Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

24-07-2020

Powszechny Spis Rolny 2020 coraz bliżej!

Ilustracja do informacji: Powszechny Spis Rolny 2020 coraz bliżej!
Zastanawiasz się po co przeprowadzamy spis rolny? To badanie, w którym zbieramy i aktualizujemy dane statystyczne dotyczące gospodarstw rolnych. Dzięki temu będziemy mogli dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo.
 
Uzyskamy #statystyki dotyczące m.in.

- produkcji ekologicznej, 
- rodzaju użytkowanych gruntów,
- powierzchni zasiewów według upraw,
- powierzchni nawadnianej,
- zużycia nawozów mineralnych i organicznych,
- pogłowia zwierząt gospodarskich,
- liczby maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym. 
 
To bardzo ważne badanie! Wyniki spisu pozwolą określić np. wielkość wsparcia Unii Europejskiej dla Polski w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także zaplanować rozwój rolnictwa w przyszłości i lepiej nim zarządzać. Więcej o PSR2020: https://spisrolny.gov.pl/
Pamiętaj, że udział w PSR2020 jest obowiązkowy!!! #rolnictwo #LiczySięRolnictwo #SpiszSięJakNaRolnikaPrzystało #dopłaty #PROW
23-07-2020

Ważny komunikat

Ilustracja do informacji: Ważny komunikat
Komunikat Burmistrza Międzyrzecza
 
W związku z wydanym w dniu 16 lipca 2020 roku komunikacie w którym informowaliśmy o stwierdzonym u pracownika urzędu zakażeniem koronowirusem i skierowaniem na kwarantannę pracowników, którzy mieli bezpośredni kontakt z osobą zakażoną informujemy, że przeprowadzone u ww. pracowników testy na obecność koronowirusa miały wynik negatywny.
Uchylona została kwarantanna ww. osób i urząd, od dnia 24 lipca 2020 roku,  realizować będzie swoje zadania i obowiązki w pełnym zakresie z uwzględnieniem rygorów wynikających z stanu epidemii.
 
23-07-2020

Uwaga, ważny komunikat!

Ilustracja do informacji: Uwaga, ważny komunikat!
Firma Exalo Drilling S.A. Oddział Diament w Zielonej Górze jako Generalny Wykonawca zadania inwestycyjnego pn: „Budowa dróg gminnych na ulicach: Guzowskiego, Żołnierskiej, Sybiraka, Kiszmanowicza i Kowalskiego, informuje, że od dnia 03.08 do 31.08.2020r., zostanie zamknięte skrzyżowanie ulic. Żołnierska, Guzowskiego i Kiszmanowicza.
 
W związku z powyższym, dojazd do ul. Kiszmanowicza będzie możliwy od ul. Długiej.
Dojazd do Marketu Dino od ul. Guzowskiego (bez zmian).
 
Konieczność wprowadzenia reorganizacji ruchu podyktowana jest technologią prowadzenia robót związanych z budową kanalizacji deszczowej.
 
Za powyższe utrudnienia przepraszamy.
 
 
W razie jakichkolwiek zapytań pozostajemy do dyspozycji:
Biuro budowy Firma Exalo,
Ul. Żołnierska 1 (za Marketem DINO).
17-07-2020

Zostań żołnierzem

Ilustracja do informacji: Zostań żołnierzem
Ruszyła kampania „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”. Szczegóły na plakacie.


17-07-2020

Badania mammograficzne

Ilustracja do informacji: Badania mammograficzne
Zapraszamy Panie na badania mammograficzne, które prowadzone będą od 20 do 23 lipca i 5 sierpnia w specjalnym mammobusie, zaparkowanym na rynku przy ratuszu. Szczegóły na plakacie. 
 
 


16-07-2020

Ważny komunikat

Ilustracja do informacji: Ważny komunikat
Komunikat Burmistrza Międzyrzecza.
 
Burmistrz Międzyrzecza informuje, że w związku z stwierdzonym u pracownika urzędu zakażeniem koronawirusem na kwarantannę zostali skierowani pracownicy urzędu, którzy mieli bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.
           
