Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

16-07-2020

Wojenna pułapka czeka na turystów

Ilustracja do informacji: Wojenna pułapka czeka na turystów
W podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego otwarto nową trasę turystyczną. Szlak kończy się w bunkrze nr 719, gdzie turyści mogą zobaczyć i przetestować zapadnię, która blokowała dostęp do schronu. – To jedyna czynna zapadnia tego typu nie tylko w bunkrach MRU,  ale w całym kraju – mówi Leszek Lisiecki, dyrektor Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie.
 
Bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są turystycznym przebojem gminy i całego regionu. W ub.r. ich międzyrzecki odcinek zwiedziło ponad 40 tys. turystów z całego świata.  Największą popularnością cieszą się podziemne trasy w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Na zwiedzających czeka tam wiele atrakcji. Na powierzchni zobaczą m.in. ekspozycję sprzętu bojowego z czasów II wojny światowej. Po wejściu do bunkra  wyobraźnię turystów rozpalają pomieszczenia dla załogi i pancerne kopuły, a w podziemiach adrenalinę podnoszą im koszary, magazyny i labirynt korytarzy.

- Z myślą o naszych gościach otworzyliśmy kolejną trasę. Wycieczka trwa trzy godziny, a jej ostatnim akordem jest zwiedzanie bunkra 719, który był jednym z dwóch bojowych ogniw grupy warownej Gneisenau. Turyści mogą tam zobaczyć czynną zapadnię, która broniła dostępu do tego obiektu – mówi Leszek Lisiecki, dyrektor Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie pod Międzyrzeczem.
 
Zapadnia została ostatnio uruchomiona przez pracowników muzeum i miłośników fortyfikacji. Dyrektor placówki zaznacza, że to jedyna sprawna zapadnia tego typu nie tylko w międzyrzeckich bunkrach, ale w całym kraju. Znajduje się przy wejściu do bunkra.
 
- Gdyby żołnierze nieprzyjaciela jakimś cudem sforsowali pancerne drzwi, obrońcy podnosili zapadnię, która po ustawieniu w pozycję pionową blokowała korytarz prowadzący do pomieszczeń. Odsłaniała jednocześnie pułapkę w postaci szybu o głębokości około czterech metrów. W dodatku obrońcy mogli masakrować atakujących ogniem z karabinu maszynowego, gdyż na wprost wejścia znajduje się strzelnica – dodaje znawca fortyfikacji Andrzej Chmielewski, który jest autorem wielu książek o przyrodzie i historii Ziemi Międzyrzeckiej.
 
Nowa trasa jest odpowiedzią muzealników na epidemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia. – Możemy w ten sposób rozproszyć turystów, którzy zwiedzają podziemia. Dzięki niej poszczególne grupy nie mijają się ze sobą podczas eskapady w podziemiach – dodaje L. Lisiecki.
 
Więcej informacji na temat bunkrów i możliwości ich zwiedzania na stronie www.bunkry.pl.
 
16-07-2020

Chcesz sprawdzić, która jest godzina. Skorzystaj z zegara słonecznego!

Ilustracja do informacji: Chcesz sprawdzić, która jest godzina. Skorzystaj z zegara słonecznego!
Przy ul. Staszica zamontowano zegar słoneczny. Jest bardzo dokładny. Możecie sami to sprawdzić!
 
Zegar stoi na niewielkim postumencie na skwerze na wysokości Szkoły Podstawowej nr 2. Wykonany jest z metalu, a godziny wskazuje cień zamontowanego w pionie metalowego wskaźnika. Możemy na nim sprawdzić godziny między szóstą rano i szóstą po południu. Otaczają go kwiaty i rośliny ozdobne, przechodnie mogą tam odpocząć na ławeczkach.

Korzystając ze słonecznej pogody, postanowiliśmy sprawdzić, czy zegar jest dokładny? Przeszedł test bez zarzutu. O godz. 11.07 cień wskaźnika pokrywał się z rzymską jedenastką.
 
Słoneczny czasomierz zamontowano w ramach programu rewitalizacji zieleni miejskiej i miejsc rekreacyjnych, o którym wiele razy informowaliśmy na naszych stronach internetowych i w lokalnych mediach. Przypominamy, że gruntownego liftingu doczeka się lub już się doczekało 11 różnych miejsc w naszym mieście, gdzie zasadzono około 40 tys. krzewów ozdobnych i drzew oraz zamontowano różne elementy tzw. małej architektury – od ławeczek i pergoli po budki lęgowe dla ptaków.
 
