10-07-2020
O otarciu Biura Informacji Turystycznej informowaliśmy przed kilkoma dniami na naszych stronach internetowych. Temat zaciekawił red. Małgorzatę Sawoch, która podczas dzisiejszej wizyty w Międzyrzeczu nagrywała reportaż o biurze i walorach turystycznych naszej gminy. Rozmawiała m.in. z zastępcą burmistrza Agnieszką Śnieg i Martyną Osadnik z BIT.
Międzyrzecz w obiektywach kamer
W naszym mieście gościły dziś dwie ekipy dziennikarzy telewizyjnych, Red. Małgorzata Sawoch z TVP3 w Gorzowie Wielkopolskim nagrywała reportaż o Biurze Informacji Turystycznej, natomiast jej kolega z Zielonej Góry red. Tomasz Burchard zbierał materiały do programu „Nasze Lubuskie”.
O otarciu Biura Informacji Turystycznej informowaliśmy przed kilkoma dniami na naszych stronach internetowych. Temat zaciekawił red. Małgorzatę Sawoch, która podczas dzisiejszej wizyty w Międzyrzeczu nagrywała reportaż o biurze i walorach turystycznych naszej gminy. Rozmawiała m.in. z zastępcą burmistrza Agnieszką Śnieg i Martyną Osadnik z BIT.
Reportaż zobaczymy w najbliższy weekend w „Wiadomościach” TVP 3. Pod koniec miesiąca, 28 lipca” w programie „Nasze Lubuskie” w TVP 3 wyemitowany zostanie kolejny reportaż o naszym mieście. Red. Tomasz Burchard z zielonogórskiego oddziału telewizyjnej „trójki” rozmawiał dziś z dyrektorką Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury Eweliną Izydorczyk-Lewy m.in. o projektach kulturalno-artystycznych realizowanych i planowanych przez MOK.
Red T. Burchard spotkał się także z dyrektorką Gminnego Zespołu Oświaty Izabellą Korejwo i kierowniczą Wydziału Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim ratuszu Katarzyną Szadkowską. Pierwsza z urzędniczek opowiadała o funkcjonowaniu placówek oświatowych, druga zaś o inwestycjach i projektach realizowanych w naszej gminie. Zobaczymy je 28 lipca w programie „Nasze Lubuskie”.
10-07-2020
Ostrzeżenie przed burzami z gradem
We wszystkich powiatach woj. lubuskiego prognozuje się dziś od godz. 14.00 do 22.00 wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami grad.
10-07-2020
Spis rolny
Od 1 września do 30 listopada 2020 r. w całej Polsce prowadzony będzie Powszechny Spis Rolny.
Szczegółowe informacje o spisie
Szczegółowe informacje o spisie
10-07-2020
Podczas pobytu w woj. lubuskim minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwiedziła podziemia międzyrzeckich bunkrów w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Była zachwycona. Wcześniej rozmawiała z burmistrzem Remigiuszem Lorenzem o planowanych przez gminę inwestycjach.
Przed przyjazdem do Pniewa minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak spotkała się w Gorzowie Wlkp. z wojewodą Władysławem Dajczakiem i lubuskimi samorządowcami. M.in. z burmistrzem Międzyrzecza Remigiuszem Lorenzem. – Rozmawialiśmy między innymi o dotacjach dla samorządów – mówi R. Lorenz.
Szansą na kolejne unijne dotacje dla naszej gminy jest tzw. nowa perspektywa finansowa, czyli projektowany właśnie modelu wsparcia dla samorządów i przedsiębiorców, który ma uwzględnić ich oczekiwania i wyzwania związane z epidemią koronawirusa.
W br. jedną z największych inwestycji realizowanych w naszej gminie jest rozbudowa Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie i montaż w podziemiach bunkrów kolejki wąskotorowej. Koszt obu zadań to prawie 4 mln. 200 tys. zł.
- Realizacja tych inwestycji jest możliwa dzięki unijnej dotacji w wysokości ponad 3 mln. 200 tys. zł, którą przyznało nam Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Podczas wizyty w muzeum w Pniewie pani minister mogła zobaczyć, w jaki sposób zamierzamy wydać te pieniądze – dodaje burmistrz.
Pani minister zwiedziła trasę turystyczną w podziemiach MRU. W czasie eskapady podziemnymi korytarzami towarzyszyli jej wicewojewoda Wojciech Perczak, R. Lorenz i dyrektor muzeum Leszek Lisiecki. - Rozmawialiśmy też o planowanych i realizowanych w naszej gminie innych inwestycjach oraz o źródłach ich finansowania. Liczymy bowiem na kolejne dotacje z ministerstwa. Przede wszystkim na fundusze europejskie – zaznacza R. Lorenz.
Podziemna eskapada z ministrem
Podczas pobytu w woj. lubuskim minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwiedziła podziemia międzyrzeckich bunkrów w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Była zachwycona. Wcześniej rozmawiała z burmistrzem Remigiuszem Lorenzem o planowanych przez gminę inwestycjach.
Przed przyjazdem do Pniewa minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak spotkała się w Gorzowie Wlkp. z wojewodą Władysławem Dajczakiem i lubuskimi samorządowcami. M.in. z burmistrzem Międzyrzecza Remigiuszem Lorenzem. – Rozmawialiśmy między innymi o dotacjach dla samorządów – mówi R. Lorenz.