W związku z powyższym informuję, że z przyczyn niezależnych od urzędu występować mogą sytuacje niezałatwiania spraw w terminach określonych w kodeksie postępowania administracyjnego, bądź w ordynacji podatkowej, gdyż na kwarantannę skierowano całą obsadę pracowniczą poszczególnych wydziałów urzędu.
           
Indywidualne zawiadomienia dotyczące konkretnych spraw o niezałatwieniu w terminie, wysyłane będą niezwłocznie, po powrocie ww. pracowników z kwarantanny.
 
 
16-07-2020

Mieszkańcy przestaną narzekać na dziury i kałuże

Ilustracja do informacji: Mieszkańcy przestaną narzekać na dziury i kałuże
Budowa czterech ulic na osiedlu Nad Obrą przekroczyła już półmetek i powoli zbliża się do finału. To największa w tym roku gminna inwestycja drogowa. Miasto otrzymało na nią prawie  2 mln. 780 tys. zł z Funduszu Dróg Samorządowych.
 
 
Wiosną br. mieszkańcy ulic Ks. infułata Henryka Guzowskiego, Żołnierskiej, Alfa Kowalskiego i Sybiraków niszczyli podwozia i amortyzatory samochodów na dziurach, którymi poszatkowana była gruntowa nawierzchnia osiedlowych dróg. Po deszczach zamieniały się w ogromne kałuże błota, w których grzęzły pojazdy, a piesi niszczyli obuwie. Już za kilka tygodni kierowcy będą śmigać swoimi autami po równych jak stół jezdniach, a piesi zapomną o kałużach i błocie. Ich budowa przekroczyła już półmetek i powoli zbliża się do końca. Drogowcy z Piły wykorytowali drogi, teraz utwardzają je tłuczniem i montują tam kanalizację deszczową, a na Żołnierskiej rozpoczęli budowę chodników.
- Drogi zostaną utwardzone kostką. Wzdłuż nich wybudujemy chodniki, kanalizację deszczową i oświetlenie – wylicza burmistrz Remigiusz Lorenz.
O gminnej inwestycji na osiedlu Nad Obrą informowaliśmy kilka razy na naszych stronach internetowych i w lokalnych mediach. Przypominamy, że przetarg wygrała spółka Exalo Drilling z Piły. Gmina zapłaci jej niespełna 5 mln. 194 tys. zł, przy czym – jak zaznacza burmistrz – władze miasta wywalczyły na nią dotację z Funduszu Dróg Samorządowych.
– Dostaliśmy prawie 2 miliony 780 tysięcy złotych. To kolejna dotacja na realizowane w naszej gminie inwestycje drogowe  – zaznacza samorządowiec.
Łączna długość remontowanych dróg wynosi nieco ponad jeden kilometr. Termin zakończenia inwestycji zaplanowano na 31 sierpnia.
Burmistrz podkreśla, że remonty dróg w mieście i pobliskich wioskach należą do najważniejszych inwestycji realizowanych przez władze gminy. W ub.r. wybudowana nowe drogi w Kaławie i Wyszanowie. Mimo epidemii koronawirusa, gmina nie zwalnia tempa. - Przed kilkoma tygodniami otrzymaliśmy 2 miliony 754 tysiące złotych na remont ulicy Długiej – dodaje R. Lorenz. – Sukcesywnie naprawiamy drogi znajdujące się w najgorszym stanie. Niestety, wszystkich od razu nie wyremontujemy. Dlatego prosimy mieszkańców o cierpliwość.
16-07-2020

Ostrzeżenie przed burzami z gradem

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie przed burzami z gradem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne na czwartek, 16 lipca, dla woj. lubuskiego.
 
 
 
We wszystkich powiatach woj. lubuskiego prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad.
16-07-2020

Wojenna pułapka czeka na turystów

Ilustracja do informacji: Wojenna pułapka czeka na turystów
W podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego otwarto nową trasę turystyczną. Szlak kończy się w bunkrze nr 719, gdzie turyści mogą zobaczyć i przetestować zapadnię, która blokowała dostęp do schronu. – To jedyna czynna zapadnia tego typu nie tylko w bunkrach MRU,  ale w całym kraju – mówi Leszek Lisiecki, dyrektor Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie.
 
Bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są turystycznym przebojem gminy i całego regionu. W ub.r. ich międzyrzecki odcinek zwiedziło ponad 40 tys. turystów z całego świata.  Największą popularnością cieszą się podziemne trasy w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Na zwiedzających czeka tam wiele atrakcji. Na powierzchni zobaczą m.in. ekspozycję sprzętu bojowego z czasów II wojny światowej. Po wejściu do bunkra  wyobraźnię turystów rozpalają pomieszczenia dla załogi i pancerne kopuły, a w podziemiach adrenalinę podnoszą im koszary, magazyny i labirynt korytarzy.

- Z myślą o naszych gościach otworzyliśmy kolejną trasę. Wycieczka trwa trzy godziny, a jej ostatnim akordem jest zwiedzanie bunkra 719, który był jednym z dwóch bojowych ogniw grupy warownej Gneisenau. Turyści mogą tam zobaczyć czynną zapadnię, która broniła dostępu do tego obiektu – mówi Leszek Lisiecki, dyrektor Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie pod Międzyrzeczem.
 
Zapadnia została ostatnio uruchomiona przez pracowników muzeum i miłośników fortyfikacji. Dyrektor placówki zaznacza, że to jedyna sprawna zapadnia tego typu nie tylko w międzyrzeckich bunkrach, ale w całym kraju. Znajduje się przy wejściu do bunkra.
 
- Gdyby żołnierze nieprzyjaciela jakimś cudem sforsowali pancerne drzwi, obrońcy podnosili zapadnię, która po ustawieniu w pozycję pionową blokowała korytarz prowadzący do pomieszczeń. Odsłaniała jednocześnie pułapkę w postaci szybu o głębokości około czterech metrów. W dodatku obrońcy mogli masakrować atakujących ogniem z karabinu maszynowego, gdyż na wprost wejścia znajduje się strzelnica – dodaje znawca fortyfikacji Andrzej Chmielewski, który jest autorem wielu książek o przyrodzie i historii Ziemi Międzyrzeckiej.
 
Nowa trasa jest odpowiedzią muzealników na epidemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia. – Możemy w ten sposób rozproszyć turystów, którzy zwiedzają podziemia. Dzięki niej poszczególne grupy nie mijają się ze sobą podczas eskapady w podziemiach – dodaje L. Lisiecki.
 
Więcej informacji na temat bunkrów i możliwości ich zwiedzania na stronie www.bunkry.pl.
 
16-07-2020

Chcesz sprawdzić, która jest godzina. Skorzystaj z zegara słonecznego!

Ilustracja do informacji: Chcesz sprawdzić, która jest godzina. Skorzystaj z zegara słonecznego!
Przy ul. Staszica zamontowano zegar słoneczny. Jest bardzo dokładny. Możecie sami to sprawdzić!
 
Zegar stoi na niewielkim postumencie na skwerze na wysokości Szkoły Podstawowej nr 2. Wykonany jest z metalu, a godziny wskazuje cień zamontowanego w pionie metalowego wskaźnika. Możemy na nim sprawdzić godziny między szóstą rano i szóstą po południu. Otaczają go kwiaty i rośliny ozdobne, przechodnie mogą tam odpocząć na ławeczkach.

Korzystając ze słonecznej pogody, postanowiliśmy sprawdzić, czy zegar jest dokładny? Przeszedł test bez zarzutu. O godz. 11.07 cień wskaźnika pokrywał się z rzymską jedenastką.
 
Słoneczny czasomierz zamontowano w ramach programu rewitalizacji zieleni miejskiej i miejsc rekreacyjnych, o którym wiele razy informowaliśmy na naszych stronach internetowych i w lokalnych mediach. Przypominamy, że gruntownego liftingu doczeka się lub już się doczekało 11 różnych miejsc w naszym mieście, gdzie zasadzono około 40 tys. krzewów ozdobnych i drzew oraz zamontowano różne elementy tzw. małej architektury – od ławeczek i pergoli po budki lęgowe dla ptaków.
 
1 2 3 4 5 6 ... 203