Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Aktualności

25-03-2020

Burmistrz dziękuje mieszkańcom

Ilustracja do informacji: Burmistrz dziękuje mieszkańcom
Po zaostrzeniu przepisów, których celem jest powstrzymanie epidemii koronawirusa, place zabaw, siłownie i bulwary nad Obrą opustoszały. Zdecydowana większość mieszkańców stosuje się do zaleceń Służb i Instytucji, odpowiedzialnych za nasze zdrowie i bezpieczeństwo.
 

- Międzyrzeczanie kolejny raz udowodnili, że są odpowiedzialni i zdyscyplinowani. Serdecznie wszystkim za to dziękuję i proszę o przestrzeganie przepisów. Razem powstrzymamy epidemię, a potem także jej negatywne skutki – mówi Burmistrz Remigiusz Lorenz. 
25-03-2020

Uwaga: Sesja Rady Miejskiej została odwołana!

Ilustracja do informacji: Uwaga: Sesja Rady Miejskiej została odwołana!
Przewodnicząca Rady Miejskiej p. Katarzyna Budych odwołała planowaną na wtorek, 31 marca, sesję Rady Miejskiej.
 
 
25-03-2020

Koronawirus: Uwaga, zmiana godzin pracy poczty

Ilustracja do informacji: Koronawirus: Uwaga, zmiana godzin pracy poczty
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zmieniły się godziny pracy poczty przy ul. Mieszka I. W dni pracujące, od poniedziałku do piątku, placówka czynna jest od godz. 8.00 do 14.00, natomiast w soboty od godz. 8.00 do 11.00.
 
 
Ze względu na bezpieczeństwo pracowników i mieszkańców, przy poszczególnych okienkach przebywać może tylko jedna osoba. Dlatego pozostali klienci czekają w kolejce na zewnątrz budynku.
 
25-03-2020

Koronawirus: Polecenie wojewody

Ilustracja do informacji: Koronawirus: Polecenie wojewody
Polecenie wojewody dla prezydentów, burmistrzów i wójtów lubuskich miast i gmin.
 
 
24-03-2020

Koronawirus: Rząd wprowadza nowe ograniczenia w związku z epidemią

Ilustracja do informacji: Koronawirus: Rząd wprowadza nowe ograniczenia w związku z epidemią
Po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w Polsce kolejnych ograniczeń dotyczących zgromadzeń. Jak zaznaczył, wprowadzenie nowych zasad jest niezbędne, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa i nie dopuścić do sytuacji występujących w Hiszpanii, czy Francji.
 
 
Premier zaapelował o wzajemne wsparcie obywateli. Ta lekcja wzajemnego pomagania sobie jest niezbędna – zaznaczył Mateusz Morawiecki. Hasłem Solidarności było codziennie dbanie o drugiego człowieka. Powinniśmy dziś do tego powrócić – dodał.
 
Najważniejsze decyzje
  •        Wprowadzenie ograniczenia wszelkich zgromadzeń, spotkań i imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie najbliższej rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.
  •        Wprowadzenie ograniczenia wychodzenia z domu poza sytuacjami niezbędnymi: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, lekarza, czy wyprowadzamy psa. 
  •        Ograniczenie liczby osób do 5, m.in. na mszach świętych, pogrzebach czy ślubach. Do limitu nie wlicza się kapłanów czy np. osób z zakładów pogrzebowych.
  •        Wprowadzenie ograniczeń dotyczących komunikacji publicznej. Dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa.
  •        Nowe ograniczenia obowiązują do 11 kwietnia.
  •        W przypadku złamania ograniczeń groziła będzie kara od mandatu po 5 tys. zł.
  •        Oceny zgodności zachowania z nowymi zasadami dokonywać będzie Policja.
Obecny na konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował o rozsądek, który pozwoli uratować życie wielu osób. Jeżeli nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, to nie uda nam się uratować ludzkich żyć – zaznaczył. Wiem, że to trudny czas. Bardzo proszę, zostańmy w domu – dodał.
 
Minister zapewnił, że w Polsce nie zabraknie testów na koronawirusa. Doszliśmy do poziomu ok. 3 tys. testów na dobę, a rozdysponowaliśmy ich już 100 tys. – poinformował  Łukasz Szumowski.
 
Szef resortu zdrowia apelował do prezydentów miast o odpowiednią organizację transportu publicznego. Nie powodujmy takich sytuacji, w których gromadzenie się w autobusie czy tramwaju może doprowadzić do ryzyka zarażenia się – podkreślił Łukasz Szumowski.
 
24-03-2020

Informacja Krajowej Izby Gospodarczej

Ilustracja do informacji: Informacja Krajowej Izby Gospodarczej
Komitet Gospodarki Miejskiej przesyła w załączeniu propozycję Krajowej Izby Gospodarczej wsparcia dla mikroprzedsiębiorstw w związku z utrudnieniami i sytuacją kryzysową spowodowaną pandemią.
 

Doceniając znaczenie mikroprzedsiębiorstw dla gospodarek miejskich Komitet wpełni wspiera podjętą inicjatywę i rekomenduje wykorzystanie wskazanych możliwości oraz przesłanie załączonego dokumentu do wszystkich
zainteresowanych.
 
