Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Strona główna

Międzyrzecz pamiętał o 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Ilustracja do informacji: Międzyrzecz pamiętał o 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 77. rocznicy wybuchu najkrwawszego z polskich powstań odbyły się w dniu 1 sierpnia przed Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego. Hołd Powstańcom i Mieszkańcom Warszawy złożyli harcerze, mieszkańcy oraz przedstawiciele wojska, władz miasta i powiatu. – To jedna z najważniejszych dat w ponad tysiącletniej historii naszego kraju – zaznaczała zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg.
 
Równo o godz. 17.00 nad Międzyrzeczem – podobnie jak nad Warszawą i innymi polskimi miastami - rozległ się sygnał syreny alarmowej. Na chodnikach zamarł ruch, mieszkańcy i turyści stanęli w miejscu, by uczcić 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na baczność stanęli też harcerze, mieszkańcy, przedstawiciele wojska, władz miasta i powiatu, którzy przyszli przed Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego oddać hołd bohaterskim powstańcom i mieszkańcom naszej stolicy. Przedtem wysłuchali wydanego przez Tadeusza Bora-Komorowskiego rozkazu o wybuchu powstania, który przed szpalerem zuchów i harcerzy odczytał zastępca komendanta Hufca ZHP Adrian Portała.
 
Kwiaty przed pomnikiem złożyli m.in. harcerze, mieszkańcy i szef sztabu 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej ppłk Mariusz Fil. Gminę Międzyrzecz reprezentowali zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg i sekretarz Urzędu Miejskiego Łukasz Ruta, przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Budych, jej zastępcy Elżbieta Jarmolińska i Andrzej Chmielewski oraz radni Maria Kijak, Marek Cieloch i Grzegorz Skrzek, natomiast powiat zastępca starosty Zofia Plewa i przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Jarmoliński.
 
- Dzień 1 sierpnia to jedna z najważniejszych dat w ponad tysiącletniej historii naszego kraju. Powstańców i świadków tamtych wydarzeń jest coraz mniej, ale ani my, ani nasze dzieci i wnuki, nigdy nie zapomnimy o ich poświeceniu i złożonej przez nich daninie krwi – mówiła A. Śnieg.
 
Ostatnim akordem uroczystości była krótka część artystyczna, podczas której zuchy i harcerze przypomnieli uczestnikom bohaterstwo i martyrologię Powstańców i Mieszkańców Warszawy.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją