Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

SZWAJCARSKO-POLSKI PROGRAM ROZWOJU MIAST

Informacje ogólne

Gmina Międzyrzecz przystąpiła do opracowania dokumentacji konkursowej w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Rozwoju Miast. Międzyrzecz jest jednym ze 139 miejscowości, które mogą wziąć udział w konkursie i ubiegać się o dofinansowanie w przedziale kwotowym od 44 do nawet 80 mln zł. Celem programu jest podniesienie jakości życia mieszkańców średnich miast w Polsce, co będzie skutkowało zmniejszeniem różnic społeczno-gospodarczych w naszym. Jako samorząd jesteśmy zdeterminowani aby pozyskać środki, które zostaną przeznaczone na kompleksowy rozwój naszego miasta.
W najbliższych dniach będziemy publikować na naszej stronie internetowej, profilu Facebook, a także na naszym nowouruchamianym Portalu Partycypacji Społecznej ankiety i konsultacje dotyczące obszarów, w ramach których możemy realizować projekty finansowane ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Rozwoju Miast. Aby rozwój naszego miasta służył nam wszystkim niezwykle istotnym jest jak najpełniejszy udział mieszkańców, który zamierzamy zrealizować właśnie poprzez udział Państwa w procesie konsultacji.
 
Celami szczegółowymi Szwajcarskiego-Polskiego Programu Rozwoju Miast są:
  • Promowanie wzrostu gospodarczego i dialogu społecznego, zmniejszanie bezrobocia (wśród młodzieży).
  • Zarządzanie migracją i wspieranie integracji. Wzrost bezpieczeństwa publicznego i ochrony.
  • Ochrona środowiska i klimatu.
  • Wzmocnienie systemów społecznych.
  • Zaangażowanie obywatelskie i przejrzystość.
  • Rozwój potencjału instytucjonalnego i współpraca bilateralna.
Więcej szczegółów o Programie znajdą Państwo na stronach: https://wsparciemiast.pl/ oraz https://www.programszwajcarski.gov.pl/ Zapraszamy serdecznie do śledzenia aktualnych informacji dotyczących procesu przygotowania wniosku oraz do udziału w publikowanych konsultacjach.
 
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące aktualności związanych z procesem ubiegania się o dofinanie prosimy o kontakt z Wydziałem Rozwoju Gospodarczego pod numerem tel. 95 742 69 84

Ratują i pomagają

Ilustracja do informacji: Ratują i pomagają
Działalność w 2024 r. i plany na obecny rok były tematami posiedzenia Zarządu Miejsko-Gminnego OSP RP. - Dziękuję strażakom-ochotnikom za bezinteresowną służbę na rzecz lokalnej społeczności – komentuje burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Pierwsze w tym roku posiedzenie Zarządu Miejsko-Gminnego OSP RP odbyło się w poniedziałek, 13 stycznia, w sali narad międzyrzeckiego ratusza. Otworzył je burmistrz Remigiusz Lorenz, który jest prezesem straży ochotniczych w naszej gminie i zasiada w prezydium zarządu powiatowego OSP. Przywitał strażaków i zapoznał ich z planami na 2025 r. – Niebawem gmina złoży wnioski o dotacje na zakup łodzi ratowniczych dla jednostek w Gorzycy i Kęszycy Leśnej w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Rozwoju Miast – zapowiedział.

W pierwszej części spotkania uczestnicy przyjęli harmonogram zebrań sprawozdawczych, które odbędą się w najbliższych tygodniach we wszystkich siedmiu jednostkach OSP w naszej gminie. Pierwsze zorganizowane zostanie 8 lutego w Bukowcu.

Gminy komendant OSP Dariusz Surma podsumował miniony rok. Mówił m.in. o dwóch nowych samochodach ratowniczo-gaśniczych, które rozpoczęły służbę w jednostkach OSP; w marcu nowy pojazd przywitali strażacy i strażaczki z Kaławy, a w październiku ich koledzy i koleżanki z Kęszycy Leśnej. Zaznaczał, że oprócz udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych, strażacy-ochotnicy organizowali oraz uczestniczyli w rozmaitych imprezach – m.in. festynach, Dniach Międzyrzecza, czy wojewódzkich obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się w maju w Międzyrzeczu.

Burmistrz podkreśla, że OSP jest największą organizacją społeczną działającą na terenach wiejskich. – Druhny i druhowie ratują życie oraz mienie ofiar pożarów, wypadków drogowych i rozmaitych zdarzeń oraz bardzo aktywnie uczestniczą w życiu lokalnej społeczności. Serdecznie Wam za to dziękuję – komentuje. 

W ratuszu o bezpieczeństwie Mieszkańców

Ilustracja do informacji: W ratuszu o bezpieczeństwie Mieszkańców
Bezpieczeństwo Mieszkańców Gminy Międzyrzecz było temat spotkania burmistrza Remigiusza Lorenza z nowym Komendantem Powiatowym Policji młodszym inspektorem Markiem Kozaneckim.

Spotkanie burmistrza z nowym komendantem odbyło się w międzyrzeckim ratuszu. Mł. insp. Markowi Kozaneckiemu towarzyszył oficer prasowy KPP aspirant Mateusz Maksimczyk. – Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie Mieszkańców Gminy i naszych gości – mówi. R. Lorenz.

Burmistrz zaznacza, że gmina chętnie wspiera policję, podobnie jak pozostałe służby mundurowe z naszej gminy. – Rozmawialiśmy też o wspólnych działaniach gminy i policji dotyczących uświadamiania oraz ostrzegania młodzieży przed rozmaitymi zagrożeniami. Spotkanie było okazją do podziękowania funkcjonariuszom za ich służbę – dodaje.
W zakresie omawianej współpracy i wsparcia, Burmistrz przedstawił także podjętą już inicjatywę wsparcia KPP w Międzyrzeczu w ramach środków ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Rozwoju Miast. Gmina Międzyrzecz jest na etapie opracowywania projektu pn. "Międzyrzecz - dobre miejsce do życia, dobre miejsce dla biznesu". W ramach działania pn. "Bezpieczny mieszkaniec - bezpieczny Międzyrzecz" Gmina planuje wesprzeć naszą Policję m.in. poprzez zakup pojazdu specjalistycznego. Międzyrzeccy Policjanci mają także brać udział w organizacji zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z zakresu bezpieczeństwa. 

 

Spotkania z seniorami - Szwajcarsko-Polski Program Rozwoju Miast

Ilustracja do informacji: Spotkania z seniorami - Szwajcarsko-Polski Program Rozwoju Miast
Gmina Międzyrzecz jest na etapie zaawansowanych prac nad wnioskiem pn. "Międzyrzecz - miasto dobre do zycia, miasto dobre dla biznesu". Wniosek będzie ubiegać się o wsparcie w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Rozwoju Miast. Gmina Międzyrzecz wraz z OPS, planuje podjęcie w ramach programu, szeregu ciekawych inicjatyw, z których gro skierowane jest do naszych seniorów. Oferta dla tej grupy wiekowej jest niezwykle istotna, gdyż nasza społeczność, podobnie jak inne na terenie całego kraju, jest społecznością starzejącą się. Podejmowanie nowych działań skierowanych do seniorów jest jednym z ważnych elementów Strategii Rozwoju Gminy Międzyrzecz 2030. Szwajcarsko-Polski Program Rozwoju Miast to natomiast doskonałe narzędzie, które może pozwolić nam na sfinansowanie tych planów.
 
Aby to jednak mogło nastąpić, w pierwszej kolejności niezbędna jest wiedza, a tą najlepiej zdobyć bezpośrednio od osób, które mają być ostatecznymi beneficjentami wsparcia, czyli od seniorów. 25 listopada przedstawiciele Zespołu Projektowego zorganizowali dwa spotkania. Pierwsze w Dziennym Domy Senior +, a drugie w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury z przedstawicielami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na spotkaniach przedstawiono założenia działania "Dobre miejsce dla seniora - aktywni i bezpieczni seniorzy w gminie Międzyrzecz". Zebrane zostały także w formie ankiet, opinie seniorów dot. zarówno planowanych działań, jak i bierzących potrzeb i problemów tej ważnej grupy społecznej.
 
Już wstępna analiza ankiet, a także pierwsze wnioski z przebiegu rozmów pozwalają nam stwierdzić, na które z planowanych przedsięwzięć położyć szczególny nacisk - powiedziała kierownik projektu Pani Katarzyna Szadkowska. Działania partycypacyjne realizowane w ramach "Programu Szwajcarskiego" pomagają nam przygotować wniosek, który będzie odpowiedzią na realne potrzeby naszej lokalnej społęczności. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Listopadowe spotkania konsultacyjne z młodzieżą - Szwajcarsko - Polski Program Rozwoju Miast

Ilustracja do informacji: Listopadowe spotkania konsultacyjne z młodzieżą - Szwajcarsko - Polski Program Rozwoju Miast
Gmina Międzyrzecz jest w trakcie intensywnych prac nad wnioskiem pt. "Międzyrzecz – dobre miejsce do życia, dobre miejsce dla biznesu", który ma być realizowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Rozwoju Miast. W chwili obecnej oprócz licznych spotkań Zespołu Projektowego odbywają się konsultacje w sprawie projektu z tzw. interesariuszami. Są one prowadzone na Portalu Partycypacji Społecznej. Oprócz konsultacji online, przedstawiciele Zespołu Projektowego spotykają się także z przedstawicielami różnych grup mieszkańców. W tym miesiącu spotkali się m.in. dwukrotnie z przedstawicielami młodzieży, 6 listopada podczas sesji Młodzieżowej Rady Miasta oraz 13 listopada na spotkaniu warsztowym z młodzieżą zorganizowanym w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy. 
Podczas obu spotkań przedstawiciele Zespołu Projektowego przedstawili młodzieży koncepcję stworzenia w ramach projektu Międzyrzeckiego Centrum Aktywności Lokalnej. W założeniach ma to być miejsce, w którym m.in. ludzie młodzi znajdą przestrzeń do podejmowania aktywności społecznej. Zespół chciał poznać opinię młodzieży odnośnie tego, jakie warunki techniczne i organizacyjne ich zdaniem powinno spełniać takie miejsce. Młodzież wyraziła swoje zdanie także w zakresie wsparcia, jakie możnaby uzyskać w takim miejscu jak MCAL. Zebrane zostały ankiety konsultacyjne, z których wnioski zostaną ujęte w przygotowywanym wniosku. 
Dziękujemy za Waszą aktywność :)

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Konsultacje - efektywność energetyczna i OZE

Ilustracja do informacji: Konsultacje - efektywność energetyczna i OZE
Efektywność energetyczna, odnawialne źródła wytwarzania energii czy możliwość wymiany nieekologicznego źródła ciepła... to tematy, które interesują wielu międzyrzeczan. Teraz pojawiła się szansa na to, iż Gmina Międzyrzecz zyska możliwość wsparcia mieszkańców w tym zakresie, dzięki środkom ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Rozwoju Miast. Jeśli są Państwo zainteresowani wymianą pieca, panelami fotowoltaicznymi, pompami ciepła prosimy o wypełnienie poniższej ankiety Jej wyniki posłużą zespołowi projektowemu w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie.
 
Ankieta skierowana jest do właścicieli domów jednorodzinnych, a także do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. 
 
