Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

23-09-2019

Międzyrzecz pamięta o bohaterach Kampanii Wrześniowej

Ilustracja do informacji: Międzyrzecz pamięta o bohaterach Kampanii Wrześniowej
Na Cmentarzu Wojennym odsłonięto tablicę poświęconą ośmiu polskim żołnierzom, którzy zmarli w niemieckiej niewoli podczas Drugiej Wojny Światowej. – Przywróciliśmy pamięć o pochowanych w tym miejscu bohaterach kampanii wrześniowej – mówiła zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg.
 
Żołnierze zostali wzięci do niewoli podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. i potem zmarli w niemieckich obozach jenieckich i na robotach przymusowych. Po drugiej wojnie światowej zostali ekshumowani i pochowani na Cmentarzu Wojennym w Międzyrzeczu, obok żołnierzy Armii Radzieckiej, którzy zginęli na tych terenach podczas walk z Niemcami w pierwszych miesiącach 1945 r.
 
Wszyscy Polacy spoczywają w kwaterze nr 36, na której wmurowano poświęconą im tablicę:  Obok czerwonoarmistów spoczywają tam: wachmistrz Jan Bankowski/Bańkowski, szeregowy Władysław Borkowski, Kanonier Władysław Cichocki, Adam Cudak, kapitan dyplomowany Lucjan Piotr Hajewski, strzelec Kazimierz Osiński i Stanisław Sabata
 
Jak podkreślała zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg, przez dekady w świadomości mieszkańców nekropolia funkcjonowała jako cmentarz żołnierzy radzieckich. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu wojska, mieszkańców oraz wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka, udało się przywrócić pomięć o spoczywających w tym miejscu Polakach, którzy 80 lat temu stawili zbrojny opór hitlerowskiemu najeźdźcy.
 
Biało-czerwoną wstęgę odsłonili zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg, wicestarosta Zofia Plewa, mjr Mirosław Janusek z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz kapelan wojskowy Garnizonu Międzyrzecz ks. płk dr Marek Kwieciński, który odmówił modlitwę i poświęcił tablicę. 
 
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz gminy i powiatu, wojska, stowarzyszeń kombatanckich, Sybiraków oraz uczniowie. W imieniu władz gminy kwiaty przed płytą złożyła wiceburmistrz Agnieszka Śnieg, natomiast w imieniu rady miejskiej: zastępcy przewodniczącej Elżbieta Jarmolińska i Andrzej Chmielewski oraz radna Maria Kijak.
 
Podczas swojego przemówienia zastępca burmistrza A. Śnieg zaznaczała, że uroczystość odbyła się w 80. rocznicę śmierci jednego z żołnierzy – Stanisława Sabata.
 
- Jestem przekonana, że prochy bohaterskich żołnierzy polskich spoczywających na Cmentarzu Wojennym w Międzyrzeczu będą fundamentem i spoiwem patriotyzmu oraz lekcją historii dla kolejnych pokoleń. Składam też hołd wszystkim uczestnikom i weteranom Drugiej Wojny Światowej, która – jak głęboko wierzę – była ostatnim konfliktem zbrojnym w dziejach naszego kraju – zakończyła swoje przemówienie A. Śnieg.
 
Patronat nad uroczystością objął Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. Odsłonięcie płyty  odbyła się zgodnie ze scenariuszem przygotowanym przez wojsko.
 
Skąd wiemy, że polscy żołnierze zostali pochowani w kwaterze nr 36? Imienny wykaz pochowanych tam Polaków i Rosjan dostępny jest Wydziale Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim. Odnotowano w nim daty ich urodzenia i śmierci. Z rejestru często korzystają potomkowie pochowanych tam żołnierzy, którzy przyjeżdżają na ich groby.
20-09-2019

Gmina walczy z dymem i smogiem

Ilustracja do informacji: Gmina walczy z dymem i smogiem
Ponad sto mieszkań zostanie przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ich właściciele będą mogli zlikwidować piece na węgiel. Będą płacić mniej za ogrzewanie, ale – jak zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz – zyska na tym również przyroda i pozostali mieszkańcy.

Projekt zakłada przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej budynków wielorodzinnych przy ulicach Dąbrowskiego, Kilińskiego i Kazimierza Wielkiego. – Znajduje się w nich ponad sto mieszkań. Ich właściciele ogrzewają lokale piecami na węgiel. Po przyłączeniu do sieci Zakładu Energetyki Cieplnej, będą musieli je zlikwidować i nad budynkami przestaną się unosić kłęby zatruwającego środowisko dymu. Zyskają na tym również finansowo, gdyż ogrzewanie z sieci jest tańsze – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz. 

Burmistrz zaznacza, że likwidacja pieców na węgiel przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście. 

Gmina ubiega się o unijną dotację na realizację tego programu. Niebawem wystąpi do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego z wnioskiem o dotację w wysokości 1 mln. zł. – Koszt przyłączenia budynków do sieci ciepłowniczej wraz z wewnętrznymi instalacjami oszacowaliśmy na dwa miliony złotych. Pozostałą część sfinansowana zostanie z budżetu gminy i przez właścicieli mieszkań – informuje Katarzyna Szadkowska, kierownik Wydziału Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.

Unijna dotacja ma pokryć 50 proc. kosztów przyłączenia mieszkania do sieci ciepłowniczej. Gmina dołoży ze swojego budżetu 30 proc., a właściciele mieszkań kolejne 20 proc. – To bardzo korzystne. Nakłady poniesione na przyłączenie zwrócą się po pewnym czasie – przekonują urzędnicy.
 
