Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Strona główna

Jak uratować jez. Głębokie? Władze gminy mają pomysł!

Ilustracja do informacji: Jak uratować jez. Głębokie? Władze gminy mają pomysł!
Podczas spotkania z wiceprezesem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztofem Wosiem zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg przedstawiła pomysł na podniesienie poziomu wody w jeziorze Głębokie.
 

Spotkanie odbyło się w piątek, 5 czerwca, w poznańskiej siedzibie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Oprócz A. Śnieg i K. Wosia uczestniczyli w nim m.in. posłowie Marta Kubiak i Jacek Kurzępa, dyrektor gorzowskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Roman Jabłoński i dyrektor biura starosty międzyrzeckiego Czesław Toczyński. Tematem było „Odtworzenie zasobów wodnych Obry i jezior położonych w jej zlewni”.
- Liczymy na odbudowę jazów na Obrze. Spiętrzenie rzeki będzie miało wpływ na podniesienie poziomu wód gruntowych na naszym terenie. To jeden z elementów rządowego programu walki z suszą – zaznacza Agnieszka Śnieg.
Władze gminy mają nadzieję, że dzięki rządowym pieniądzom uda się uratować jezioro Głębokie przed dalszym wysychaniem. O spadku poziomu wody w tym akwenie wiele razy informowaliśmy mieszkańców na naszych stronach internetowych oraz w lokalnych i regionalnych mediach. Przypominamy, że w ostatnich latach lustro wody w tym jeziorze gwałtownie się obniżyło. Dalszy ubytek wody może się okazać ogromnym ciosem w ruch turystyczny w naszej gminie, gdyż nad jeziorem znajduje się jedno z największych i najbardziej popularnych kąpielisk na lubusko-wielkopolskim pograniczu.
– To globalny problem, który dotyczy także innych akwenów w naszym kraju. Zwłaszcza w województwach lubuskim i wielkopolskim. Dlatego dobrze się stało, że doszło do porozumienia w tej sprawie między samorządami i w dodatku zajęły się nią również rządowe instytucje – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
Zastępczyni burmistrza przestawiła uczestnikom spotkania pomysł radnego Edwarda Toczyńskiego, który postuluje zasilenie terenów przy jeziorze wodą z Obry. – Umówiliśmy się na kolejne spotkanie, podczas którego omówimy szczegóły tej koncepcji – dodaje.
Przed kilkoma tygodniami burmistrz przedstawił pomysł radnego posłowi J. Kurzępie, który podczas wizyty w międzyrzeckim ratuszu obiecał władzom naszej gminy swoją pomoc i wsparcie w rządowych instytucjach. 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją