Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Strona główna

Międzyrzecz i Świebodzin: „Małżeństwo” z rozsądku

Ilustracja do informacji: Międzyrzecz i Świebodzin: „Małżeństwo” z rozsądku
Sąsiadujące ze sobą gminy Międzyrzecz i Świebodzin łączy położenie, trasa szybkiego ruchu S3 i jej skrzyżowanie z autostradą A2, walory turystyczne i podobne kierunki rozwoju. Ich burmistrzowie  – Tomasz Sielicki ze Świebodzina i Remigiusz Lorenz z Międzyrzecza -  chcą wspólnie wykorzystać te atuty, dlatego podpisali list intencyjny w sprawie partnerskiej współpracy między gminami.
 
Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz podkreśla, że jednym z atutów gminy jest jej położenie.  - Pobliskie  skrzyżowaniu  dwóch najważniejszych ciągów komunikacyjnych zachodniej Polski autostrady A2 i drogi ekspresowej S3 to brama na całą Europę. A także magnes dla przedsiębiorców, którzy chcą eksportować swoje wyroby, lub importować materiały do ich produkcji – mówi.
 
Skrzyżowanie autostrady i „ekspresówki” stara się wykorzystać także burmistrz sąsiedniego Świebodzina Tomasz Sielicki, dla którego  – podobnie jak dla władz Międzyrzecza – najważniejszym celem jest rozwój gospodarczy miasta i gminy. Podobieństw między obiema gminami znacznie więcej. Łączą je między innymi walory turystyczne i związane z nimi wyzwania. Dla mieszkańców Świebodzina i wypoczywających tam turystów pobliskie jeziora Wilkowskie i Paklicko Wielkie mają identyczne znaczenie, jak jez. Głębokie dla międzyrzeczan i ich gości.  
 
– Razem możemy zdziałać więcej.  Dlatego postanowiliśmy nawiązać partnerską współpracę. Pierwszym krokiem jest właśnie podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie – dodaje R. Lorenz.
 
List został dziś podpisany w międzyrzeckim ratuszu. – Jego najważniejsze punkty to planowanie strategiczne i przestrzenne oraz rozwój gospodarczy i wspólne działania na rzecz pozyskiwania inwestorów – akcentuje R. Lorenz. – Pozostałe dotyczą rewitalizacji obszarów zdegradowanych, ochrony dziedzictwa kulturowego, ochrony środowiska, oświaty, kultury, sportu i turystyki, a także podnoszenia kompetencji i umiejętności mieszkańców oraz poprawy infrastruktury.
 
Burmistrz Międzyrzecza zapowiada, że już niebawem oba samorządy przystąpią do konkretnych działań, których celem jest poprawa jakości życia mieszkańców.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją