie). Takie instalacje są zazwyczaj montowane w centrach miast – na reprezentacyjnych skwerach i placach. Często pełnią rolę kurtyn wodnych. Mogą bowiem służyć jako tzw. "splash pad"- czyli pluskowiska dla dzieci, które mogą wbiegać między tryskające spod posadzki strumienie wody.
 
Podobną fontannę ratusz chciał wybudować na skwerze przy głównym skrzyżowaniu, w miejscu wyburzonych wiosną br. szaletów miejskich. Niestety, konserwator zabytków nie wyraził na to zgody.
21-09-2020

Ostrzeżenie Powiatowego Lekarza Weterynarii

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie Powiatowego Lekarza Weterynarii
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Międzyrzeczu informuje o wystąpieniu ogniska ASF (Afrykański Pomór Świń) u śwń w sąsiadującym powiecie Nowy Tomyśl (gmina Zbąszyń).
 
17-09-2020

W Kuźniku powstał plac zabaw z urządzeniami treningowymi

Ilustracja do informacji: W Kuźniku powstał plac zabaw z urządzeniami treningowymi
Nowa inwestycja cieszy i dzieci i dorosłych. Najmłodsi mieszkańcy Kuźnika z radością testują karuzelę i huśtawki, a ich starsze rodzeństwo i rodzice urządzenia rekreacyjno-sportowe. – Plac powstał dzięki unijnej dotacji – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Plac powstał na działce przy drodze do wsi Skoki, koło wybudowanych wcześniej wiat rekreacyjnych. Firma ze Skwierzyny zamontowała karuzelę, huśtawki i ścianki wspinaczkowe, a do tego urządzenia treningowe i zjeżdżalnię linową.
 
To kolejna gminna inwestycja na terenach wiejskich. Urząd miejski zapłacił za nią niespełna 50 tys. zł. Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, zabaw powstał dzięki dotacji z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, którą gmina dostała z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. – Dostaliśmy prawie 37 tysięcy złotych – dodaje.
 
Jak inwestycje oceniają mieszkańcy? - Przemyślane zagospodarowanie terenu oraz posadowienie odpowiedniego sprzętu przyczyniło się do tego, że to miejsce może być wykorzystywane nie tylko do aktywnego wypoczynku dla dzieci, ale także jako strefa relaksu dla młodzieży, rodziców a nawet seniorów – napisała na sołeckim Facebooku sołtys @Irena Klepczarek.
 
Pani sołtys zaznacza, że  budżet wsi nie pozwalał na realizację tak kosztownej inwestycji. - Ostatecznie prośba mieszkańców została wysłuchana przez Pana Burmistrza Międzyrzecza Remigiusza Lorenza, który zdecydował się pomóc w realizacji wymarzonej przez mieszkańców inwestycji, poprzez zagospodarowanie terenu sołectwa Kuźnik i budowę placu zabaw dla mieszkańców Gminy Międzyrzecz – komentuje.
17-09-2020

Wiosną miasto zazieleni się i zakwitnie

Ilustracja do informacji: Wiosną miasto zazieleni się i zakwitnie
Rewitalizacja zieleni i miejsc rekreacji w naszym mieście powoli dobiega końca. Jednym z jej ostatnich akordów są prace, które rozpoczęły się właśnie na skwerach w centrum Międzyrzecza. Oprócz nowych alejek powstaną tam m.in. elementy małej architektury.

Sąsiadujące z głównym skrzyżowaniem skwery - nazywane potocznie przez mieszkańców plantami - to zielone płuca miasta. Do 1945 r. zabudowane były kamieniczkami, które zostały jednak zrujnowane przez rosyjskich żołnierzy pod koniec drugiej wojny światowej. Po jej zakończeniu ruiny wyburzono, po czym splantowany teren obsadzono drzewami i  krzewami. W latach PRL wybudowano tam również toalety publiczne, które – ze względu na charakterystyczny kształt - mieszkańcy nazywali potocznie Metrem, lub Bunkrem.

Skwery przechodzą obecnie gruntowną metamorfozę. Zostały bowiem ujęte w programie rewitalizacji zieleni i miejsc rekreacji, o którym wiele razy informowaliśmy na naszych stronach internetowych i w lokalnej prasie. Zwiastunem nadchodzących zmian było wyburzenie toalet, które szpeciły centrum Międzyrzecza oraz były obiektem drwin ze strony mieszkańców i turystów. Przed kilkoma dniami ruszył tam kolejny etap prac. Robotnicy zaczęli od przycięcia usychających i zwisających gałęzi, które stanowiły zagrożenie dla przechodniów. 
 
