Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

08-09-2020

Ratowanie jeziora należy zacząć od odbudowy jazu na Obrze

Ilustracja do informacji: Ratowanie jeziora należy zacząć od odbudowy jazu na Obrze
Jak uratować jezioro Głębokie przed ekologiczną katastrofą? Debatowali o tym uczestnicy spotkania, które odbyło się w muzeum z inicjatywy posła Jacka Kurzępy. Zdaniem burmistrza Remigiusza Lorenza, spadek poziomu wody może zatrzymać odbudowa jazu na Obrze. – Bez finansowego wsparcia z Warszawy bądź Brukseli ta jakże ważna inwestycja nie dojdzie jednak do skutku – zaznacza R. Lorenz.
 
Głębokie jest jednym z najczystszych jezior w Zachodniej Polsce, co potwierdzili przed kilkoma miesiącami eksperci z Unii Europejskiej. Znajdujące się tam kąpielisko przyciąga latem mieszkańców całego regionu i obcokrajowców. Niestety, mieszkańców, turystów i władze coraz bardziej niepokoi drastyczny spadek poziomu wody w tym akwenie. Z problemem próbuje się zmierzyć burmistrz Remigiusz Lorenz. Przed rokiem z jego inicjatywy w ratuszu odbyło się pierwsze spotkanie w tej sprawie, o czym informowaliśmy w internecie i w lokalnych mediach.
 
Przed kilkoma miesiącami burmistrz przedstawił problem posłowi Jackowi Kurzępie. Efektem były spotkania w Warszawie i Poznaniu, podczas których R. Lorenz i jego zastępczyni Agnieszka Śnieg rozmawiali o tym z urzędnikami Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego „Wody Polskie”, które wdraża właśnie rządowy program walki ze skutkami suszy. Kolejne spotkanie odbyło się w piątek, 4 września, w międzyrzeckim muzeum. Jego uczestnicy zastanawiali się nad przyczynami tego zjawiska. Twierdzili, że jedną z nich może być obwodnica, będąca lokalnym fragmentem drogi szybkiego ruchu  S3. Jej pierwszą nitkę oddano do użytku w 2006 r., natomiast rok później odnotowano gwałtowny spadek wody w jeziorze.
 
– Trasa S3 odcięła akwen od jednej trzeciej jego zlewni – mówiła Agnieszka Olek z Pracowni Projektowej Ecogito.
 
Dyrektor poznańskiego oddziału „Wód Polskich” Bogumił Nowak zwrócił uwagę, że wysychanie wód i stepowienie występuje w całym kraju. Zwłaszcza w jego zachodniej części. – Na Pojezierzu Gnieźnieńskim poziom wód obniżył się o sześć metrów. Mokradła zamieniają się w łąki, a akweny wysychają jeden po drugim – mówił.
 
Zdaniem burmistrza Remigiusza Lorenza, proces wysychania Głębokiego może zatrzymać odbudowa jazu na Obrze w okolicach wsi Gorzyca. – Jaz podniesie poziom wód gruntowych o półtora metra, co pośrednio będzie miało wpływ na stabilizację lustra jeziora – przekonywał.
 
Pomysł burmistrza popiera B. Nowak. Podkreśla przy tym, że w ramach rządowego programu walk z suszą na Obrze koło Perzyn i Rybojad mają powstać dwa jazy.  Trzeci wybuduje w Policku prywatny inwestor. Niestety, w projekcie ministerstwa nie ujęto podobnej inwestycji koło Gorzycy. – Dlatego liczymy na unijne lub rządowe dotacje – podkreśla R. Lorenz.
 
Burmistrz nie ukrywa, że liczy na dalszą pomoc posła J. Kurzępy, który już od kilku miesięcy wspiera gminne władze z poselskiej ławy na Wiejskiej w Warszawie i w rządowych instytucjach.
 
Obecny na spotkaniu radny gminny Edward Toczyński twierdzi, że jezioro może uratować pompowanie wody z Obry. Postuluje, aby część wody z rzeki skierować na mokradła między Obrą i akwenem. Przekonywał, że nawodnienie tych terenów nie tylko ustabilizuje, ale również podniesie poziom Głębokiego. Projekt zaciekawił obecnych na spotkaniu leśników. Mówił o tym m.in. Krzysztof Sielecki, zastępca dyrektora do spraw gospodarki leśnej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w  Szczecinie.
 
Kolejny pomysł dotyczy zasilania mokradeł wodą z oczyszczalni ścieków koło wsi Św. Wojciech. – Musimy przeanalizować wszystkie pomysły, ale pierwszym krokiem musu być przeprowadzenie specjalistycznych badań - komentował J. Kurzępa.
 