15-07-2020

Ostrzeżenie meteorologiczne

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie meteorologiczne
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed burzami z gradem i porywistym wiatrem w środę, 15 lipca – w godz. od 13.00 do 23.00 – we wszystkich powiatach woj. lubuskiego.
14-07-2020

Chcesz sprawdzić, która jest godzina. Skorzystaj z zegara słonecznego!

Ilustracja do informacji: Chcesz sprawdzić, która jest godzina. Skorzystaj z zegara słonecznego!
Przy ul. Staszica zamontowano zegar słoneczny. Jest bardzo dokładny. Możecie sami to sprawdzić!
 
Zegar stoi na niewielkim postumencie na skwerze na wysokości Szkoły Podstawowej nr 2. Wykonany jest z metalu, a godziny wskazuje cień zamontowanego w pionie metalowego wskaźnika. Możemy na nim sprawdzić godziny między szóstą rano i szóstą po południu.
Otaczają go kwiaty i rośliny ozdobne, przechodnie mogą tam odpocząć na ławeczkach.
 
Dziś przed południem - korzystając ze słonecznej pogody - postanowiliśmy sprawdzić, czy jest dokładny? Zegar przeszedł test bez zarzutu. O godz. 11.07 cień wskaźnika pokrywał się z rzymską jedenastką.
 
Słoneczny czasomierz zamontowano w ramach programu rewitalizacji zieleni miejskiej i miejsc rekreacyjnych, o którym wiele razy informowaliśmy na naszych stronach internetowych. Przypominamy, że gruntownego liftingu doczeka się lub już się doczekało 11 różnych miejsc w naszym mieście, gdzie zasadzono około 40 tys. krzewów ozdobnych i drzew oraz zamontowano różne elementy tzw. małej architektury – od ławeczek i pergoli po budki lęgowe dla ptaków. 
14-07-2020

Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert

Ilustracja do informacji: Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert
Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego na terenie Gminy Międzyrzecz w 2020 r.
 
14-07-2020

Gorzowski Orange Światłowód w naszej gminie – szybki internet dla szkół i mieszkańców

Ilustracja do informacji: Gorzowski Orange Światłowód w naszej gminie – szybki internet dla szkół i mieszkańców
Nikogo nie trzeba przekonywać, że szeroki dostęp do szybkiego i wydajnego internetu jest obecnie bardzo ważną sprawą. Dobitnie to udowodnił czas pandemii COVID-19, w którym internet umożliwił wielu z nas wykonywanie obowiązków służbowych w ramach pracy zdalnej, a naszym dzieciom dał możliwość do kontynuacji nauki szkolnej w domu. Pomimo tego, iż dostęp do interentu jest już dość powszechny, wciąż jednak istnieją miejsca nazywane przez fachowców „białymi plamami”, w których tego internetu najzwyczajniej w świecie brak. Dzięki środkom z Funduszy Europejskich, Orange Polska realizuje ambitny projekt likwidacji wspomnianych „białych plam” na mapie całej Polski, także na terenie naszej gminy.
 
 
W ramach realizowanego przez Orange projektu (finansowanego ze środków Programu Polska Cyfrowa) przewidziano doporowadzenie internetu światłowodowego do 530 gmin i 3752 szkół. Dostęp do światłowodu uzyskać ma dzięki niemu 363 600 gospodarstw domowych w 878 miejscowościach.
W odniesieniu do naszej gminy Orange zakończyło pierwszy etap inwestycji, którym było doprowadzenie internetu do szkół w Kaławie, Bobowicku i w Bukowcu.
 
Placówki te mogą już teraz korzystać za pośrednictwem firmy NASK z dostępu do internetu oraz Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, co gwarantuje im rozwój nowoczesnych form kształcenia oraz zdobywanie nowych kompetencji, zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie https://ose.gov.pl/.
Drugim etapem realizacji projektu jest budowa sieci światłowodowej do wytypowanych gospodarstw domowych. Inwestycje realizowane są sukcesywnie.
 
Zakres inwestycji został określony na podstawie listy adresowej przygotowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej - regulatora rynku telekomunikacyjnego, zgodnie z zasadami przyznawania pomocy publicznej na bazie przeprowadzonej inwentaryzacji.
 
Wykaz adresów, objętych projektem realizowanym przez Orange Polska, dostępny jest na stronie: https://www.orange.pl/view/popc.
 