Szansą na kolejne unijne dotacje dla naszej gminy jest tzw. nowa perspektywa finansowa, czyli projektowany właśnie modelu wsparcia dla samorządów i przedsiębiorców, który ma uwzględnić ich oczekiwania i wyzwania związane z epidemią koronawirusa.
W br. jedną z największych inwestycji realizowanych w naszej gminie jest rozbudowa Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie i montaż w podziemiach bunkrów kolejki wąskotorowej. Koszt obu zadań to prawie 4 mln. 200 tys. zł.
- Realizacja tych inwestycji jest możliwa dzięki unijnej dotacji w wysokości ponad 3 mln. 200 tys. zł, którą przyznało nam Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Podczas wizyty w muzeum w Pniewie pani minister mogła zobaczyć, w jaki sposób zamierzamy wydać te pieniądze – dodaje burmistrz.
Pani minister zwiedziła trasę turystyczną w podziemiach MRU. W czasie eskapady podziemnymi korytarzami towarzyszyli jej wicewojewoda Wojciech Perczak, R. Lorenz i dyrektor muzeum Leszek Lisiecki. - Rozmawialiśmy też o planowanych i realizowanych w naszej gminie innych inwestycjach oraz o źródłach ich finansowania. Liczymy bowiem na kolejne dotacje z ministerstwa. Przede wszystkim na fundusze europejskie – zaznacza R. Lorenz.
10-07-2020
Uwaga: Synoptycy ostrzegają przed opadami deszczu, porywistym wiatrem i burzami.
Ostrzeżenie meteorologiczne
Uwaga: Synoptycy ostrzegają przed opadami deszczu, porywistym wiatrem i burzami.
09-07-2020
Ważna informacja dla rolników
Wymagania weterynaryjne przy prowadzeniu uboju na użytek własny wg stanu prawnego na dzień 25 czerwca 2020 r.
09-07-2020
Informacja dla rolników
Wymagania weterynaryjne przy prowadzeniu „Rzeźni Rolniczej" nwg stanu prawnego na dzień 25 06 2020 r.
09-07-2020
Uwaga: Ważna informacja dla rolników
Informujemy, że na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi została udostępniona aplikacja publiczna poprzez którą rolnicy mogą składać wnioski o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę. Aplikacja wygeneruje także protokół z oszacowania strat.
Link do komunikatu i aplikacji
Link do komunikatu i aplikacji
09-07-2020
Ogłoszenie o przetargu
Burmistrz Międzyrzecza ogłasza pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości położonej na terenie gminy Międzyrzecz.
09-07-2020
Międzyrzecz i Świebodzin: „Małżeństwo” z rozsądku
Sąsiadujące ze sobą gminy Międzyrzecz i Świebodzin łączy położenie, trasa szybkiego ruchu S3 i jej skrzyżowanie z autostradą A2, walory turystyczne i podobne kierunki rozwoju. Ich burmistrzowie – Tomasz Sielicki ze Świebodzina i Remigiusz Lorenz z Międzyrzecza - chcą wspólnie wykorzystać te atuty, dlatego podpisali list intencyjny w sprawie partnerskiej współpracy między gminami.
Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz podkreśla, że jednym z atutów gminy jest jej położenie. - Pobliskie skrzyżowaniu dwóch najważniejszych ciągów komunikacyjnych zachodniej Polski autostrady A2 i drogi ekspresowej S3 to brama na całą Europę. A także magnes dla przedsiębiorców, którzy chcą eksportować swoje wyroby, lub importować materiały do ich produkcji – mówi.
Skrzyżowanie autostrady i „ekspresówki” stara się wykorzystać także burmistrz sąsiedniego Świebodzina Tomasz Sielicki, dla którego – podobnie jak dla władz Międzyrzecza – najważniejszym celem jest rozwój gospodarczy miasta i gminy. Podobieństw między obiema gminami znacznie więcej. Łączą je między innymi walory turystyczne i związane z nimi wyzwania. Dla mieszkańców Świebodzina i wypoczywających tam turystów pobliskie jeziora Wilkowskie i Paklicko Wielkie mają identyczne znaczenie, jak jez. Głębokie dla międzyrzeczan i ich gości.
– Razem możemy zdziałać więcej. Dlatego postanowiliśmy nawiązać partnerską współpracę. Pierwszym krokiem jest właśnie podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie – dodaje R. Lorenz.
List został dziś podpisany w międzyrzeckim ratuszu. – Jego najważniejsze punkty to planowanie strategiczne i przestrzenne oraz rozwój gospodarczy i wspólne działania na rzecz pozyskiwania inwestorów – akcentuje R. Lorenz. – Pozostałe dotyczą rewitalizacji obszarów zdegradowanych, ochrony dziedzictwa kulturowego, ochrony środowiska, oświaty, kultury, sportu i turystyki, a także podnoszenia kompetencji i umiejętności mieszkańców oraz poprawy infrastruktury.
Burmistrz Międzyrzecza zapowiada, że już niebawem oba samorządy przystąpią do konkretnych działań, których celem jest poprawa jakości życia mieszkańców.
Gmina 