Jezioro należy do Skarbu Państwa, a jego zarządcą jest starostwo, które pobiera pieniądze za jego dzierżawę od Polskiego Związku Wędkarskiego. – Akwen nie należy do gminny, ale biorąc na uwagę rozwój turystyki i dobro naszych mieszkańców, którzy licznie i chętnie wypoczywają nad tym akwenem, musimy zmierzyć się z tym wyzwaniem – dodaje.
 
Zdaniem posła J. Kurzępy jest szansa, że realizacja tego projektu zakończy się w 2022 r. Jak dodaje B. Nowak, na efekty będziemy jednak musieli poczekać kilka lat.
 
Problem dostrzegają nie tylko mieszkańcy i władze gminy, ale także ekolodzy i społecznicy. Pomysł budowy jazu promuje i wspiera m.in. stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Obra-Warta, która aktywnie włączyła się w działania posła Kurzępy i władz gminy Międzyrzecz.
08-09-2020

Informacja Zakładu Energetyki Cieplnej

Ilustracja do informacji: Informacja Zakładu Energetyki Cieplnej
Zakład Energetyki Cieplnej informuje, że przystępuje do stabilizacji ciśnienia (uzupełnienia wody) w sieciach i budynkach.
 
 
03-09-2020

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Ilustracja do informacji: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
Zostawmy samochody w garażach. W dniach od 16 do 22 września obchodzimy  Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.
 
 
Szczegóły na plakatach
 
 
 
 
01-09-2020

Ruszył Powszechny Spis Rolny

Ilustracja do informacji: Ruszył Powszechny Spis Rolny
We wtorek, 1 września, w całej Polsce rozpoczęła  się realizacja strategicznego i wyjątkowego badania, jakim jest Powszechny Spis Rolny 2020.

 
Dane zebrane w spisie rolnym służą m.in. do opracowywania programów rozwojowych polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. Dostarczą szczegółowych informacji o sytuacji społecznej, demograficznej i ekonomicznej rolników oraz prowadzonej przez nich produkcji rolnej. To w oparciu o te dane państwa członkowskie UE prowadzą negocjacje w obszarze kwestii związanych z rodzajem oraz wielkością dopłat do rolnictwa i obszarów wiejskich.
 
Udział w Powszechnym Spisie Rolnym jest obowiązkowy i zostanie przeprowadzony w gospodarstwach rolnych osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej.
 
01-09-2020

Międzyrzecz pamiętał o rocznicy wybuchu najkrwawszej z wojen

Ilustracja do informacji: Międzyrzecz pamiętał o rocznicy wybuchu najkrwawszej z wojen
Przedstawiciele wojska i lokalnych władz oddali hołd bohaterom Kampanii Wrześniowej z 1939 r. i ofiarom Drugiej Wojny Światowej. – Dzień 1 września to jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju i całego świata – zaznaczał burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.

 
Przed Pomnikiem Weteranów na Podzamczu odbyły się obchody 81. rocznicy agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę i wybuchu Drugiej Wojny Światowej. Ze względu na pandemię koronawirusa, uroczystość miała bardzo skromną oprawę. Odbyła się bez tradycyjnej asysty pocztów sztandarowych, wojskowej kompanii honorowej, harcerzy i kombatantów. Wzięli w niej udział tylko przedstawiciele władz gminy i powiatu oraz stacjonującej w naszym mieście 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.
 
 
Jako pierwsza wiązankę kwiatów przed pomnikiem złożyła delegacja „siedemnastej” z szefem sztabu ppłk Mariuszem Filem na czele. Kolejne złożyli przedstawiciele lokalnych władz. M.in. burmistrz Remigiusz Lorenz, radni miejscy Andrzej Chmielewski, Edward Toczyński i Tadeusz Filus oraz starosta Agnieszka Olender wraz z zastępcą i sekretarzem powiatu.
 
- Dzień 1 września to jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju i całego świata. Nie możemy zapomnieć o rocznicy wybuchu najkrwawszej z wojen oraz o jej ofiarach – zaznacza burmistrz.
01-09-2020

Rozpoczęcie roku szkolnego w Gminie Międzyrzecz

Ilustracja do informacji: Rozpoczęcie roku szkolnego w Gminie Międzyrzecz
Prawie 2,9 tys. dzieci rozpoczęło dziś naukę w gminnych przedszkolach i szkołach podstawowych. - Niech nauka będzie dla Was wspaniałą zabawą oraz okazją do rozwijania zainteresowań i uzdolnień – życzył im burmistrz Remigiusz Lorenz. - Pamiętajcie też o zachowaniu zasad bezpieczeństwa!
 
 
Po kilku miesiącach przerwy zajęcia w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w podstawówkach rozpoczęło dziś 873 dzieci, a w szkołach podstawowych 1.995 uczniów.  Szczególnie przejęci byli pierwszoklasiści, dla których był to pierwszy dzień ich przygody ze szkołą.
 
- Wszystkim przedszkolakom i uczniom, ich rodzicom, nauczycielom i pracownikom oświaty życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku Szkolnym 2020/2021 – życzył im burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
We wszystkich przedszkolach i podstawówkach pierwszy dzień roku szkolnego różnił się od uroczystości z poprzednich lat. Ze względu na pandemię, dyrektorzy placówek oświatowych zrezygnowali z uroczystych apeli, przemówień i występów artystycznych. – Musieliśmy zachować szczególną ostrożność – zaznacza Izabella Korejwo, która kieruje gminną oświatą.
 
Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, w klasach na każdego ucznia przypada co najmniej 1,5 m. kw. powierzchni, a w czasie przerw dzieci mają nosić maseczki i dbać o zachowanie odpowiedniego dystansu między sobą. Wszystkie placówki zostały wyposażone w płyny do dezynfekcji rąk.
 
Przed rozpoczęciem zajęć burmistrz spotkał się ze wszystkimi dyrektorami placówek oświatowych. – Rozmawialiśmy o przygotowaniu szkół i przedszkoli do wznowienia zajęć oraz o bezpieczeństwie uczniów i nauczycieli. Zastosowaliśmy wszystkie zalecane środki ostrożności. Dlatego rodzice mogą być spokojni o bezpieczeństwo swoich pociech. Prosimy jednak, żeby sami przestrzegali zaleceń i w przypadku podejrzenie choroby u dziecka, nie posyłali go do przedszkola, czy szkoły – mówi R. Lorenz.
01-09-2020

Nowoczesny sprzęt ratowniczy dla naszych strażaków-ochotników

Ilustracja do informacji: Nowoczesny sprzęt ratowniczy dla naszych strażaków-ochotników
Do wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Międzyrzecz trafiły nowoczesne urządzenia, które ułatwią strażakom-ochotnikom prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczych i usuwanie rozmaitych zagrożeń.  – Oby korzystali z nich jak najrzadziej – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz, który jest prezesem Miejsko-Gminnego Zarządu OSP RP.
 
 
 
Każda z jednostek straży ochotniczej w naszej gminie otrzymała sprzęt o wartości 25 tys. zł. Jak podkreśla komendant gminny OSP Dariusz Surma, nowe urządzenia wpłyną na podniesienie stopnia gotowości operacyjnej Jednostek Operacyjno–Technicznych. Poprawią ich skuteczność, ale przede wszystkim podniosą bezpieczeństwo mieszkańców gminy.
 
- Nowoczesny sprzęt poprawi komfort pracy strażaków podczas różnych, niejednokrotnie skomplikowanych oraz niebezpiecznych działań – zaznacza D. Surma.
 
 
Sprzęt ratowniczy zakupiony zostały dzięki dotacjom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach ogólnopolskiego program finansowania służb ratowniczych „Mały Strażak”. Poszczególne jednostki otrzymały następujące urządzenia:
 
1. OSP Gorzyca i OSP Kursko: nowoczesny system selektywnego alarmowania jednostek OSP z syreną elektroniczną DSE 600 S. Dodatkowo po 3 przęsła aluminiowej drabiny nasadkowej oraz kurtynie wodnej 52.
 
2. OSP Międzyrzecz-Obrzyce:  aluminiową drabinę nasadkową, plecakowy opryskiwacz spalinowy STIHL SR 450, cztery kompozytowe butle powietrzne MSA 6,8l/300 z reduktorami oraz pokrowcami, prądownicę wodną Turbo marki Rosenbauer – RB 101 EN, przenośny zbiornik na wodę 2500l – AT 504 PROTEKT, dwa mostki przejazdowe, rozdzielacz kulowy, kurtynę wodną 52, kurtynę wodną 75 oraz 10 par rękawic specjalnych.
 
3. OSP Kęszyca Leśna: aluminiową drabinę nasadkową, plecakowy opryskiwacz spalinowy STIHL SR 450, cyfrowy radiotelefon przenośny Motorola DP 4600e, cztery kompozytowe butle powietrzne MSA 6,8l/300 z reduktorami oraz pokrowcami, prądownicę wodną Turbo marki Rosenbauer – RB 101 EN, rozdzielacz kulowy, kurtynę wodną 75 oraz 8 par rękawic specjalnych.
 
4. OSP Wyszanowo: aluminiową drabinę nasadkową, plecakowy opryskiwacz spalinowy STIHL SR 450, dwie kompozytowe butle powietrzne MSA 6,8l/300 z reduktorami oraz pokrowcami, prądownicę wodną Turbo marki Rosenbauer – RB 101 EN, przenośny zbiornik na wodę 2500l – AT 504 PROTEKT, cztery mostki przejazdowe, rozdzielacz kulowy, kurtynę wodną 75 oraz 3-częściowe ubranie specjalne TEXPORT i 11 par rękawic specjalnych.
 