Informacje o kolejnych odbiorach będą przekazywane przez Orange po zakończeniu prac.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami, w ramach projektów z dofinansowaniem ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, inwestycja realizowana jest do granicy działek na których znajdują się budynki jednorodzinne oraz do części wspólnej budynków wielorodzinnych. W drugim przypadku konieczna jest zgoda zarządcy lub współwłaścicieli nieruchomości. Odmowa ze strony właścicieli budynków wielorodzinnych na doprowadzenie sieci do budynku uniemożliwi jej wykonanie.
 
Serdecznie zachęcamy Państwa do potwierdzania zgody na realizację inwestycji.
Pytania dotyczące inwestycji prosimy kierować na adres email: e-mail
13-07-2020

Mamy nowe fotościanki

Ilustracja do informacji: Mamy nowe fotościanki
W dwóch miejscach w naszej gminie zamontowano tzw. fotościanki. Zachęcamy mieszkańców i turystów do robienia przy nich pamiątkowych zdjęć.
 
Pierwszą fotościankę ustawiono przy placu zabaw dla dzieci między Bulwarem Jana Pawła II i ul. Ogrodową. Autor projektu uwiecznił na niej kilka najbardziej charakterystycznych budowli naszego miasta – m.in. zamek i ratusz. Drugą przedstawia jeden z naszych turystycznych przebojów, czyli kąpielisko nad jez. Głębokie i zamontowano została przy placu zabaw nad tym malowniczym akwenem.
 
Autorem projektu jest znany ilustrator książek z Zielonej Góry Robert M. Jurga, który specjalizuje się wprawdzie w rysunkach bunkrów i zamków, ale doskonale sobie radzi także z pejzażami i karykaturami. Znawcy fortyfikacji znają go jako autora licznych publikacji na temat Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Zaprojektowana przez niego fotościanka jest jedną z atrakcji Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie.
 
Fotościanki są ostatnim projektem, który został zrealizowanym w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. Gmina zapłaciła za nie 11 tys. zł.
 
10-07-2020

Międzyrzecz w obiektywach kamer

Ilustracja do informacji: Międzyrzecz w obiektywach kamer
W naszym mieście gościły dziś dwie ekipy dziennikarzy telewizyjnych, Red. Małgorzata Sawoch z TVP3 w Gorzowie Wielkopolskim nagrywała reportaż o Biurze Informacji Turystycznej, natomiast jej kolega z Zielonej Góry red. Tomasz Burchard zbierał materiały do programu „Nasze Lubuskie”.
 

O otarciu Biura Informacji Turystycznej informowaliśmy przed kilkoma dniami na naszych stronach internetowych. Temat zaciekawił red. Małgorzatę Sawoch, która podczas dzisiejszej wizyty w Międzyrzeczu nagrywała reportaż o biurze i walorach turystycznych naszej gminy. Rozmawiała m.in. z zastępcą burmistrza Agnieszką Śnieg i Martyną Osadnik z BIT.
 
Reportaż zobaczymy w najbliższy weekend w „Wiadomościach” TVP 3. Pod koniec miesiąca, 28 lipca” w programie „Nasze Lubuskie” w TVP 3 wyemitowany zostanie kolejny reportaż o naszym mieście. Red. Tomasz Burchard z zielonogórskiego oddziału  telewizyjnej „trójki” rozmawiał dziś z dyrektorką Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury Eweliną Izydorczyk-Lewy m.in. o projektach kulturalno-artystycznych realizowanych i planowanych przez MOK.
 
Red T. Burchard spotkał się także z dyrektorką Gminnego Zespołu Oświaty Izabellą Korejwo i kierowniczą Wydziału Rozwoju Gospodarczego  w międzyrzeckim ratuszu Katarzyną Szadkowską.  Pierwsza z urzędniczek opowiadała o funkcjonowaniu placówek oświatowych, druga zaś o inwestycjach i projektach realizowanych w naszej gminie. Zobaczymy je 28 lipca w programie „Nasze Lubuskie”.  
10-07-2020

Ostrzeżenie przed burzami z gradem

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie przed burzami z gradem
We wszystkich powiatach woj. lubuskiego prognozuje się dziś od godz. 14.00 do 22.00 wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami grad.
10-07-2020

Spis rolny

Ilustracja do informacji: Spis rolny
Od 1 września do 30 listopada 2020 r. w całej Polsce prowadzony będzie  Powszechny Spis Rolny. 

Szczegółowe informacje o spisie