 
Wniosek o dotacje rozpatrzony zostanie w ciągu kilku najbliższych miesięcy. – Projekt jest rozłożony na dwa lata – dodaje K. Szadkowska.
20-09-2019

Artystyczne zmagania niepełnosprawnych

Ilustracja do informacji: Artystyczne zmagania niepełnosprawnych
W hali sportowo-widowiskowej odbyła się 22. Olimpiada Rękodzieła Artystyczno-Użytkowego. Brali w niej udział także mieszkańcy naszej gminy.
 
W olimpiadzie wystartowało prawie 250 niepełnosprawnych z Polski i Niemiec. Uczestnicy reprezentowali 20 rozmaitych placówek, opiekujących się osobami z obniżoną sprawnością psychiczną i fizyczną. Uczestniczyli w niej m.in. podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, który podlega władzom gminy.
 
Celem imprezy jest integracja środowiska oraz promocja dokonań i umiejętności osób niepełnosprawnych. W jej otwarciu wzięli udział m.in. przedstawiciele ratusza i gminnych instytucji: dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Jolanta Górna, dyrektor Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury Ewelina Izydorczyk-Lewy oraz dyrektor Międzyrzeckiego Ośrodka Sportu i Wypoczynku Grzegorz Rydzanicz.
 
Olimpiadę otworzyły wicestarosta Zofia Plewa, dyrektor Domu Pomocy Społecznej Anna Kwiecińska i główna organizatorka imprezy Beata Romanów, która kieruje Warsztatami Terapii Zajęciowej. Rotę olimpijskiej przysięgi wygłosił natomiast Marcin Mazurkiewicz.
 
Uczestnicy rywalizowali w kilku konkurencjach: gastronomii, stolarstwie, ceramice, florystyce, krawiectwie i plastyce.
 
Patronat medialny nad imprezą objął miesięcznik „Przekrój Lokalny”
20-09-2019

Tydzień Kultury Głuchych i Języka Migowego

Ilustracja do informacji: Tydzień Kultury Głuchych i Języka Migowego
W poniedziałek, 23 września, o godz. 9.00 w bibliotece publicznej na os. Centrum odbędzie się inauguracja Tygodnia Kultury Głuchych i Języka Migowego. 
 
20-09-2019

Odsłonięcie tablicy na Cmentarzu Wojennym w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Odsłonięcie tablicy na Cmentarzu Wojennym w Międzyrzeczu
W poniedziałek, 23 września, na Cmentarzu Wojennym odsłonięta zostanie okolicznościowa tablica, upamiętniająca pochowanych tam polskich żołnierzy zmarłych między 1939 i 1943 r.

Tablica poświęcona jest ośmiu żołnierzom, którzy podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. zostali wzięci do niewoli przez Niemców i potem zmarli w obozach jenieckich, lub na przymusowych robotach. Po zakończeniu drugiej wojny ich szczątki zostały ekshumowane i pochowane na cmentarzu, obok czerwonoarmistów, którzy polegli w naszym regionie w ostatnich miesiącach II Wojny Światowej.

Patronat nad uroczystością objął wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Uroczystość odbędzie się w okrągłą, 80 rocznicę śmierci pierwszego z żołnierzy Stanisława Sabata, który zmarł 23 września 1939 r. 
19-09-2019

Jedno dziecko – jedno drzewo: Wspólna akcja Nadleśnictwa i Urzędu

Ilustracja do informacji: Jedno dziecko – jedno drzewo: Wspólna akcja Nadleśnictwa i Urzędu
Twoje dziecko urodziło się od 1 stycznia do 31 sierpnia 2019 r. i mieszka na terenie gminy Międzyrzecz? Będziesz mógł/mogła zasadzić drzewo, którego patronem będzie Twój maluch.

Z okazji 95 rocznicy Lasów Państwowych Nadleśnictwo Międzyrzecz przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Jedno dziecko – jedno drzewko”. Parterem leśników jest w niej Gmina Międzyrzecz.
 

- Uroczyste posadzenie drzew odbędzie 19 października przy ul. Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich. Każde drzewko będzie dedykowane imiennie jednemu dziecku i zostanie opatrzone symboliczną tabliczką z jego imieniem i datą urodzenia – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Rodziców zainteresowanych akcją prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i odesłanie na adres Nadleśnictwa Międzyrzecz, ul. Poznańska 38, 66-300 Międzyrzecz lub elektronicznie na adres miedzyrzecz~@~szczecin~.~lasy~.~gov~.~pl

Leśnicy i urzędnicy planują posadzić 20 drzew. Zachęcają zainteresowanych do jak najszybszego składania wniosków, gdyż o udziale w akcji decydować będzie kolejność zgłoszeń.  Zgłoszenia przyjmowane będą do 23 września.   
 
17-09-2019

Uwaga! Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

Ilustracja do informacji: Uwaga! Ostrzeżenie przed silnym wiatrem
Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. 
17-09-2019

Kondolencje

Ilustracja do informacji: Kondolencje
 
 
 
 
 
 
 
Pani Monice Szypszak
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1
z Oddziałami Sportowymi
 
wyrazy głębokiego współczucia
z powodu śmierci
Teściowej
 
 składają:
 
Przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Budych
razem z Radnymi Rady Miejskiej w Międzyrzeczu
oraz
Burmistrz Remigiusz Lorenz
16-09-2019

Program Równać Szanse

Ilustracja do informacji: Program Równać Szanse
Fundacja Nauka Dla Środowiska zaprasza do udziału w Regionalnym Konkursie Grantowym Programu Równać Szanse. 
13-09-2019

Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii

Ilustracja do informacji: Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Międzyrzeczu przekazuje aktualny wzór druku przekazany z Głównego Inspektoratu Weterynarii dotyczący łańcucha żywnościowego zwierząt kierowanych do uboju.