- Nie będziemy tam wycinać żadnych drzew. Wręcz odwrotnie. Projekt zakłada nowe nasadzenia – zapewnia Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
Jakich zmian doczekają się skwery? Robotnicy wytyczną alejki i zamontują tam elementy małej architektury. Rewitalizacją objęto dziesięć innych miejsc w naszym mieście. Na łące kolejowej powstała nowa ścieżka dla pieszych i rowerzystów, a kolejna połączyła tzw. biały mostek i Winnicę. Liftingu doczekał się park przy ul. Stoczniowców Gdańskich, tzw. Kaczy Dołek przy moście drogowym, promenada nad Obrą i tereny zielone przy ul. Staszica. – Miasto pięknieje z miesiąca na miesiąc. Słyszę o tym i od mieszkańców i od turystów – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
W wielu miejscach ustawiono pergole na pnące się rośliny, ławeczki i kosze na śmieci. W kilku z nich, m.in. przy ul. Chrobrego, oprócz drzew ozdobnych zasadzono też jabłonie i śliwy, które za kilka lat powinny owocować.  – Będzie więc i zielono i smacznie i zdrowo – dodaje K. Szadkowska.
 
Burmistrz podkreśla, że efekty „zielonej rewolucji” zobaczymy wiosną przyszłego roku, kiedy miasto zazieleni się i zakwitnie. – To największa w tym roku inwestycja w naszej gminie – dodaje.
 
Prace mają się zakończyć 30 października. Ich łączny koszt to 10,2 mln zł. Burmistrz R. Lorenz zaznacza, że to największa w tym roku inwestycja w naszej gminie. Na jej realizację gmina zdobyła na aż 4,6 mln. zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
16-09-2020

Zaproszenie na szkolenie w Poznaniu

Ilustracja do informacji: Zaproszenie na szkolenie w Poznaniu
Zapraszamy 21 września do Poznania na szkolenie dla osób chcących złożyć wniosek aplikacyjny w ramach programu "Szybka ścieżka AGROTECH".
 
Platforma Przemysłu Przyszłości, jako fundacja Skarbu Państwa, wspiera Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w organizacji konkursu "Szybka ścieżka AGROTECH", którego budżet wynosi 100 mln zł. Dofinansowanie będzie można przeznaczyć na projekty B+R z zakresu m.in.: robotyzacji i automatyzacji, cyfryzacji produkcji rolno-spożywczej przyjaznej środowisku.
 
Zachęcamy do zapoznania się artykułem na temat konkursu: 
 
Organizacja wydarzenia uwzględnia aktualne wymogi bezpieczeństwa sanitarnego związanego z pandemią COVID-19.
 
16-09-2020

Rozporządzenie Wojewody Lubuskiego

Ilustracja do informacji: Rozporządzenie Wojewody Lubuskiego
Rozporządzenie z dnia 11 września 2020 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u świń, krośnieńskiego, świebodzińskiego, żagańskiego, nowosolskiego i międzyrzeckiego.
 
 
15-09-2020

Uwaga mieszkańcy: Zmiana godzin pracy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Ilustracja do informacji: Uwaga mieszkańcy: Zmiana godzin pracy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
Informujemy, że w dniu 24 września 2020 r. (czwartek) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy  ul. Reymonta 5 w Międzyrzeczu będzie czynny w godz. od 7.00 do 14.00.
 
 
Jednocześnie informujemy,  że w dniu 23 września 2020 r. (środa) zostanie wydłużony czas odbioru odpadów do godziny 18.00.
15-09-2020

Władze uhonorowały Mistrza Polski

Ilustracja do informacji: Władze uhonorowały Mistrza Polski
Spotkanie z Mistrzem Polski w Kulturystyce Pawłem Kiełczewskim było pierwszą odsłoną dzisiejszej sesji Rady Miejskiej. Jej przewodnicząca Katarzyna Budych i burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz złożyli mistrzowi gratulację i życzyli mu dalszych sukcesów.
 
O sukcesie P. Kiełczewskiego informowaliśmy już na naszym Facebooku. Przypominamy, że pod koniec sierpnia pochodzący z Nietoperka zawodnik wywalczył złoty medal i stanął na najwyższym stopniu podium podczas Mistrzostw Polski w Kulturystyce w Kielcach. W walce o złoto pokonał wielu utytułowanych zawodników z renomowanych klubów. Zaznaczał wtedy, że to był jego debiut i jednocześnie pierwszy sukces na zawodach tej rangi. – Zupełnie się tego nie spodziewałem – komentował.
 
Sukces kulturysty doceniły władze gminy. Podczas dzisiejszej sesji miejskiego parlamentu przewodnicząca rady Katarzyna Budych wręczyła mistrzowi list gratulacyjny wraz z wiązanką kwiatów. Burmistrz Remigiusz Lorenz złożył mu gratulację i życzył kolejnych sukcesów sportowych.
 
- Osiągnięcia naszych sportowców to doskonała promocja gminy – zapewniał. 
 
Kulturysta opowiedział radnym i urzędnikom o swojej drodze do tytułu mistrza Polski. Zaznaczał, że kiedy pierwszy raz odwiedził siłownię, ważył zaledwie 40 kg i miał problemy z kondycję. Podziękował też władzom gminy oraz sołtysowi rodzinnego Nietoperka Grzegorzowi Górgurewiczowi.