Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Strona główna

Ruszyła budowa nowego mostu na Paklicy

Ilustracja do informacji: Ruszyła budowa nowego mostu na Paklicy
Saperzy rozpoczęli rozbiórkę drewnianej kładki na Paklicy przed budynkiem bramnym. Wejście na zamek od strony Podzamcza zostało zablokowane, dlatego przez najbliższe cztery tygodnie mieszkańcy nie będą mogli korzystać ze skrótu przez park zamkowy. Do muzeum będziemy mogli się dostać z drugiej strony – przez furtkę od strony os. Kasztelańskiego przy tzw. białym mostku.
 
Drewniany most znajdował się w fatalnym stanie technicznym. Początkowo nie było wiadomo, kto ma go rozebrać i wybudować nowy. Dlatego wojskowi saperzy mogli przystąpić do prac budowalnych dopiero po ustaleniu przez sąd, że za wybudowanie nowej kładki odpowiadają współwłaściciele, czyli władze miasta i Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego.
 
– W pierwszym etapie stary mostek zostanie rozebrany, a w drugim pracownicy miejscowej firmy budowalnej wyleją na brzegach betonowe przyczółki, na których na koniec wybudowana zostanie nowa konstrukcja stalowo-drewniana . Prace i związane z nimi utrudnienia powinny się zakończyć w drugiej połowie grudnia – informuje burmistrz Remigiusz Lorenz. - Gmina jest koordynatorem inwestycji oraz pokryje połowę jej kosztów. Pozostałą część sfinansuje Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego.
 
 
Most jest niewielki, ale ma strategiczne znaczenie dla turystyki. Korzystają z niego mieszkańcy i ich goście, którzy chcą zwiedzić zamek i sąsiadujące z nim muzeum, bądź odpocząć w zamkowym parku. Budowa nie oznacza jednak zamknięcia muzeum. Mieszkańcy i turyści będą mogli dostać się do placówki od strony ul. Zamoyskiego i tzw. białego mostu na Obrze łączącego os. Kasztelańskie  z Winnicą.
 
Chcąc dostać się z prawobrzeżnej do lewobrzeżnej część i miasta (i na odwrót), piesi i rowerzyści mogą korzystać z tzw. białego mostku oraz z drewnianej kładki między Winnicą i bulwarem Jana Pawła II.
 
Wartość kosztorysowa inwestycji wynosi 177 tys. zł. – W związku z zaangażowaniem wojska liczymy na to, że zapłacimy jednak mniej – zaznacza burmistrz.
 
Most wybudują żołnierze 5. Kresowego batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego, który jest jednym z bojowych ogniw międzyrzeckiej brygady. Przypominamy, że w ostatnich latach wojskowi saperzy na zlecenie gminy wybudowali na Obrze aż trzy drewniane mosty: na wysokości stadionu miejskiego, między Winnicą i Bulwarem Jana Pawła II oraz we wsi Św. Wojciech.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją