Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

09-03-2020

Targi Edukacyjne w Zielonej Górze

Ilustracja do informacji: Targi Edukacyjne w Zielonej Górze
 
Zapraszamy do odwiedzania XVIII edycji Targów Edukacyjnych ABSOLWENT 2020, imprezy na stałe wpisanej w kalendarz targowy branży edukacyjnej.
 
Targi w bieżącym roku odbędą się w miastach:
 
 
w dniu 10 marca 2020r. (wtorek) w Zielonej Górze w hali LO nr VI przy ul. Świętych Cyryla i Metodego 9
 
WYSTAWCY
 
Impreza ma na celu zapoznanie maturzystów, uczniów szkół ponadpodstawowych i szkół podstawowych z ofertą edukacyjną oraz z możliwościami dalszego kształcenia i rozwoju, a także pomóc w wejściu na ścieżkę kariery zawodowej.
Swoje propozycje zaprezentuje w każdej z edycji ponad 80 wystawców:
- szkoły wyższe, politechniki, uniwersytety;
- szkoły policealne, ośrodki i instytuty szkoleniowe;
- szkoły ponadpodstawowe: licea, technika, szkoły zawodowe;
- szkoły językowe, ośrodki językowe, certyfikacyjne;
- szkoły nauki jazdy, instytucje szkoleniowe i firmy oferujące kursy;
- instytucje i firmy świadczące usługi i oferujące produkty dla młodzieży;
- pracodawcy, firmy pośrednictwa pracy, instytucje rynku pracy, samorząd lokalny.
 
TARGI PRACY i KARIERY
 
Są ważnym elementem części wystawienniczej. Kariera zawodowa człowieka budowana jest latami, a najlepszym fundamentem do tego jest odpowiednie wykształcenie. Dlatego na Targach Edukacyjnych ABSOLWENT oferty edukacyjne i oferty rynku pracy prezentowane
są równocześnie,  co pozwala młodym ludziom jeszcze lepiej przygotować się do wejścia na rynek pracy. 
 
W trakcie Targów Pracy i Kariery prezentować się będą:
- pracodawcy
- biura karier uczelni wyższych
- agencje pracy stałej i tymczasowej
- biura pośrednictwa i doradztwa personalnego
Istotnym elementem prezentacji jest włączenie takich instytucji jak: Powiatowe Urzędy Pracy, Wojewódzkie Urzędy Pracy, Ochotnicze Hufce Pracy, Państwowe Inspekcje Pracy.
 
Oferty prezentowane na targach Pracy i Kariery kierowane są do:
                - młodych poszukujących ofert staży i praktyk zawodowych
- osób wkraczających na rynek pracy
                - osób poszukujących stałego lub tymczasowego zatrudnienia
                - osób zainteresowanych pracą w ramach wolontariatu
Pracodawców oraz firmy i instytucje związane z rynkiem pracy zachęcamy do prezentacji ofert w trakcie targów,
a zainteresowanych ofertami do odwiedzania stoisk targowych.
 
ODWIEDZANIE TARGÓW PRZEZ UCZNIÓW
 
Targi ABSOLWENT co roku odwiedzają tłumy maturzystów, uczniów szkół ponadpodstawowych, podstawowych oraz studentów. Szeroka oferta kształcenia na różnych szczeblach zachęca do przyjścia na imprezę. Poprzednie edycje odwiedzało 5.000-8.000 osób !!! Uczniowie przyjeżdżają na targi w grupach zorganizowanych z wychowawcami. Targi są oczywiście dostępne dla indywidualnych zwiedzających. Wstęp na imprezę będzie dla wszystkich zwiedzających bezpłatny. Targi czynne będą w godzinach od 9.00 do 14.00.  
 
HAPPENING ABSOLWENT 2020
 
Targi ABSOLWENT to nie tylko bogata oferta edukacyjna. To również możliwość znalezienia możliwości rozwoju osobistego, rozwijania talentów i zainteresowań oraz spędzania wolnego czasu, dlatego podczas tegorocznej edycji targów, podobnie jak w latach ubiegłych, odbędzie się HAPPENING ABSOLWENT 2020. To program to program realizowany ze sceny, który obejmować będzie pokazy artystyczne, kulinarne, z zakresu robotyki i nowych technologii, fizyki, występy grup tanecznych, sportowe, pierwszej pomocy przedmedycznej, masażu, makijażu oraz wiele innych. Dopełnieniem tej części będą stoiska klubów sportowych, instytucji kulturalnych, rozrywkowych czy kół zainteresowań. Zainteresowanych zachęcamy do włączenia się w tworzenie tej części imprezy.
 
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w XVIII Targach Edukacyjnych ABSOLWENT 2020.                         
Wszelkie dodatkowe informacje udzielamy pod nr telefonów: 95 720 20 51, 604 817 567, 696 008 886
                                                                                                             
Więcej informacji na:
 
Zapraszamy również na nasz fanpage na Facebook:
 
 
06-03-2020

Życzenia dla Pań z okazji Dnia Kobiet

Ilustracja do informacji: Życzenia dla Pań z okazji Dnia Kobiet
Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i spełnienia marzeń. Niech radość i uśmiech towarzyszą Wam każdego dnia, a uczucia miłości i przyjaźni dają poczucie spełnienia oraz satysfakcji w życiu osobistym i zawodowym - Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz
04-03-2020

Uwaga! Ważna informacja

Ilustracja do informacji: Uwaga! Ważna informacja
U dwójki dzieci z Przedszkola nr 1 z oddziałami żłobkowymi „Pod Jarzębinką” w Międzyrzeczu wystąpiło podejrzenie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dzieci i ich rodzice zostali poddani izolacji na oddziale zakaźnym w Zielonej Górze. Pobrano od nich próbki krwi, wyniki poznamy najwcześniej w piątek. W związku z powyższym, przedszkole zostało tymczasowo zamknięte.

Burmistrz Remigiusz Lorenz spotkał się w tej sprawie z Gminnym Sztabem Kryzysowym. Podczas posiedzenia omówiono procedury i ewentualne działania związane z zagrożeniem wystąpienia koronawirusa w gminie Międzyrzecz. Poinformował o sytuacji służby Wojewody Lubuskiego. Zaznacza, że pozostałe przedszkola i szkoły funkcjonują normalnie oraz prosi mieszkańców o zachowanie spokoju.
 
04-03-2020

Z młotem na Metro. Szalety przestaną szpecić miasto

Ilustracja do informacji: Z młotem na Metro. Szalety przestaną szpecić miasto
Ruszyła rozbiórka szaletów w centrum miasta. Sygnałem do rozpoczęcia prac było kilka symbolicznych uderzeń młotem w wykonaniu burmistrza Remigiusza Lorenza.
 
Wyburzanie toalet publicznych rozpoczął burmistrz Remigiusz Lorenz. W kasku na głowie kilka razy uderzył młotem w jedną ze ścian. – Szalety przestaną wreszcie szpecić nasze miasto. W ich miejscu zasadzimy ozdobne krzewy i szlachetne gatunki drzew- zapowiada samorządowiec.
 
 
Ze względu na charakterystyczną konstrukcję szalety nazywane były potocznie Metrem, lub Bunkrem. Mieszkańcy są zgodni, że budowla z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej szpeci miasto i odstrasza turystów. Jej wyburzenie jest kolejną odsłoną programu rozwoju zieleni i miejsc rekreacji, który rozpoczął się wiosną ub.r. i potrwa do końca tego roku.

– Publiczne toalety dla mieszkańców i turystów postawimy w ogródku jordanowskim przy ulicy Staszica – zapowiada.
04-03-2020

Wpis do krajowego rejestru systemu ekozarządzania i audytu (EMAS)

Ilustracja do informacji: Wpis do krajowego rejestru systemu ekozarządzania i audytu (EMAS)
W związku z pismem Marszałka Województwa Lubuskiego informujemy o możliwości uzyskania wpisu do krajowego rejestru systemu ekozarządzania i audytu (EMAS)

EMAS - Europejski System Ekozarządzania i Audytu — jest europejskim rozporządzeniem zawierającym wytyczne dla systemu zarządzania środowiskiem. EMAS został przyjęty przez Komisję Europejską w 1993 r.,
a wdrożony w 1995 r. Składa się z 18 artykułów oraz 8 integralnych i wiążących załączników, z których pierwszy stanowi międzynarodowa norma ISO 14001, tj.  wymagania  dla Systemu Zarządzania Środowiskowego. EMAS obowiązuje we wszystkich 25  Państwach Członkowskich Unii Europejskiej oraz w krajach z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jednak przystąpienie do niego jest dobrowolne. W Polsce, system rejestracji w systemie EMAS opiera się na:
  • ustawie z dnia 15 lipca 2011 roku o krajowym systemie ekozarządzania, audytu (EMAS)
  • rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 lutego 2012 r.. w sprawie wzoru wniosku o rejestrację organizacji w rejestrze EMAS
•                    rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2012 r. w sprawie współczynników różnicujących wysokość opłaty rejestracyjnej za wpis do rejestru organizacji zarejestrowanych w krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS)
Zgodnie z wymienionymi aktami prawnymi organizacje starające się o rejestrację w systemie EMAS powinny wdrożyć system zarządzania środowiskowego (SZŚ) spełniający wymagania określone w  Rozporządzeniu  EMAS,  opublikować  deklaracji   środowiskową   i   poddać   zarówno   SZŚ, jak i deklarację weryfikacji przez akredytowanego weryfikatora. Ponadto organizacje powinny przeprowadzić formalny przegląd środowiskowy swoich działań, wyrobów i usług oraz legitymować się programem audytów wewnętrznych pozwalających śledzić wyniki działań na rzecz środowiska.
Organizacje zarejestrowane w systemie ekozarządzania i audytu EMAS wskazują 6 kluczowych obszarów,
w których korzyści z rejestracji są największe:
  1. Zrównoważone zarządzanie zasobami;
  2. Zgodność z prawem;
  3. Sprostanie wyzwaniom związanymi ze zmianami klimatu;
  4. Przewaga konkurencyjna;
  5. Zaangażowanie pracowników;
  6. Wiarygodność i zaufanie.
Rejestracja w systemie gwarantuje nabycie ulg regulacyjnych takich jak:
  1. Zwolnienie z opłaty rejestrowej w nowotworzonym rejestrze o odpadach;
  2. Możliwość finansowania przedsięwzięć związanych z wdrażaniem i funkcjonowaniem systemu ekozarządzania i audytu (EMAS) ze środków funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej;
     
  3. Rzadsze kontrole środowiskowe WIOŚ — nawet do 3 lat dla podmiotów posiadających pozwolenia zintegrowane;
     
  4. Zwolnienie z podatku akcyzowego na węgiel i gaz;
  5. Zwolnienie z audytów energetycznych.
 
Szczegółowe informacje zawarte są na stronie internetowej: http://emas.qdos.gov.pl/ 
04-03-2020

Łopaty poszły w ruch. Ruszyła budowa czterech dróg

Ilustracja do informacji: Łopaty poszły w ruch. Ruszyła budowa czterech dróg
Na osiedlu Nad Obrą rozpoczęła się budowa czterech ulic: ks. infułata Henryka Guzowskiego, Żołnierskiej, Alfa Kowalskiego i Sybiraków. To największa gminna inwestycja drogowa w tym roku. Miasto trzymało na nią prawie  2 mln. 780 tys. zł z Funduszu Dróg Samorządowych.
 
O budowie nowych ulic i rządowej dotacji informowaliśmy już na naszych stronach internetowych i w lokalnych miesięcznikach. Przypominamy, że przetarg wygrała spółka Exalo Drilling z Piły. Gmina zapłaci jej niespełna 5 mln. 194 tys. zł, przy czym – jak zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz – władzom miasta udało się wywalczyć na nią bardzo wysoką dotację.
 
– Dostaliśmy prawie 2 miliony 780 tysięcy złotych z Funduszu Dróg Samorządowych – zaznacza samorządowiec.
Prace już się rozpoczęły. Urzędnicy i budowlańcy zaznaczają, że roboty drogowe będą się wiązać z pewnymi utrudnieniami dla mieszkańców. – Postaramy się jednak, żeby były jak najmniej uciążliwe – zapewnia Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji.
 
Termin zakończenia inwestycji zaplanowano na 31 sierpnia. Cztery ulice o łącznej długości ponad jednego kilometra zostaną wpierw utwardzone tłuczniem, a następnie wyłożone kostką.  
 
- Powstaną tam również chodniki, oświetlenie i kanalizacja deszczowa – wylicza burmistrz.
 
 
Burmistrz zaznacza, że remonty dróg w mieście i pobliskich wioskach należą do najważniejszych inwestycji realizowanych przez władze gminy. W ub.r. gmina wybudowała nowe drogi w Kaławie i Wyszanowie, obecnie przymierza się do kolejnych inwestycji drogowych. 
 
Koszt inwestycji wyniesie 5 mln. 194 tys. zł. Dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych wynosi blisko 2 mln. 780 tys. zł.
04-03-2020

Para buch, koła w ruch. Ruszyło przygotowania do parady zabytkowych parowozów!

Ilustracja do informacji: Para buch, koła w ruch. Ruszyło przygotowania do parady zabytkowych parowozów!
Mamy dobrą informację dla miłośników kolei, parowozów i kulinarnych przysmaków z różnych stron świata. W połowie czerwca w Międzyrzeczu odbędzie się parada lokomotyw, której towarzyszyć będzie zlot food trucków.

Parada lokomotyw była tematem spotkania burmistrza Remigiusza Lorenza i Patryka Skopca z Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei.
– Ustaliliśmy, że impreza odbędzie się 14 czerwca. Postaramy się zorganizować w tym czasie zlot food trucków, co doskonale się sprawdziło w ubiegłym roku – zapowiada burmistrz.
 