5. OSP Kaława: zestaw hydrauliczny HT S90/LSH 4 do cięcia pedałów i wyważania drzwi, plecakowy opryskiwacz spalinowy STIHL SR 450, dwie kompozytowe butle powietrzne MSA 6,8l/300 z reduktorami oraz pokrowcami, prądownicę wodną Turbo marki Rosenbauer – RB 101 EN oraz 6 par rękawic specjalnych.
 
6. OSP Bukowiec: aluminiową drabinę nasadkową, plecakowy opryskiwacz spalinowy STIHL SR 450, cyfrowy radiotelefon przewoźny Motorola DM 4600e, dwie kompozytowe butle powietrzne MSA 6,8l/300 z reduktorami oraz pokrowcami, prądownicę wodną Turbo marki Rosenbauer – RB 101 EN, wentylator oddymiający PH-VP 600 oraz 6 par rękawic specjalnych.
01-09-2020

Informacja dotycząca otwarcia filii Biblioteki Publicznej

Ilustracja do informacji: Informacja dotycząca otwarcia filii Biblioteki Publicznej
Od 1 września otwarte zostaną filie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Międzyrzecz w Kaławie i w Kursku, a od 17 września także w Bukowcu.
 
 
31-08-2020

Badania mammograficzne w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Badania mammograficzne w Międzyrzeczu
Zapraszamy Panie urodzone w 1970 r. na bezpłatne badania mammograficzne, które odbędą się w czwartek, 3 września, w specjalnym mammobusie zaparkowanym na rynku koło siedziby władz miejskich.

 
 
Panie zainteresowane badaniami powinny wcześniej się zarejestrować. Szczegóły na plakacie.
24-08-2020

Akcja społeczna #TylkoNaLegalu. Stypendium dla studenta za kreatywność!

Ilustracja do informacji: Akcja społeczna #TylkoNaLegalu. Stypendium dla studenta za kreatywność!
Wakacje to czas relaksu. Czasami jednak warto połączyć przyjemne z pożytecznym. A idealną okazją do tego jest nowa akcja społeczna pod hasłem #TylkoNaLegalu. W konkursie główną nagrodą jest stypendium do 5 tys. złotych!
 
Pamiętacie, gdy przy niedzielnym obiedzie czekaliśmy wszyscy na skoki Adama Małysza albo kręciliśmy wspólnie “kółka” z Robertem Kubicą, dmuchając w telewizor, gdy walczył o punkty w Formule 1? W równie dobry nastrój wprawiał nas wszystkich później następca “Orła z Wisły”, Kamil Stoch. Takich emocji nie można kupić za żadne pieniądze. To trzeba przeżyć!
 
A pamiętacie, gdy ktoś “przecinał Wam zakład” o to, kto szybciej “do tamtego drzewa i z powrotem”? Zakładaliśmy się o coś już w dzieciństwie, zakładali się i nasi starożytni przodkowie. Dziś też ludzie chętnie się zakładają. Trzeba jednak przy tym pamiętać o naczelnych zasadach: zawsze należy robić to odpowiedzialnie, dla zabawy, emocji i tylko w legalnych źródłach. A to wcale nie jest takie oczywiste. I właśnie na ten aspekt ma zwracać uwagę akcja społeczna pod hasłem #TylkoNaLegalu. 
 
W Polsce, podobnie jak i na całym świecie, nie brakuje ludzi, którzy próbują omijać prawo, działają bez licencji Ministerstwa Finansów, unikają podatków, czy co jeszcze gorsze - za nic mają działanie na rzecz młodych ludzi dotkniętych uzależnieniami. Działa to na szkodę legalnie funkcjonujących podmiotów, które z dużą precyzją dbają o każdy z wymienionych wyżej aspektów.
 
Organizatorzy akcji #TylkoNaLegalu, która zrzesza wyłącznie legalnie działające podmioty, postanowili zatem zwrócić się do studentów. Wystarczy opublikować w mediach społecznościowych zdjęcie lub materiał wideo z widocznym napisem i hasztagiem #TylkoNaLegalu. Można też wysłać swój pomysł na adres mailowy organizatora. Przewidziane są też działania w grupach (wówczas nagroda zostanie podzielona). Najważniejszym elementem będzie tutaj kreatywność.
 
Poza główną nagrodą, organizator przewidział też dwie dodatkowe - po 500 złotych każda. Arkusz zgłoszeniowy, szczegóły akcji, a także regulamin konkursu można znaleźć na stronie LegalniBukmacherzy.pl (kliknij TUTAJ). Konkurs trwa do 13 września. A zatem do dzieła!