Jednocześnie Komitet pragnie zapewnić, że zawieszona, ze względu na pandemie,  inicjatywa Akademii Gospodarki Miejskiej organizacji specjalistycznych seminariów dla powołania Polskiej Grupy Ekspertów Akademii będzie uruchomiona natychmiast jak tylko pozwolą na to zewnętrzne uwarunkowania. Uważamy, że obecna sytuacja nie tylko potwierdza konieczność kontynuacji działań Akademii, ale czyni ją jeszcze bardziej potrzebną i oczekiwaną. Pojawiło się wiele nowych okoliczności i wyzwań, wobec których z pewnością należy intensywnie współpracować.
 
24-03-2020

Koronawirus: Komunikat sieci Tesco

Ilustracja do informacji: Koronawirus: Komunikat sieci Tesco
W reakcji na panującą obecnie epidemię koronawirusa oraz z troską o osoby z grupy największego ryzyka, jakimi są m.in. seniorzy, Tesco wychodzi z inicjatywą wspierającą ich funkcjonowanie w tej odmienionej rzeczywistości. Już od jutra w sklepach sieci w Państwa mieście wyznaczone zostają specjalne godziny, podczas których seniorzy będą mogli zrobić zakupy.
 
Osoby starsze znajdują się obecnie w grupie najwyższego ryzyka i zgodnie z zaleceniami specjalistów powinny ograniczyć kontakty z innymi do minimum i pozostać w swoich domach. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Dlatego też od 24 marca w sklepach Tesco w całej Polsce między godziną 9 a 10 rano seniorzy będą mogli spokojnie i bezpiecznie zrobić dla siebie zakupy. We wskazanych godzinach sklepy pozostaną dostępne dla pozostałych klientów,natomiast to osoby starsze będą mogły liczyć na szczególne wsparcie obsługi sklepów oraz pierwszeństwo w kolejkach do kas.
 
Tesco wprowadza specjalne godziny na zakupy dla osób z grupy podwyższonego ryzyka, w szczególności dla osób starszych. Akcja będzie prowadzona codziennie we wszystkich sklepach sieci handlowej w Polsce w godzinach 9-10. Listę sklepów znajdujących się w Państwa mieście oraz okolicy znaleźć można na stronie  www.tesco.pl/sklepy/lista-sklepow 
 
Zgodnie z zaleceniami osoby z grupy podwyższonego ryzyka  powinny jak najmniej wychodzić z domów – jednak nie zawsze jest to możliwe. Celem akcji jest umożliwienie osobom starszym sprawne zrobienie najpilniejszych zakupów. Dzięki temu będą mogli szybciej wrócić do domu i będą mniej narażeni na zarażenie koronawirusem. W wyznaczonych godzinach seniorzy mogą liczyć na wsparcie obsługi sklepów oraz pierwszeństwo w kolejkach do kas.
 
W trakcie specjalnych godzin sklepy Tesco pozostaną otwarte dla wszystkich klientów, ale sieć handlowa prosi swoich pozostałych klientów o zrozumienie i ustępowanie pierwszeństwa osobom starszym w wyznaczonym czasie.
23-03-2020

Koronawirus: Apel Burmistrza – Zostańcie w domach!

Ilustracja do informacji:  Koronawirus: Apel Burmistrza – Zostańcie w domach!
 
W związku z rozprzestrzeniającą się w kraju i regionie epidemią koronawirusa Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz apeluje do mieszkańców o niewychodzenie z domów bez wyraźnej potrzeby oraz stosowanie się do zaleceń Służb i Instytucji, odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo i zdrowie.

 
- Musimy się zmierzyć z tym problemem na różnych płaszczyznach. Naszym orężem w walce z epidemią niech będzie odpowiedzialność oraz troska o siebie i innych. Pozostajemy w stałym kontakcie  z Instytucjami, które koordynują walkę z koronawirusem i działamy zgodnie z ich wytycznymi – informuje R. Lorenz.
 
23-03-2020

Koronawirus: Ważna informacja!

Ilustracja do informacji: Koronawirus: Ważna informacja!
 
Ze względu na rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa hala sportowo-widowiskowa, pływalnia Kasztelanka oraz boisko Orlik przy hali będą zamknięte co najmniej do 10 kwietnia
20-03-2020

KOMUNIKAT BURMISTRZA

Ilustracja do informacji: KOMUNIKAT BURMISTRZA
Władze  Gminy Międzyrzecz w miarę swoich możliwości i kompetencji rozważają wprowadzenie ulg i udogodnień, których celem jest wsparcie miejscowych przedsiębiorców i ochrona miejsc pracy.
 
 
 
Epidemia koronawirusa uderzyła nie tylko w branżę gastronomiczną, ale także w obsługę ruchu turystycznego, przewoźników i wiele innych dziedzin życia gospodarczego. Dlatego w przypadku podmiotów, mających problem z terminową realizacją zobowiązań podatkowych, proponujemy rozważenie możliwości złożenia wniosku o ulgę w spłacie zobowiązania podatkowego.
 
Stosowne regulacje w tym zakresie zawiera art. 67b w powiązaniu z art. 67a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.).
 
W myśl powołanego przepisu, organ podatkowy na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:
 
1/ odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty,
2/ odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, o której mowa w art. 53a,
3/ umorzyć w całości lub części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
 
Udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań, w formach wskazanych powyżej, może nastąpić na indywidualny wniosek podatnika w ramach pomocy de minimis.
 
Jednocześnie informujemy, że oczekujemy na rozwiązania systemowe w tym zakresie, które mają zostać wprowadzone dla przedsiębiorców w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu epidemii koronawirusa. O tych rozwiązaniach będziemy Państwa na bieżąco informować.
 
 
Burmistrz Międzyrzecza       
Remigiusz Lorenz