Szczegóły imprezy poznamy w kwietniu. Już teraz wiemy, że – podobnie jak w poprzednich latach – do Międzyrzecza przyjedzie kilka lokomotyw i parowozów. Mieszkańcy oraz turyści będą mogli zobaczyć i przetestować najnowocześniejsze lokomotywy i składy, a także zabytkowe parowozy i wagony. Będą mogli przejechać się nimi do pobliskich miejscowości, natomiast najbardziej widowiskowym punktem imprezy ma być parada lokomotyw i parowozów. Nie zabraknie innych atrakcji. Jedną z nich będzie konkurs plastyczny dla dzieci z bezpłatnymi biletami jako nagrodami dla małych artystów.
 
W ubiegłorocznej paradzie wzięły udział tłumy mieszkańców i turystów. W tym wielu miłośników kolei z Polski i zagranicy. – To ogromna promocja naszego miasta i jego atrakcji. Wielu naszych gości miało okazję zobaczyć i zwiedzić Międzyrzecz, ale także bunkry w Pniewie i kolejkę ogrodową w Nietoperku – wylicza R. Lorenz. 
 
W ciągu kilku najbliższych tygodni poznamy program parady. O szczegółach będziemy na bieżąco informować w internecie i w lokalnych miesięcznikach.
 
 
W Międzyrzeczu parada odbędzie się trzeci raz. Gospodarzem i współorganizatorem czterech pierwszych edycji tej imprezy był wielkopolski Międzychód. 
03-03-2020

Informacja burmistrza Międzyrzecza

Ilustracja do informacji: Informacja burmistrza Międzyrzecza
 
Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz informuje, że do tutejszego Urzędu wpłynęła oferta fundacji „Między” w Międzyrzeczu na realizację zadania publicznego obejmującego działania na rzecz osób w wieku emerytalnym „Pół żartem – pół serio - edycja 3” – zajęcia dla seniorów i międzypokoleniowe.
 
03-03-2020

Wandale zniszczyli krzewy i drzewka. Szuka ich policja

Ilustracja do informacji: Wandale zniszczyli krzewy i drzewka. Szuka ich policja
Nieznani sprawcy powyrywali krzewy i młode drzewka zasadzone ostatnio koło bloku komunalnego przy ul. Jacka Malczewskiego. Wyrządzone przez nich szkody zostały naprawione. Władze liczą, że przy pomocy mieszkańców uda się zapobiec kolejnym aktom wandalizmu.
 
Drzewka i krzewy zostały zniszczone w czwartek wieczorem, lub w nocy z czwartku na piątek. Nieznani sprawcy powyrywali je z korzeniami i porozrzucali na skwerze koło bloku wielorodzinnego przy ul. Jacka Malczewskiego. 
 
– Wykonawca zawiadomił o tym policję i naprawił wyrządzone przez wandali szkody. Liczymy, że w przyszłości w mieszkańcy będą natychmiast informować policję o ewentualnych aktach wandalizmu. Przecież nam wszystkim zależy, żeby miasto było ładne, czyste i zielone – mówi Katarzyna Szadkowska, która kieruje wydziałem rozwoju gospodarczego w Urzędzie Miejskim.
Burmistrz Remigiusz Lorenz zastanawia się nad ewentualnym zamontowaniem kolejnych kamer, monitorujących miejsca publiczne w naszym mieście.
 
Krzewy i drzewa zasadzone zostały w ramach miejskiego programu rozwoju zieleni i miejsc rekreacji, o którym wiele razy informowaliśmy na stronach internetowych i w lokalnych miesięcznikach. Przypominamy, że program ruszył wiosną ub.r. - Do końca tego roku w 11 miejscach zasadzonych zostanie około 40 tysięcy drzew i krzewów. Powstają też nowe ścieżki i elementy małej architektury. Ławeczki, lampy i zegary słoneczne – wylicza K. Szadkowska, która koordynuje prace przy rewitalizacji zieleni.
 
Jedną z ostatnich odsłon programu jest metamorfoza, którą przechodzi właśnie skwer na tzw. Kaczym Dołku. Wytyczono tam nowe ścieżki, niebawem zasadzone zostaną ozdobne krzewy i szlachetne gatunki drzew.
 
Roboty potrwają do końca roku. Koszt inwestycji wyniesie 10 mln. 185 tys. zł. Jak podkreśla R. Lorenz, gmina wywalczyła na nią rekordową dotację w wysokości 4 mln. 641 tys. zł.
03-03-2020

Koronawirus: Informacja sanepidu

Ilustracja do informacji: Koronawirus: Informacja sanepidu
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w miejscu, gdzie występuje koronawirus i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną PSSE w Międzyrzeczu: 600 460 628.