WAŻNE! Jeśli jesteś mieszkańcem wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej skontaktuj się ze swoim zarządem i wypełnijcie wspólnie JEDNĄ ankietę dla danego budynku. Wniosek o grant będzie mógł być złożony tylko przez wspólnotę/spółdzielnię, a nie przez indywidualnych mieszkańców wspólnoty/spółdzielni i dotyczyć będzie musiał działań dla całego obiektu.
 

Badanie ankietowe - Ocena stanu i warunków rozwoju przedsiębiorczości w gminie Międzyrzecz.

Ilustracja do informacji: Badanie ankietowe - Ocena stanu i warunków rozwoju przedsiębiorczości w gminie Międzyrzecz.
Gmina Międzyrzecz jest na etapie intensywnych prac nad dokumentacją konkursową, która zostanie złożona w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. W ramach konkursu nasza gmina możne uzyskać nawet do 80 mln złotych na szeroko pojęty rozwój miasta.
W projekcie przewidzieliśmy wiele różnych obszarów wsparcia. Chcemy ująć w nim także działania skierowane specjalnie do przedsiębiorców i osób chcących założyć działalność gospodarczą. Ponieważ przygotowywany wniosek powinien w jak najpełniejszym zakresie odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności nieodzownym elementem jego przygotowania są konsultacje z mieszkańcami, w tym także przedsiębiorcami.
Aby mieć wpływ na to, co może zostać w tym zakresie zrealizowane w naszej gminie, prosimy Państwa o wzięcie udziału w naszych konsultacjach. Dziękujemy!

Zapraszamy do udziału w ankiecie dotyczącej oceny stanu i warunków dla rozwoju przedsiębiorczości na terenie gmin Międzyrzecz. Ankieta stanowi jeden z elementów przygotowawczych związanych z opracowaniem dokumentacji konkursowej do Szwajcarsko-Polskiego Programu Rozwoju Miast.
 
Więcej szczegółów o Programie znajdą Państwo na stronach: Wsparcie Miast oraz Programu Szwajcarskiego
Zapraszamy serdecznie do wypełnienia ankiety i bardzo dziękujemy za pomoc, współpracę i wyrażenie swojej opinii.
 

Badanie opinii mieszkańców w celu wskazania najważniejszych obszarów rozwoju miasta. Szwajcarsko-Polski Program Rozwoju Miast.

Ilustracja do informacji: Badanie opinii mieszkańców w celu wskazania najważniejszych obszarów rozwoju miasta. Szwajcarsko-Polski Program Rozwoju Miast.
Gmina Międzyrzecz przygotowuje się do konkursu, w którym może uzyskać do 80 mln złotych na szeroko pojęty rozwój miasta. Środki pochodzą ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Rozwoju Miast.
Projekt ma charakter kompleksowy i wielotematyczny, dlatego ważne jest wybranie tych obszarów, które faktycznie są dla nas najważniejsze.
Chcielibyśmy ująć w projekcie typy działań wskazane także przez mieszkańców, dlatego zapraszamy Państwa do wypełnienia ankiety i wytypowania obszarów, które są ważne z punktu widzenia osób mieszkających w naszym mieście i gminie.
Celami szczegółowymi Szwajcarsko-Polskiego Programu Rozwoju Miast są:
• Promowanie wzrostu gospodarczego i dialogu społecznego, zmniejszanie bezrobocia (wśród młodzieży).
• Zarządzanie migracją i wspieranie integracji. Wzrost bezpieczeństwa publicznego i ochrony.
• Ochrona środowiska i klimatu.
• Wzmocnienie systemów społecznych.
• Zaangażowanie obywatelskie i przejrzystość.
• Rozwój potencjału instytucjonalnego i współpraca bilateralna.
 
Więcej szczegółów o Programie znajdą Państwo na stronach: Wsparcie Miast oraz Programu Szwajcarskiego
Zapraszamy serdecznie do wypełnienia ankiety i bardzo dziękujemy za pomoc, współpracę i wyrażenie swojej opinii.